Kiedy szczepić się na WZW B i czym grozi zakażenie?
Wirusowe zapalenie wątroby typu B może wystąpić w formie przewlekłej lub ostrej. Infekcja może być pozornie bezobjawowa, ale „po cichu” uszkadzać komórki. Niewykryta i utrzymująca się przez ponad pół roku przechodzi w stan przewlekły, mogący doprowadzić do marskości i/lub raka wątroby. Objawy ostrego WZW obejmują żółtaczkę (zażółcenie skóry, białek oczu i ciemniejsza barwa moczu), utratę apetytu oraz nudności i wymioty, mogące skończyć się w szpitalu. Jak widać, oba warianty stanowią zagrożenie dla zdrowia i życia człowieka.
To, kiedy szczepić się na WZW B, określają wytyczne GIS ujęte w PSO (Programie Szczepień Ochronnych). Uodpornienie rozpoczyna się i kończy w wieku niemowlęcym. Żeby uzyskać ochronę, niezbędne jest podanie trzech dawek preparatu. Należy pamiętać, że na darmową immunizację mogą liczyć wyłącznie ci, którzy urodzili się po wprowadzeniu powszechnych szczepień. Kiedy to było?
Od którego roku szczepienia na WZW B w Polsce?
Szczepienie WZW B Katowice, Warszawa czy Rzeszów mogło pojawić się z dwuletnią różnicą, gdyż obowiązek immunizacji wprowadzano stopniowo. Rozpoczęto w 1994 r. od 13 województw (w tamtym okresie było ich 49), rok później dodano kolejnych 14, a w pozostałych 22 szczepienie pojawiło się na końcu, tj. w 1996 roku.
Jako że nie ma informacji na temat konieczności podawania dawek przypominających, zasadność immunizacji wśród dorosłych zależy od tego, od którego roku szczepienia na WZW B wprowadzono w ich miejscu zamieszkania. Jeśli udało się uodpornić w ramach PSO, to raczej nie potrzeba ponownego zgłaszania się na wizytę szczepienną.
Komu zaleca się szczepienie na WZW B?
WZW B szczepienie na Śląsku w TropicalMed powinni rozważyć wszyscy niezaszczepieni. Każdy kontakt z zakażoną krwią czy stosunek płciowy z nosicielem (często bezobjawowym) może bowiem skończyć się groźną infekcją. Nie ma sensu się na nią narażać, jeśli są dostępne skuteczne i bezpieczne szczepionki.
Kiedy szczepić się na WZW B darmowo
Obowiązkową, a więc refundowaną przez NFZ immunizacją, są objęci studenci szkół i uczelni medycznych oraz pracownicy ochrony zdrowia. Są oni bowiem bardziej narażeni na kontakt z krwią (potencjalnie zakażoną).
Kolejną grupą ryzyka, której niestety nie przysługuje refundacja, są osoby podróżujące. Niektóre regiony świata są bowiem znacznie bardziej obciążone wirusem zapalenia wątroby typu B niż Europa Zachodnia i Środkowa. Wyjazd do Afryki, Azji czy na wschód Europy wiąże się ze wzmożonym ryzykiem zakażenia, dlatego warto zgłosić się na WZW B szczepienie na Śląsku.
Nie chcesz narażać się na WZW B?
Rozważ ochronę w formie szczepienia
Według statystyk PZH, 10% przypadków ostrego WZW B kończy się w szpitalu.
WZW B może być bezobjawowe, co prowadzi do przewlekłego nosicielstwa, a w końcu do marskości/raka wątroby.
W ostatnich latach w Polsce na WZW B chorowało 1500-2500 osób rocznie; w wielu krajach zakażeń jest znacznie więcej.
Duży wybór szczepionek. Długoletnia ochrona. Bezpieczne preparaty.
Zarejestruj się na szczepienie
Jak zorganizować WZW B szczepienie na Śląsku?
Standardowo trzeba zgłosić się do lekarza na konsultację i kwalifikację, wykupić uzyskaną od niego receptę, a następnie umówić kolejną wizytę celem zaaplikowania szczepionki. W TropicalMed to znacznie prostsze – wystarczy zgłosić się do ośrodka (rejestracja jest online), a kwalifikacja i podanie preparatu ochronnego odbywa się podczas jednej wizyty. Nie trzeba też martwić się zakupem szczepionek, bo są one dostępne na miejscu. Gdzie?
Szczepienie WZW B Katowice, Bytom czy Chorzów: gdzie jest TropicalMed?
WZW B szczepienie na Śląsku można wykonać w TropicalMed znajdującym się pod adresem {clinic|tropicalmed-slask|addess}. To dogodna lokalizacja dla mieszkańców wszystkich miast aglomeracji – tym bardziej, że pod ośrodkiem znajduje się parking oraz przystanek autobusowy. Na wizytę można więc przyjechać zarówno komunikacją miejską, jak i władnym transportem.
Wiadomo już, gdzie i kiedy szczepić się na WZW B oraz komu jest to wskazane. Na koniec dobrze jest więc dowiedzieć się, ile to będzie kosztowało dla osób, które nie zostały uodpornione w ramach refundowanej, obowiązkowej immunizacji wprowadzonej w latach 1994-96.
Szczepienie na WZW B koszt – jak wygląda oferta TropicalMed?
TropicalMed – medycyna podróży, szczepienia na choroby tropikalne, grypę i HPV daje możliwość uodpornienia na WZW B dzieciom i dorosłym. Preparat ochronny dla osób do 15. roku życia kosztuje 159 zł/dawka, natomiast dla pozostałych – 169 zł/dawka. Do dyspozycji pacjentów jest także tańszy zamiennik w cenie 139 zł/dawka.
W naszym ośrodku dostępna jest też szczepionka skojarzona na oba typy WZW (A+B) w cenie 339 zł/dawka. Można ją stosować od 16. roku życia. Wszystkie wymienione preparaty stosuje się w schemacie trzydawkowym.
Należy pamiętać, że każdorazowo przed zastrzykiem musi odbyć się specjalistyczna kwalifikacja lekarska, której celem jest ocena bezpieczeństwa immunizacji. Za takie badanie należy zapłacić 70 zł.
Szczepienie na WZW B koszt w pakiecie: TropicalMed oferuje możliwość uodpornienia się na oba typy WZW w cenie obniżonej o kwalifikacje lekarskie – sprawdź cennik.
Wygodna rejestracja, dogodna lokalizacja ośrodka, doświadczony personel oraz za szczepienie na WZW B koszt obniżony w przystępnym pakiecie to tylko niektóre zalety TropicalMed. Na własnej skórze przekonaj się o wszystkich – odwiedź nas w Chorzowie. Serdecznie zapraszamy!