Jak prezentują się statystyki szczepień na COVID-19?

COVID statystyki Polska – co warto wiedzieć o szczepieniach?

zdjęcie Katarzyna Ślusarz, COVID Polska statystyki Katarzyna Ślusarz | 2023-09-18
Dowiedz się, ile Polaków zostało zaszczepionych, jakie są aktualne wskaźniki zakażeń oraz jakie są perspektywy nowych szczepionek na nadchodzący rok. Odkryj, jak skuteczne są szczepionki i jakie korzyści niosą ze sobą dla społeczeństwa.

Koronawirus statystyki szczepień w Polsce – co o nich wiemy?

Pandemia choroby COVID-19, którą wywołuje koronawirus, rozpoczęła się w grudniu 2019 r. W Polsce pierwsze zarażenie potwierdzono w marcu 2020 r. Choć aktualnie zakażeń jest znacznie mniej niż w latach 2020-2021, to nadal warto stosować środki zapobiegawcze rozprzestrzeniania się choroby. Najskuteczniejszym z nich są szczepienia.

W Unii Europejskiej do użytku dopuszczono 8 preparatów; w Polsce do najpopularniejszych należą AstraZeneca, Moderna oraz Pfizer. 

COVID statystyki Polska są prowadzone przez m.in. przez Ministerstwo Zdrowia oraz GUS. Cenne dane dostarczają również Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego i Główny Inspektorat Sanitarny (GIS). Ministerstwo Zdrowia aktualizuje informacje i statystyki o nowych zakażeniach, zgonach oraz ozdrowieniach każdego dnia. To dzięki nim wiemy m.in., że śmiertelność wśród osób zaszczepionych jest znacznie mniejsza, niż w przypadku osób, które nie przyjęły szczepionki.

COVID Polska statystyki zakażeń od początku pandemii – ile osób zachorowało?

Ministerstwo Zdrowia podaje, że w sumie od marca 2020 do 18 września 2023 potwierdzono 6 520 651 przypadków, z czego 191 284 to zakażenia ponowne (po raz drugi lub kolejny). Aktualnie najwięcej nowych infekcji odnotowuje się w województwach: mazowieckim, lubelskim, dolnośląskim i opolskim. Najmniej przypadków nowych zakażeń odnotowano w świętokrzyskim i łódzkim. 

Jakie są aktualne statystyki szczepień na COVID-19 w Polsce?

Na dzień 18 września 2023 roku COVID Polska statystyki Ministerstwa Zdrowia wskazują, że łącznie podano 58 026 643 dawki szczepionek na koronawirusa. Dziennie wykonywanych jest średnio kilkadziesiąt szczepień, choć w okresie wiosennym i jesiennym, kiedy panuje sezon grypowy, obserwuje się wzrost liczby podawanych szczepionek. Jest to efekt szczególnie przeciążonej w tym czasie służby zdrowia; ponadto objawy zarażenia koronawirusem oraz wirusem grypy są bardzo podobne. 

W przypadku przeziębienia u chorych występuje katar, ból gardła, kaszel i kichanie oraz nieznacznie podwyższona temperatura. Z kolei do objawów grypy należą bóle głowy, mięśni, stawów, dreszcze i gorączka, katar i zatkany nos. Często u dzieci objawom towarzyszą wymioty lub biegunka.

Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego podaje, że zarażeniu koronawirusem mogą towarzyszyć dodatkowe do symptomów grypy, charakterystyczne: ból w dole pleców, powiększone węzły chłonne oraz utrata węchu i smaku. Jednak nie występują one zawsze – co więcej, COVID-19 można przechodzić bezobjawowo. Dlatego jedyną wiarygodną metodą diagnostyczną jest badanie wymazu z nosa/gardła (metodą RT-PCR) w kierunku SARS-CoV-2 albo badanie antygenowe.

COVID-19 i grypa to groźne choroby sezonowe

W TropicalMed uodpornisz się na grypę

W sezonie epidemicznym COVID-19 i grypy służba zdrowia jest szczególnie przeciążona; lepiej zadbać o swoje zdrowie za pomocą szczepień.
Odróżnienie grypy od COVID-19 na podstawie objawów jest trudne; szczepiąc się na grypę, minimalizujemy ryzyko zakażenia, ułatwiając diagnozę.
Zarówno COVID-19, jak i grypa, bywają bagatelizowane przez społeczeństwo, a obie choroby grożą poważnymi powikłaniami.
Skuteczna szczepionka. Brak kolejek. Wygodna rejestracja online.
kobieta po szczepieniu. statystyki szczepień na COVID-19 Wybierz termin szczepienia

Ile procent Polaków zaszczepiło się na COVID-19?

Jak dotąd (czyli do 18 września 2023), 1 dawkę szczepionki przyjęło 22 877 161 Polaków, z czego 2 dawki 19 760 134 osoby. Ile procent Polaków zaszczepiło się na COVID-19 w pełni? Na dzień 18 września 2023 liczba osób zaszczepionych w pełni wynosi 22 649 045, co stanowi ok. 61% całej populacji w naszym kraju. Takie statystyki podaje Ministerstwo Zdrowia i aktualizuje je każdego dnia. 

Jak wyglądają COVID Polska statystyki według województw?

Jeszcze w 2022 roku najwyższy wskaźnik w pełni zaszczepionych (wówczas 2 dawki) zaobserwowano w województwach: wielkopolskim, lubuskim, zachodniopomorskim oraz w centralnych częściach województw małopolskiego i mazowieckiego. Średni udział zaszczepionych mieszkańców wynosił ok. 65%. Najmniejszą liczbę zaszczepionych stanowili mieszkańcy województw podlaskiego, lubelskiego i podkarpackiego – ok. 35%. 

Koronawirus statystyki szczepień obecne, tj. z jesieni 2023 r., wskazują najwyższą liczbę immunizacji wśród mieszkańców województw: mazowieckiego, wielkopolskiego i pomorskiego. Ponadto, znacznie więcej szczepień niż rok temu, podaje się w województwach lubelskim i podlaskim. 

Statystyki według płci – więcej zaszczepionych kobiet czy mężczyzn?

Do 18 września 2023 wykonano ok. 30 539 000 szczepień wśród kobiet oraz prawie 26 932 000 szczepień wśród mężczyzn. To oznacza, że w Polsce jest znacznie więcej w pełni zaszczepionych kobiet niż mężczyzn. Podano także ok. 555 797 szczepień osobom, wśród których nie ustalono płci.

Czy kobiety w ciąży powinny przyjąć szczepionkę: jak dowodzą badania naukowców z USA, przeprowadzane od czerwca 2021 do stycznia 2022 r., przyjęcie szczepionki w ciąży zmniejsza ryzyko hospitalizacji dziecka z powodu zarażenia koronawirusem nawet o 60%. Co więcej, jest ono chronione przez pierwsze pół roku swojego życia. Szczepienia zalecane są również kobietom karmiącym piersią oraz planującym zajść w ciążę.

Statystyki szczepień na COVID-19 a wiek – kto lepiej dba o zdrowie, starsi czy młodsi?

Jak do tej pory, najwięcej szczepień na COVID-19 wykonano wśród osób w wieku 61-70 lat (nieco ponad 11 milionów szczepień) oraz 41-50 lat (ok. 9 100 000 szczepień). Najmniejszą grupę stanowią osoby w wieku od 5 do 17 lat (niecałe 3 miliony wykonanych szczepień) oraz Polacy w przedziale wiekowym 71-75 lat (ok. 5 300 000 szczepień). 

W grupie wysokiego ryzyka ciężkiego przebiegu choroby znajdują się właśnie osoby starsze (60+) oraz chorujące przewlekle, m.in. na astmę, choroby płuc, nerek lub serca czy cukrzycę, a także osoby z otyłością czy zakażone wirusem HIV. Zgodnie z raportem Narodowego Instytutu Zdrowia z 2021 r., to właśnie wśród osób w wieku powyżej 60 lat odnotowano największą liczbę zgonów z powodu COVID-19 w liczbie 60 376. Z tego 53 713 osób było niezaszczepionych. Statystyki szczepień na COVID-19 w Polsce mówią więc jasno – śmiertelność wśród zaszczepionych osób 60+ jest ok. 8 razy mniejsza niż w przypadku osób, które nie przyjęły dawki ochronnej.

Ile razy trzeba się szczepić?

Należy pamiętać, że jedna dawka szczepionki uodparnia jedynie na jakiś czas (6-12 miesięcy). Aby jak najdłużej chronić się przed chorobą, niezbędne jest przyjęcie dawki przypominającej. Celem jej podania jest szybka mobilizacja komórek pamięci immunologicznej oraz wzrost poziomu ochrony przed zarażeniem. Trzeba też mieć na uwadze, że wirus cały czas się zmienia, wobec tego niezwykle ważna jest regularne uodparnianie organizmu

Jak pokazują COVID statystyki Polska, obecnie najgroźniejszą mutacją jest wariant XBB 1.15, wobec którego najprawdopodobniej będą przygotowywane szczepionki na rok 2023/24. 

Co wiemy o nowym podwariancie COVID-19?

Przebieg zakażenia wariantem Omikron XBB 1.15 jest podobny jak w pozostałych przypadkach koronawirusa. Jednak jego transmisja jest bardzo wysoka. Omikron XBB 1.15 posiada bowiem mutację, która pomaga wirusowi lepiej wiązać się z komórkami i może przenosić się nawet do 40% szybciej niż dotychczas istniejące warianty. Z tego względu to prawdopodobnie najgroźniejsza odmiana wirusowej choroby, z którą zmagamy się w Polsce od 2020 roku. 

Rejestracja szczepionki Comirnaty (Pfizer-BioNTech) dostosowanej do podwariantu Omikron XBB.1.5 została zatwierdzona przez Europejską Agencję Leków (EMA) 30 sierpnia 2023 roku. Najnowszy preparat jest monowalentną szczepionką zawierającą mRNA, które koduje białko S nowego, groźnego podwariantu. Ma ona pomóc w zachowaniu optymalnej ochrony przed zachorowaniami COVID-19 wywołanymi przez różne warianty, w tym wariantem Omicron XBB.1.5, który jest blisko spokrewniony z innymi krążącymi obecnie.

Szczepieniu powinni poddać się zarówno dorośli oraz dzieci w wieku powyżej 5 lat (w 1 dawce), jak i dzieci od 6 miesięcy do 4 lat (1 lub 3 dawki szczepionki, w zależności, czy otrzymały pełne szczepienie podstawowe albo przeszły COVID-19).

Statystyki szczepień na COVID-19 a liczba zgonów – ile zaszczepionych umiera?

Ostatnie badania Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego z 2021 r., kiedy choroba rozprzestrzeniała się dość szybko, wskazały, że z powodu COVID-19 zmarło 60 185 osób niezaszczepionych oraz 7 116 osób zaszczepionych. To oznacza, że śmiertelność niezaszczepionych była niemal 9 razy większa niż zgony wśród osób, które poddały się szczepieniu. 

COVID Polska statystyki Ministerstwa Zdrowia: do 18 września 2023 z powodu COVID-19 zmarły 119 644 osoby.

COVID statystyki Polska – ile jest ozdrowieńców? 

Zgodnie z najnowszym raportem Ministerstwa Zdrowia 5 335 775 to liczba osób, które wyzdrowiały po zarażeniu koronawirusem. Biorąc pod uwagę liczbę zgonów, statystyki są pozytywne – więcej osób zwalcza chorobę, niż z nią przegrywa. Jednym z powodów takiego stanu rzeczy są właśnie zaszczepienia.

Koronawirus statystyki szczepień a skuteczność preparatów – czy to działa?

Na podstawie COVID Polska statystyki Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego można zaobserwować, że skuteczność szczepień przeciw koronawirusowi utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie (od 90 do nawet 100%) w okresie mniejszego ryzyka zarażenia, czyli latem. Efektywność szczepionki jest nieco niższa (choć nadal wysoka, bo wynosi ok. 85%) w sezonie jesiennym. Mimo wszystko, w 2021 r. ryzyko śmierci osoby niezaszczepionej w porównaniu do osoby zaszczepionej wśród całej populacji było od 7 do 10 razy większe i ta kwestia jest aktualna do dziś. 

Sezon epidemiczny COVID-19 i grypy pokrywają się

Zgłoś się na szczepienia przeciw grypie
Wybierz termin szczepienia
Czytaj więcej: