Szczepienia ochronne Kraków – jak zadbać o swoje zdrowie?
Drobnoustroje chorobotwórcze, tj. bakterie i wirusy czyhają na każdym kroku. Przedostają się do organizmu człowieka m.in. drogą kropelkową, płciową, fekalno-oralną, przez układ krwionośny czy po ukąszeniu/ugryzieniu zainfekowanego zwierzęcia. Jak widać, sposobów na nabawienie się choroby jest mnóstwo. Na szczęście, istnieje równie dużo szczepień ochronnych, które całkowicie zapobiegają zakażeniom lub łagodzą ich przebieg i zmniejszają ryzyko niebezpiecznych powikłań.
Szczepienia ochronne Kraków: TropicalMed oferuje szeroką gamę preparatów, zarówno na choroby typowo tropikalne, jak i takie, które zagrażają osobom pozostającym w kraju.
Podjęcie decyzji dotyczącej preparatów wartych przyjęcia może ułatwić wizyta u lekarza (rodzinnego lub medycyny tropikalnej). Na czym polegają szczepienia ochronne na choroby tropikalne i inne, zagrażające m.in. w Polsce?
Jak zapobiegać chorobom tropikalnym podczas podróży?
Szczepionki na cholerę, dur brzuszny czy japońskie zapalenie mózgu stosuje się przede wszystkim przed podróżą do określonych regionów – są wówczas zalecane. Niektóre kraje (jak Kenia czy Dominikana) nakładają jednak obowiązek szczepienia na żółtą febrę. Tzw. żółta książeczka pozwala na bezpieczne i swobodne podróżowanie. Nawet kiedy immunizacja jest "tylko" zalecana, a nie obowiązkowa, przed podróżą warto wykonać szczepienia ochronne dzieci i dorosłych biorących udział w wycieczce.
Jak wygląda program szczepień ochronnych w Polsce?
Program Szczepień Ochronnych (PSO) w Polsce to harmonogram preparatów obowiązkowych (na czerwono) i zalecanych (na szaro) na poszczególne choroby:
Program szczepień ochronnych 2023 O ile szczepienia zalecane są dla chętnych, co oznacza brak dofinansowania i konieczność zakupu i dostarczenia preparatu na własną rękę, o tyle te obowiązkowe są refundowane. Należy jednak pamiętać, że po pierwsze: PSO ulega corocznym modyfikacjom, a po drugie: niektóre szczepienia trzeba odświeżać.
Zapobiegaj chorobom zakaźnym!
Zaszczep się w Krakowie.
W wielu państwach wymaga się certyfikatu szczepienia na żółtą febrę.
Podróżni są szczególnie narażeni na infekcje – zaleca się szczepienia przed wyjazdem.
Patogeny rozprzestrzeniają się na mnóstwo sposobów – szczepienia zapobiegają infekcji.
Bogata oferta szczepionek. Punkt szczepień w centrum Krakowa. Szczepimy też w soboty.
Zarejestruj szczepienie w Krakowie.
Błonica, tężec, krztusiec
To zestaw chorób, którym można zapobiegać za pomocą tzw. szczepionki skojarzonej. Tego typu preparaty zawierają składniki (tężcowy, krztuścowy i błoniczy) w zmiennych proporcjach. Uodpornienie jest obowiązkowe, a refundowana immunizacja trwa do 19. roku życia. Przypominające szczepienie ochronne polega na podaniu dawki przypominającej co 10 lat w celu utrzymania ciągłości ochrony
Polio
Szczepienia na polio występują w wersji „solo” (np. Imovax Polio) lub skojarzonej, tj. chroniącej dodatkowo przed innymi chorobami (np. błonicą, tężcem i krztuścem – Boostrix Polio). Są one w Polsce obowiązkowe i wykonywane w dzieciństwie, toteż zazwyczaj nie wymagają odświeżania. Pojedynczą dawkę przypominającą zaleca się jednak osobom podróżującym do krajów endemicznego występowania wirusa lub zagrożonych epidemią polio (sprawdź szczepienia na polio).
Wirusowe zapalenie wątroby typu B i pneumokoki
Wirus HBV występuje niemal na całym świecie i zagraża jednemu z najważniejszych organów w ciele człowieka – wątrobie. Szczepienie na WZW B jest w Polsce obowiązkowe od 1994 roku, co oznacza, że sporo osób nie przeszło immunizacji w dzieciństwie. Dawki przypominające nie są zazwyczaj konieczne, bowiem szczepienie daje długotrwałą (często dożywotnią) ochronę, jednak osoby urodzone przed 1994 rokiem powinny rozważyć uzupełnienie szczepienia (zazwyczaj na własny koszt).
Szczepienie ochronne dzieci przeciw pneumokokom wprowadzono jeszcze później, bo dopiero w 2017 roku. Bardzo mała część polskiej populacji jest chroniona przed tą chorobą. Jest ona natomiast groźna nie tylko dla dzieci, ale i dla seniorów czy osób palących.
Na czym polegają szczepienia ochronne i gdzie warto je wykonać?
Szczepienie ochronne polega na wprowadzeniu do organizmu antygenu, czyli substancji stymulującej odpowiedź układu odpornościowego. Może to być żywy lub osłabiony patogen (np. wirus, bakteria) lub jego fragment (np. białko), albo fragment kodu RNA. Dzięki temu organizm człowieka "uczy się" rozpoznawania i walki z nową chorobą, a w konsekwencji jest mniejsze ryzyko ciężkiego przebiegu infekcji i/lub związanych z nią groźnych powikłań.
Szczepienia ochronne Kraków są dostępne w TropicalMed, gdzie można liczyć na sprawną obsługę (bez kolejek) przez wykwalifikowany personel medyczny. To idealne rozwiązanie dla osób, którym zależy na bezpieczeństwie i komforcie. W naszej ofercie znajduje się mnóstwo różnych preparatów dostępnych zarówno pojedynczo, jak i w korzystnych cenowo pakietach (sprawdź cennik).
Serdecznie zapraszamy!