VPN co to jest i jakie daje korzyści?
VPN (Virtual Private Network) to wirtualna sieć prywatna, która tworzy szyfrowane połączenia internetowe. Można dzięki niej ukryć swoją lokalizację oraz adres IP – numer identyfikacyjny urządzenia podłączonego do sieci.
W ten sposób korzystanie z Internetu jest bardziej anonimowe, a w konsekwencji – bezpieczniejsze. Oto kilka korzyści płynących z korzystania z online VPN:
- większa anonimowość w sieci,
- ochrona przed atakami hakerów,
- ominięcie lokalnych blokad i cenzury,
- bezpieczeństwo danych (np. bankowych),
- swobodne korzystanie z publicznych sieci Wi-Fi
- blokowanie agresywnych reklam (w niektórych przypadkach).
Kiedy wiadomo już, co to jest VPN w telefonie, na komputerze czy innym urządzeniu podłączonym do sieci, warto zastanowić się nad dokładnym mechanizmem działania tej technologii.
Jak działa VPN i jakie są typy połączeń sieci?
Aby móc korzystać z Internetu, potrzeba urządzenia podłączonego do sieci. Każde z nich jest oznaczone specjalnym numerem IP, który służy do identyfikacji i wskazywania lokalizacji. Wykorzystując sieć VPN, można ukryć ten numer i zaszyfrować przesyłane dane.
W zależności sposobu kodowania i łączenia się urządzenia z wirtualną siecią prywatną, można wyróżnić kilka różnych protokołów. Jak działa VPN w przypadku każdego z nich?
- WireGuard – do szyfrowania wykorzystuje nowoczesne aplikacje kryptograficzne.
- IKEv2/IPsec – koduje połączenie za pomocą wymiany kluczy z algorytmem Diffiego-Hellmana.
- L2TP/IPsec – utajnianie danych opiera na dwóch starszych protokołach, Layer 2 Forwarding Protocol oraz PPTP.
- OpenVPN – zabezpiecza dane za pomocą 256-bitowych algorytmów (im więcej bitów ma dany klucz, tym trudniej go złamać).
- PPTP (Point-to-Point Tunneling Protocol) – zabezpiecza dane za pomocą 128-bitowych kluczy, które są jednak coraz łatwiejsze do złamania.
- SSTP (Secure Socket Tunneling Protocol) – szyfruje dane za pomocą protokołów SSL/TLS; powstał w celu zastąpienia starszego i mniej bezpiecznego protokołu PPTP.
Najlepszy VPN dla większości użytkowników to OpenVPN oraz WireGuard, który wyróżnia się niezwykłą szybkością i wydajnością. W przypadku urządzeń mobilnych dobrze sprawdza się IKEv2/IPsec, zapewniające stabilne połączenie przy zmianie sieci. PPTP jest dość przestarzały i raczej odradzany.
Zakodowanych danych nie sposób odczytać bez właściwego klucza deszyfrującego. Mimo wszystko online VPN podejmuje dodatkowe zabezpieczenie w postaci tunelowania, czyli ustanowienia bezpiecznego połączenia pomiędzy urządzeniem a siecią.
Warto pamiętać, że technologia ta jest dostarczana przez wielu różnych dostawców. Aby wybrać najlepszy VPN dla siebie, warto zapoznać się z rankingiem, który przygotowaliśmy.
VPN ranking – którego dostawcę wybrać?
Każdy użytkownik ma inne potrzeby. Jednemu zależy na tym, by znaleźć jak najtańsze VPN, drugi jest w stanie zapłacić więcej w zamian za zaawansowaną ochronę danych. Poniżej przedstawiamy trzech przykładowych dostawców wraz z najważniejszymi atutami ich oferty.
VPN ranking [podium]:
- NordVPN – wyróżnia się wysoką jakością szyfrowania (256-bitowe klucze) i możliwością wyboru protokołu. Poza tym zabezpiecza do 10 urządzeń jednocześnie i blokuje reklamy. Oferuje darmowy VPN przez 30-dniowy okres próbny.
- ExpressVPN – wyróżnia się ogromną wydajnością (Full Rust), danymi eSim w cenie (sprawdź szczegóły) i możliwością zabezpieczenia 8 urządzeń jednocześnie. Ma 7-dniowy, bezpłatny okres próbny oraz 30-dniową gwarancję zwrotu pieniędzy, więc w praktyce VPN za darmo jest na cały miesiąc.
- Surfshark – wyróżnia się możliwością zabezpieczenia nieograniczonej liczby urządzeń i skutecznym szyfrowaniem. Podobnie jak ExpressVPN, ma 30-dniową gwarancję zwrotu pieniędzy.
Jeśli chodzi o najtańsze VPN, to wart wyróżnienia jest CyberGhost. Dostawca oferuje usługi za kilka złotych miesięcznie. Gwarancja zwrotu pieniędzy trwa 45, a nie 30 dni. Ponadto, CyberGhost oferuje darmowy VPN aż przez 4 pierwsze miesiące.
Istnieje także kilka sieci VPN za darmo. Są to m.in. ProtonVPN, Hideme czy Windscribe. To dobra opcja dla początkujących, chcących przekonać się, czy potrzebują w ogóle usługi zabezpieczania danych w sieci. Debiutantom przyda się też instrukcja instalacji VPN na różne urządzenia.
VPN jak włączyć na telefonie i komputerze?
Wiadomo już, co to jest VPN w telefonie i na komputerze – osoby chcące same przekonać się o tym, jak działa ta technologia, powinny jeszcze dowiedzieć się jak włączyć sieć VPN na swoim urządzeniu. Oto dwie krótkie instrukcje dla początkujących.
Urządzenie | Komputer | Telefon |
VPN jak włączyć | - Pobierz aplikację VPN ze strony dostawcy
- Wybierz opcję „Ustawienia”
- Zainstaluj i uruchom program
- Zaloguj się do swojego konta
- Wybierz serwer i kliknij „Połącz”
| - Pobierz aplikację VPN z Google Play lub App Store
- Uruchom aplikację i postępuj zgodnie
z instrukcjami wyświetlającymi się na ekranie - Wybierz serwer i kliknij „Połącz”
|
VPN polskie za granicą albo zagraniczne w Polsce można wykorzystać do wielu różnych celów. Jakich konkretnie?
Do jakich celów można wykorzystać VPN?
Sieć VPN zapewnia bezpieczeństwo korzystania z Internetu nawet za pośrednictwem publicznych sieci Wi-Fi. Może się to przydać m.in. po przybyciu na lotnisko w obcym kraju, kiedy trzeba skorzystać z GPS-a, komunikatora internetowego czy innej aplikacji wymagającej Internetu.
Drugim możliwym zastosowaniem online VPN jest ochrona wrażliwych danych firmy/klientów podczas tzw. workation. Pracowakacje cieszą się coraz większą popularnością, bo pozwalają podróżować bez wykorzystywania swoich dni urlopowych.
VPN polskie w podróży zapewnia dostęp do rodzimych stron i usług, które mogą być zablokowane w innych krajach. Warto jednak pamiętać o przestrzeganiu lokalnego prawa – władze niektórych państw (jak np. Białoruś czy Korea Połnocna) całkowicie zabraniają korzystania z tej technologii. Złamanie zakazu może grozić poważnymi konsekwencjami.
Jak jeszcze zadbać o bezpieczeństwo w podróży?
VPN chroni Twoje połączenie internetowe przed hakerami, a w konsekwencji – przed kradzieżą pieniędzy czy tożsamości. Analogicznie, szczepienia bronią Twój organizm przed drobnoustrojami, a co za tym idzie – chorobami zakaźnymi. Aby odpowiednio dobrać immunizację do indywidualnych potrzeb i celu konkretnej wycieczki, należy skonsultować się z doświadczonym lekarzem medycyny podróży w TropicalMed.
Specjalista może także wykonać szczepienia, zapewniające dodatkową ochronę przed drobnoustrojami chorobotwórczymi. Nasza oferta jest naprawdę szeroka – zawiera zarówno preparaty solo, jak i w profilowanych pakietach (sprawdź cennik szczepień).
Poza spersonalizowaną listą zaleceń oraz możliwością immunizacji, TropicalMed oferuje także wystawienie recepty na leki przeciwmalaryczne oraz wyrobienie żółtej książeczki, certyfikatu szczepienia wymaganego w niektórych krajach.
Serdecznie zapraszamy na wizytę!
FAQ - często zadawane pytania
Co to jest i do czego służy VPN?
VPN to wirtualna sieć prywatna, którą można aktywować na swoim komputerze czy telefonie w celu zwiększenia swojej anonimowości w sieci oraz ochrony danych (np. przed hakerami).
Co grozi za używanie VPN?
W Polsce używanie VPN jest legalne, o ile nie wykorzystuje się go do łamania praw autorskich. Przed podróżą warto zapoznać się z lokalnymi przepisami, bo w niektórych krajach (np. Białorusi czy Chinach) korzystanie z VPN jest zabronione lub ograniczone.
Czy VPN jest za darmo?
Wielu dostawców oferuje darmowy okres próbny na swoje usługi. Inni mają w swojej ofercie darmowe pakiety, które nie chronią danych tak skutecznie jak płatny VPN.
Czy VPN opóźnia Internet?
Proces szyfrowania danych oraz przekierowywania ich (tunelowania) może powodować opóźnienia, jednak wielu dostawców zapewnia doskonałą przepustowość.