Wirus Nipah 2023 – które obszary są zagrożone epidemią?
Epidemia Nipach w Indiach rozpoczęła się 12 września 2023 roku w Kozhikode – mieście w stanie Kerala. W ciągu trzech dni zgłoszono sześć zakażeń, z czego dwa zakończyły się zgonem. Przyczyna pierwszego przypadku nie jest znana, natomiast pozostałe są wynikiem kontaktu z nosicielem. Do 27 września chorych lub narażonych na infekcję było już 1288 – wszystkie te osoby skierowano na 21-dniową kwarantannę.
W celu ograniczenia rozprzestrzeniania się wirusa Nipah, ogłoszono strefy zamknięte w pobliżu ogniska epidemii, wprowadzono też obowiązek noszenia maseczek ochronnych i zachowanie dystansu społecznego. Do 1 października odwoływano też wydarzenia publiczne. Wirus Nipah 2023 to szósta w kraju i czwarta w stanie Kerala odnotowana epidemia.
Indie to bardzo popularna destynacja turystyczna, a Kerala na Wybrzeżu Malabarskim w południowo-zachodniej części państwa uchodzi za idealne miejsce dla początkujących podróżujących. Przyciąga miłośników Ajurwedy, sztuki (teatr Kathakali), zabytkowych budowli, takich jak m.in. Pałac Padmanabhapuram) czy przyrody – Park Narodowy Periyar to ceniony rezerwat słoni i tygrysów.
Wirus Nipah w Indiach stanowi zagrożenie zdrowia publicznego, toteż ze względu na bezpieczeństwo w podróży, warto dowiedzieć się o nim czegoś więcej. Jak się przenosi i jakie środki ochrony można podjąć, by uniknąć zakażenia?
Jak rozprzestrzenia się wirus Nipah w Indiach?
Nie jest wiadome, w jaki sposób doszło do pierwszego zakażenia, od którego rozpoczęła się epidemia Nipah. Wiadomo jednak, że wirus rozprzestrzenia się na kilka sposobów – są to:
- kontakt z zainfekowanymi zwierzętami (jak np. nietoperze czy świnie),
- kontakt z nosicielem/osobą chorą,
- kontakt z płynami ustrojowymi (np. kropelkami dróg oddechowych, krwią, moczem) zakażonych ludzi i zwierząt,
- spożywanie produktów (np. owoców, soku palmowego), skażonych tymi płynami ustrojowymi.
Opisywana epidemia Nipah w Indiach miała wskaźnik śmiertelności ~33%, jednak zazwyczaj wynosi on 40-75%, w zależności od wielkości ogniska oraz podjętych działań profilaktycznych i leczniczych.
Aby uniknąć ostrej infekcji dróg oddechowych lub zapalenia mózgu, które może skończyć się śpiączką i śmiercią, należy unikać kontaktu z chorymi oraz zachować higienę osobistą i żywienia. Dokładne mycie rąk oraz owoców/warzyw przed zjedzeniem jest kluczowe, gdyż nie ma żadnej szczepionki chroniącej przed tym wirusem. Sprawdź szczegóły: Nipah objawy.