Czy błonica jest groźna – o wzroście zakażeń w Europie
Błonica to bakteryjna choroba przenoszona drogą kropelkową, którą udało się powstrzymać dzięki szczepieniom ochronnym. Przed wprowadzeniem preparatów na rynek, w Polsce panowała epidemia błonicy (24-44 tys. przypadków), która pozbawiła życia nawet 3 tys. osób. Od 1954 roku, tj. od momentu obowiązkowych szczepień, liczba przypadków sukcesywnie malała, a od 2001 roku nikt nie choruje na błonicę w Polsce.
Jeśli popatrzeć z szerszej, europejskiej perspektywy, to co roku odnotowuje się średnio 20-30 przypadków. Niestety, tendencja do zaniedbywania obowiązkowych szczepień (szczegóły w odnośniku) oraz zjawisko migracji doprowadziły do znacznego zwiększenia zagrożenia błonicą. Od początku 2022 roku do połowy grudnia ECDC odnotowało aż 250 przypadków – to około 10-krotny skok w porównaniu z rokroczną „normą”. Najbardziej dotknięte kraje to:
- Niemcy,
- Austria,
- Wielka Brytania,
- Belgia.
Zważywszy na łatwość, z jaką maczugowiec błonicy rozprzestrzenia się w społeczeństwie, nie należy lekceważyć zagrożenia. Jest ono tym bardziej zasadne, że w Szwajcarii i Niemczech zaobserwowano dużą odporność patogenów na antybiotyki. Jedynym skutecznym sposobem na zwalczanie groźnych patogenów są szczepienia ochronne, których absolutnie nie można zaniedbywać!
Lepiej zapobiegać niż leczyć – szczepienia na błonicę
Wyeliminowanie epidemii błonicy w Polsce i zredukowanie liczby zachorowań do zera jest najlepszym dowodem bezpieczeństwa i skuteczności szczepionek ochronnych. Dlatego obowiązkowa immunizacja dzieci i młodzieży jest tak ważna. Nie można też zapominać o dawkach przypominających dla dorosłych – szczepienie daje bowiem tylko 10-letnią ochronę.
W TropicalMed można szybko i wygodnie uodpornić się na błonicę oraz „przy okazji” na tężec i krztusiec – preparaty są wieloskładnikowe, co pozwala zapobiegać kilku chorobom na raz. Szczepienia pozwolą Ci chronić siebie i najbliższych (tzw. strategia kokonowa) przed groźnym zakażeniem maczugowcem błonicy. Jak przebiega infekcja oraz jakie może mieć powikłania? O tym pisaliśmy w tym artykule: „Szczepienia przeciwko błonicy – najlepsza profilaktyka”.
Serdecznie zapraszamy na szczepienia!