Czy odra nadal jest niebezpieczna?
Pomimo wprowadzenia obowiązkowych szczepień wiele lat temu, odra wciąż jest jedną z najniebezpieczniejszych chorób zakaźnych występujących na całym świecie. U 30% chorych powoduje poważne powikłania i nieodwracalne zmiany w organizmie; może również prowadzić do śmierci. Co więcej, początkowe objawy – kaszel, katar, kichanie, gorączka – można mylnie zidentyfikować z grypą czy przeziębieniem. Jeszcze w latach 1965-1974 odnotowywano od 70 000 do nawet 200 000 przypadków zarażeń rocznie. Wiele z nich doprowadziło do zgonów.
Odra szczepienie obowiązkowe od kiedy: zostało wprowadzone w 1975 roku i pozwoliło w ogromnej mierze zmniejszyć ogniska epidemiczne i zapobiec kolejnym zachorowaniom. Kilkadziesiąt lat później liczba przypadków znacznie spadła. Przykładowo, w 2011 r. zarejestrowano 39, a w 2021 r. 13 chorych na odrę.
Odra szczepienie obowiązkowe od kiedy druga dawka?
W latach 70. XX wieku obowiązkowej immunizacji przeciw odrze zaczęto poddawać dzieci w wieku 13-15 miesięcy. Dopiero w 1991 r. w kalendarzu szczepień ochronnych znalazło się obowiązkowe podanie drugiej dawki preparatu. Od 2004 r. dzieciom w 6. roku ich życia podawana jest skojarzona szczepionka MMR Katowice (lub inne miasto) przeciw odrze, śwince i różyczce. Warto zaznaczyć, że pełna ochrona organizmu przeciw zarażeniu wirusem odry obejmuje przyjęcie dwóch dawek preparatu.
Kto jest w grupie ryzyka zachorowania i powikłań?
Na chorobę, jaką jest odra szczepienie obowiązkowe od kiedy zostało wprowadzone (a więc w drugiej połowie XX wieku), nie objęło osób dorosłych. Dlatego, nawet jeśli są oni zaszczepieni jedną dawką preparatu, nie pozostają w pełni uchronieni przed zachorowaniem.
Odra to choroba wysoce zakaźna, która atakuje układ oddechowy zarówno u dzieci, jak i dorosłych. Statystycznie jeden chory zaraża do 18 osób w najbliższym otoczeniu, a ryzyko zakażenia po kontakcie z chorym wynosi niemal 100%. Zachorować może każdy, jednak zdecydowaną większość stanowią osoby niezaszczepione w pełni lub wcale.
Do czego może prowadzić odra?
Choroba wywołana wirusem odry trwa ok. 10 dni. Jej punktem kulminacyjnym jest pojawienie się rumieniowej wysypki, która ustępuje po 4-7 dniach. Jeśli tak się nie dzieje, a choremu nie spada temperatura, najprawdopodobniej w organizmie dochodzi do powikłań, które mogą wyrządzić nieodwracalne szkody, a nawet doprowadzić do zgonu.
Do najczęściej występujących komplikacji zalicza się zapalenie:
- ucha środkowego (które może prowadzić do utraty słuchu),
- płuc,
- mózgu,
- krtani,
- wątroby,
- mięśnia sercowego.
Wysypka odrowa może powodować przebarwienia i złuszczanie się naskórka. Do powikłań w przebiegu odry najczęściej dochodzi u dorosłych już w wieku powyżej 20 lat.
Jak uchronić się przed zachorowaniem?
Odra szczepienie Śląsk to jedyna skuteczna metoda zapobiegania zarażeniu. W przypadku tego wirusa nie ma specyficznej metody leczenia. Dlatego najlepszym środkiem jest immunizacja. Warto wiedzieć, że im więcej osób zaszczepionych, tym mniejsze ryzyko rozprzestrzeniania się choroby.
Aby można było mówić o maksymalnym możliwym bezpieczeństwie przed zarażeniem, minimum 95% populacji musi być zaszczepiona. Wówczas stanowi to także ochronę dla tych, którzy nie mogą przyjąć szczepionki przeciw odrze, m.in. z powodu ciąży czy uczulenia na składniki preparatu.
Który preparat wybrać: Priorix czy szczepionka MMR Katowice?
Zaszczepienie dwoma dawkami daje ochronę przed zachorowaniem do końca życia w 99%. Polski Instytut Zdrowia Publicznego wyklucza także jakikolwiek związek szczepionki na odrę z występowaniem autyzmu. Ryzyko pojawienia się niepożądanych odczynów poszczepiennych jest niewielkie – zazwyczaj wiąże się z bólem w miejscu podania preparatu, zaczerwienieniem lub obrzękiem. W porównaniu do możliwych poważnych powikłań i prawdopodobieństwa zarażenia wynoszącego 100% po kontakcie z chorym nie ulega wątpliwości, że odra szczepienie Śląsk jest warte rozważenia.
TropicalMed – medycyna podróży, szczepienia na choroby tropikalne, grypę i HPV oferuje w pełni bezpieczne szczepienie poprzedzoną dokładną kwalifikacją lekarską. Dostępny tu skojarzony preparat Priorix jest znacznie bezpieczniejszy i w większym stopniu chroni przed niepożądanymi odczynami, niż szczepionka MMR Katowice. W równym stopniu pozwala natomiast organizmowi w pełni chronić się przed zarażeniem.
Szczepionka MMR Katowice jest używana do darmowej immunizacji dzieci, natomiast odra szczepienie Śląsk dla dorosłychjest zalecane z wykorzystaniem Priorix.
Odra szczepienie Śląsk – dlaczego warto przyjąć je w TropicalMed?
W TropicalMed otrzymasz pełną immunizację przeciw odrze. Zarówno kwalifikację lekarską, jak i szczepienie można przyjąć jednego dnia, co pozwala zaoszczędzić mnóstwo czasu. Dodatkowo, dzięki wygodnej rejestracji online, można szybko znaleźć najbardziej dogodny dla siebie termin. Śląska przychodnia TropicalMed zlokalizowana jest w Chorzowie (Strzelców Bytomskich 5, 41-500 Chorzów), toteż z łatwością dotrzesz tu z okolicznych miast – Katowic czy Bytomia.
Odra szczepienie Śląsk cena: obowiązkowa kwalifikacja medyczna wiąże się z opłatą 70 zł. Jeśli chodzi o szczepienie, jedna dawka preparatu Priorix kosztuje 199 zł.
Zapraszamy do TropicalMed, by zyskać pełną ochronę!