Ile zakażeń i zgonów wywołała denga w Argentynie? [epidemia 2024]

Epidemia dengi Argentyna: jak przebiega i ją zwalczamy?

Klaudia Gierlicka | 2024-04-16 (ostatnia aktualizacja: 2024-11-18)
Argentyna zmaga się z największą w swojej historii epidemią dengi, a Polska wysłała wsparcie w postaci 120 tysięcy sztuk repelentów na komary. Jest to jednak tylko jeden ze sposobów walki z chorobą – drugim są szczepienia ochronne, które są dostępne w ośrodku medycyny podróży TropicalMed.

Jak przebiega najgorsza w historii Argentyny epidemia dengi?

Trwająca od przełomu lipca i sierpnia 2023 roku epidemia dengi w Argentynie jest najgorszą w historii kraju. Do 7 kwietnia odnotowano niemal 270 tys. zakażeń, z czego ponad 250 tys. od początku 2024 roku. To ponad 4 razy więcej niż w dotychczasowo rekordowym sezonie 2022/2023.

Chociaż zachorowania odnotowuje się u osób w każdym wieku, to denga w Argentynie dotyka przede wszystkim osoby między 20. a 39. rokiem życia – w tej grupie zgłoszono też najwięcej zgonów. Wśród seniorów (70+) i dzieci poniżej 10. roku życia jest najmniej zakażeń, jednak współczynnik umieralności jest u osób starszych najwyższy. Od początku epidemii zarejestrowano 197 zgonów – najmłodsza ofiara to niemowlę, a najstarsza to osoba w wieku 91 lat[1].

Epidemia dengi a płeć
Zakażenia i zgony w wyniku dengi w Argentynie częściej odnotowuje się wśród kobiet niż wśród mężczyzn

Panamerykański oddział Światowej Organizacji Zdrowia (PAHO) podaje, że w regionie zgłoszono ponad 1000 zgonów (stan na 26 marca 2024 r.)[2], podczas gdy w samej Argentynie od początku epidemii do 12. tygodnia (18-24 marca) odnotowano aż 129 przypadków śmiertelnych. Niemal 13% śmierci spowodowanych dengą w najbardziej obciążonym tą chorobą regionie świata pochodzi więc z Argentyny.

Wirusowa gorączka krwotoczna, którą poprzedzają bóle głowy, mięśni i stawów, wymioty czy wysypka skórna, jest przenoszona przez ukąszenia zainfekowanych komarów. Dlaczego w tym sezonie są one tak niebezpieczne?

Dlaczego denga w Argentynie zbiera tak śmiertelne żniwo?

Obecna sytuacja epidemiologiczna w Argentynie ma kilka przyczyn. Pierwszą z nich są zaniedbania ze strony władz samorządowych, które nie podjęły odpowiednich działań mających na celu zminimalizowanie populacji komarów przenoszących dengę[3].

Drugiej można upatrywać w zmianach klimatycznych powodujących wydłużenie się sezonu aktywności tych owadów. Sylvia Fischer, doktor nauk biologicznych i badaczka Krajowej Rady ds. Badań Naukowo-Technicznych (CONICET), zwraca też uwagę na poszerzenie się terytoriów występowania komara Aedes aegypti będącego wektorem dengi[4]

Denga w Argentynie to nie jedyne zagrożenie

Wykonaj niezbędne szczepienia w TropicalMed

Do tej pory odnotowano niemal 270 tys. przypadków dengi; dla porównania, w tym samym czasie w poprzednim sezonie zachorowań było niespełna 62 tys.
Szczepienie zapobiega zachorowaniu, co jest ważne zważywszy na to, że kolejne zakażenie przechodzi się gorzej.
Obciążona służba zdrowia w Argentynie może nie sprostać leczeniu turystów; warto więc się zaszczepić, by uniknąć choroby w podróży.
Skuteczna szczepionka. Zalecenia dopasowane do podróży. Wygodna rejestracja online.
kobieta po szczepieniu. Zarezerwuj termin szczepienia

Pory roku na antypodach
Osoby zdziwione, że epidemia dengi (choroby przenoszonej przez komary) uderza w miesiącach zimowych, kiedy owadów nie ma, powinny pamiętać o naprzemienności pór roku na antypodach. W Buenos Aires najcieplejszym miesiącem jest styczeń, a najchłodniejszym – lipiec.

Denga w Argentynie szerzy się także przez brak wystarczających środków profilaktycznych. Stosowanie szczepionki Qdenga dla pacjentów w wieku 4-60 lat zostało zatwierdzone przez Krajową Administrację Leków, Żywności i Technologii Medycznych (ANMAT) dopiero w kwietniu bieżącego roku[5], a repelentów przeciw komarom na argentyńskim rynku brakuje. Brak możliwości ochrony przed ukąszeniami i zaszczepienia się przeciwko dendze zwiększa ryzyko zakażeń, co doskonale widać w statystykach. Polska ma swój wkład w zwalczaniu epidemii za oceanem. Jaki?

Jak Polska przyczynia się do zwalczania epidemii?

Z racji ograniczonego dostępu do szczepienia na dengę, Argentyńczycy tłumnie ruszyli do sklepów w celu zakupienia środków odstraszających komary. Według wiodącej na tamtejszym rynku firmy SC Johnson, popyt na repelenty wzrósł do 300%[6]. Mimo znacznego zwiększenia produkcji, nie da się pokryć zapotrzebowania, szczególnie w najbardziej obciążonych rejonach, do których należą m.in. północno-wschodnie prowincje Salta, Tucumán i Jujuy[7].

Według argentyńskiego dziennika La Nación, 12 kwietnia dotarło tam 120 tys. sztuk repelentów z Polski[8]. Procedury związane z importem tego typu środków zostały uproszczone w celu szybszego zwalczenia problemu zdrowia publicznego, jakim jest epidemia dengi w Argentynie. Niestety, najgorsze może dopiero nadejść.

Dlaczego warto zaszczepić się na dengę do Argentyny?

Leda Guzzi, lekarz chorób zakaźnych, zwraca uwagę na wyzwanie, jakie czeka Argentynę w przyszłości. Epidemia dengi wywołała mnóstwo zakażeń, które w większości przypadków nie były poważne, a mimo to spowodowały znaczne obciążenie tamtejszej służby zdrowia. Chorując po raz kolejny, ryzyko ciężkiego przebiegu zdecydowanie wzrasta[9] (szczegóły o chorobie w: denga objawy).

Planując podróż do Argentyny w ciągu obecnego i/lub przyszłego sezonu epidemicznego, trzeba liczyć się ze wzmożonym ryzykiem zakażenia. Aby go uniknąć, warto zgłosić się do TropicalMed celem przyjęcia dwudawkowego preparatu ochronnego (miesiąc 0 i 3) oraz pozostałych szczepionek przydatnych podczas wyjazdu. Denga w Argentynie nie jest bowiem jedynym zagrożeniem dla zdrowia podróżnych (sprawdź: szczepienia do Argentyny).

Serdecznie zapraszamy na wizytę!