Skąd wzięła się cholera w Europie?
25 lutego 2025 r. zgłoszono 3 przypadki cholery w Niemczech, a kolejne 4 na terenie Wielkiej Brytanii. Cholera w Europie jest niezwykle rzadką chorobą, a w ostatnim czasie odnotowano już 7 zakażeń. 3 z nich zgłoszono w Niemczech za pośrednictwem portalu EpiPulse, natomiast 4 kolejne dzięki UKHSA (Agencji Bezpieczeństwa Zdrowotnego Wielkiej Brytanii)[1].
Ustalono, że przyczyną ogniska zakażeń jest pielgrzymka, podczas której spożywano Tsebel – święconą wodę z Etiopii, służącą do picia lub rytualnego obmywania się. Jak się okazuje, była ona zanieczyszczona przecinkowcami cholery. Jak wnikają one do organizmu człowieka?
Jak cholera w Etiopii atakuje podróżnych?
Przecinkowce cholery przedostają się do organizmu człowieka drogą pokarmową (przez skażoną żywność/wodę) oraz za pośrednictwem brudnych rąk. Zważywszy na to, że Etiopia należy do 5 krajów o najwyższej liczbie zakażeń[2], nie jest trudno nabawić się jej w podróży.
W opisanym przypadku do większości zakażeń doszło przez wodę pobraną m.in. ze świętej studni w Bermel Georgis. Pielgrzymi spożywali ją na miejscu i/lub przywieźli ją do swojego rodzimego kraju jako pamiątkę.
Cztery z siedmiu osób zostało zarażonych w Europie – trzy po wypiciu Tsebel przywiezionej przez pozostałych, a jedna po obmyciu nią swojej twarzy[3]. To znak, że wystarczy wprowadzić nawet niewielką ilość materiału zakaźnego do ust, by doszło do choroby. Czym się ona objawia?
Jakie są objawy i możliwe powikłania cholery?
Przecinkowce potrzebują od kilku godzin do około 5 dni, żeby namnożyć się w organizmie człowieka. Po tym czasie wywołują ostrą, wodnisto-ryżową biegunkę oraz obfite wymioty. Szybka utrata płynów powoduje odwodnienie, które objawia się utratą elastyczności skóry, chrypką czy skurczami mięśni.
Jeśli na tym etapie nie podejmie się intensywnej terapii nawadniającej, może dojść do niewydolności nerek, a nawet zgonu. Według WHO, co roku na świecie odnotowuje się do 143 tys. przypadków śmiertelnych[4] (szczegóły w: cholera). Czy zagraża nam to w Europie?
Zabezpiecz się przed cholerą w podróży
Zgłoś się na wizytę szczepienną w TropicalMed
Wiele szczepów przecinkowców cholery jest lekoodpornych, co oznacza ograniczone możliwości ich zwalczania.
Cholera może prowadzić do niewydolności nerek, a nawet zgonu.
Obfita biegunka i wymioty uniemożliwiają radość z podróży; można temu zapobiec dzięki profilaktyce.
Skuteczne i bezpieczne szczepionki. Duża dostępność terminów. Indywidualne podejście.
Zapisz się na wizytę szczepienną
Czy zagraża nam epidemia cholery w Europie?
Wydaliny intensywnie produkowane podczas choroby są materiałem zakaźnym. Cholera w Etiopii ma się dobrze, bo jest tam słabszy dostęp do bezpiecznej wody i zaawansowanej infrastruktury sanitarnej. Łatwiej więc o wypicie wody skażonej wydalinami nosiciela czy zabrudzenie dłoni i przeniesienie bakterii do ust.
Dopóki warunki higieniczno-sanitarne są na dobrym poziomie, epidemia cholery w Europie nam nie zagraża. Warto jednak pamiętać, że w poszczególnych zakątkach świata standardy są różne – potrzeba więc solidnej profilaktyki przed podróżą. Jakiej dokładnie?
Co zrobić, żeby uniknąć choroby w podróży?
Cholera w Etiopii, Angoli, Sudanie czy DR Konga jest zdecydowanie bardziej powszechna niż w Europie. Dlatego przed każdym zagranicznym wyjazdem, szczególnie do Afryki i Azji, warto skonsultować się z lekarzem medycyny podróży w TropicalMed.
Nasz specjalista sprawdzi, jak wygląda sytuacja epidemiologiczna w wybranym kraju/regionie i dopasuje listę zaleceń profilaktycznych. W przypadku cholery jest to:
- regularne i dokładne mycie rąk,
- unikanie potraw z ulicznych straganów,
- picie wyłącznie uzdatnionej wody (np. przegotowanej),
- unikanie surowych lub niedogotowanych potraw (jak np. sałatka owocowa),
- rezygnacja z napojów, w którym są kostki lodu (mogą być zrobione ze skażonej wody).
Dodatkowo, nasz lekarz medycyny podróży zaproponuje szczepienia na najpowszechniejsze choroby występujące w miejscu docelowym. Przeciw cholerze dysponujemy dwoma wariantami, podawanymi w schemacie jednodawkowym lub w 2-3 dawkach (zależnie od wieku) – obie mają formę doustną.
Kliknij cennik TropicalMed i sprawdź, które pakiety dla podróżnych zawierają szczepienie przeciw cholerze.
Chociaż epidemia cholery w Europie nam nie zagraża, to nie można wykluczyć ryzyka zakażenia w podróży. Jest ono o tyle realne, że przeciętny Polak nie ma żadnej naturalnej odporności na bakterie, które wywołują tę chorobę. Warto zatem postawić na kompleksową ochronę.
Serdecznie zapraszamy na wizytę szczepienną!