ECDC odnotowuje znaczny skok przypadków błonicy

Uwaga, błonica! ECDC odnotowuje mnóstwo zakażeń

zdjęcie Katarzyna Ślusarz, Katarzyna Ślusarz | 2022-12-21
Błonica to choroba, którą udało się w Polsce wyeliminować za pomocą szczepień. Niestety, ludzie coraz częściej je zaniedbują, co jest jedną z przyczyn wzmożonych zachorowań na błonicę. W 2022 roku jest ich około 10 razy więcej niż zwykle. Jak temu zapobiegać?

Czy błonica jest groźna – o wzroście zakażeń w Europie

Błonica to bakteryjna choroba przenoszona drogą kropelkową, którą udało się powstrzymać dzięki szczepieniom ochronnym. Przed wprowadzeniem preparatów na rynek, w Polsce panowała epidemia błonicy (24-44 tys. przypadków), która pozbawiła życia nawet 3 tys. osób. Od 1954 roku, tj. od momentu obowiązkowych szczepień, liczba przypadków sukcesywnie malała, a od 2001 roku nikt nie choruje na błonicę w Polsce. 

Jeśli popatrzeć z szerszej, europejskiej perspektywy, to co roku odnotowuje się średnio 20-30 przypadków. Niestety, tendencja do zaniedbywania obowiązkowych szczepień (szczegóły w odnośniku) oraz zjawisko migracji doprowadziły do znacznego zwiększenia zagrożenia błonicą. Od początku 2022 roku do połowy grudnia ECDC odnotowało aż 250 przypadków – to około 10-krotny skok w porównaniu z rokroczną „normą”. Najbardziej dotknięte kraje to:

  • Niemcy,
  • Austria,
  • Wielka Brytania,
  • Belgia.

Zważywszy na łatwość, z jaką maczugowiec błonicy rozprzestrzenia się w społeczeństwie, nie należy lekceważyć zagrożenia. Jest ono tym bardziej zasadne, że w Szwajcarii i Niemczech zaobserwowano dużą odporność patogenów na antybiotyki. Jedynym skutecznym sposobem na zwalczanie groźnych patogenów są szczepienia ochronne, których absolutnie nie można zaniedbywać!

Lepiej zapobiegać niż leczyć – szczepienia na błonicę

Wyeliminowanie epidemii błonicy w Polsce i zredukowanie liczby zachorowań do zera jest najlepszym dowodem bezpieczeństwa i skuteczności szczepionek ochronnych. Dlatego obowiązkowa immunizacja dzieci i młodzieży jest tak ważna. Nie można też zapominać o dawkach przypominających dla dorosłych – szczepienie daje bowiem tylko 10-letnią ochronę.

W TropicalMed można szybko i wygodnie uodpornić się na błonicę oraz „przy okazji” na tężec i krztusiec – preparaty są wieloskładnikowe, co pozwala zapobiegać kilku chorobom na raz. Szczepienia pozwolą Ci chronić siebie i najbliższych (tzw. strategia kokonowa) przed groźnym zakażeniem maczugowcem błonicy. Jak przebiega infekcja oraz jakie może mieć powikłania? O tym pisaliśmy w tym artykule: „Szczepienia przeciwko błonicy – najlepsza profilaktyka”.

Serdecznie zapraszamy na szczepienia!

Zapobiegaj zachorowaniom na błonicę

Przyjdź na szczepienie ochronne!

Błonica wzięła swoją nazwę od chorobowych narośli na drogach oddechowych, które mogą uniemożliwić oddychanie.
Maczugowce wytwarzają silną toksynę, która może doprowadzić do zatrzymania akcji serca.
Błonica może prowadzić do porażenia nerwów – np. twarzy czy kończyn.
Skuteczne i bezpieczne szczepionki. Brak kolejek. Wygodna rejestracja online.
kobieta po szczepieniu. Zapisz się na szczepienie przeciw błonicy!

Chcesz chronić się przed błonicą?

Przyjdź na szczepienie do TropicalMed!
Zarezerwuj termin szczepienia
Czytaj więcej: