Chikungunya szczepienie IXCHIQ – jak postępuje proces rejestracji?
30 maja 2024 roku Europejska Agencja Leków (EMA) wydała pozytywną opinię na temat szczepionki IXCHIQ zapobiegającej chikungunyi. To tropikalna choroba przenoszona przez komary, która może skończyć się chronicznym, wyniszczającym bólem stawów. Szczegółów na temat choroby można szukać tutaj: chikungunya szczepienie.
Jeśli decyzja w sprawie dopuszczenia preparatu na rynek europejski także będzie pozytywna, czego można się spodziewać po zatwierdzeniu ChPL (charakterystyki produktu leczniczego), to IXCHIQ stanie się pierwszą szczepionką przeciw wirusowi chikungunya w Unii Europejskiej. Valneva (producent preparatu) przewiduje, że pozwolenie zostanie wydane w trzecim kwartale 2024 roku[1].
Co warto wiedzieć o szczepionce przeciw chikungunyi?
IXCHIQ to preparat zawierający żywego, atenuowanego (osłabionego) wirusa chikungunyi. Jest jednodawkowa, przeznaczona dla pełnoletnich pacjentów i wytwarza odporność w ciągu 28 dni. Ochronny poziom przeciwciał utrzymuje się do 6 miesięcy[2].
Jak każda szczepionka, IXCHIQ może (ale nie musi) wywołać pewne skutki uboczne, wśród których można wyróżnić ból głowy, mięśni i stawów, zmęczenie, nudności czy gorączkę. Należy pamiętać, że są one zdecydowanie łagodniejsze niż prawdziwa choroba, a ponadto ustępują samoistnie.
W przypadku choroby, jaką jest chikungunya szczepienie stanowi najskuteczniejszą metodę profilaktyki, bo nie ma na nią specyficznego lekarstwa. Dlaczego uznano to za ważne w Europie, gdzie klimat nie jest tropikalny, a więc choroby tropikalne nie powinny się zbytnio rozprzestrzeniać?
Dlaczego IXCHIQ jest ważny dla zdrowia publicznego UE?
Przed chorobą, jaką jest chikungunya szczepienie stanowi ważny element profilaktyki z dwóch powodów.
Po pierwsze, zagraniczne podróże do obszarów endemicznego występowania wirusa stanowią spore ryzyko zakażenia i zawleczenia choroby do kraju ojczystego. Immunizacja jest więc wskazana osobom planującym wyjazd do Ameryki Łacińskiej, na południe Azji i do niektórych krajów afrykańskich[3] Pozwala w pełni cieszyć się zdrowiem w podróży, bez obaw o stratę wakacyjnego/służbowego czasu oraz wysokie koszty leczenia.