Gdzie są kleszcze w Kielcach i jak uniknąć ukąszeń?
Istnieje wiele mitów na temat kleszczy będących wektorami, czyli organizmami przenoszącymi choroby zakaźne. Pierwszym z nich jest zasięg występowania – powszechnie uważa się, że można je spotkać wyłącznie w lasach i na terenach wiejskich. To błąd! Do mnóstwa ukąszeń i związanych z tym chorób odkleszczowych dochodzi właśnie w miastach. Z tego powodu na kleszcze Kielce powinny uważać w tym samym stopniu co okoliczne miejscowości. Oto gdzie ryzyko ukąszenia jest największe:
- Bukówka
- Psia Górka
- Góra Stokowa,
- Skwer Jagiellonów
- Park Górki Czarnowskie
- Rezerwat Przyrody Biesak-Białogon,
- Chęcińsko-Kielecki Park Krajobrazowy
- Zespół Przyrodniczo-Krajobrazowy Grabina-Dalnia
W powyższej liście wytłuszczeniem zaznaczono obszary, w których odnotowano najwięcej przypadków pokąsania przez kleszcze. Brak zgłoszeń wcale nie oznacza braku zagrożenia – kleszcze w Kielcach czyhają na mieszkańców na co dzień.
Nie wolno też zapominać o zagrożeniu podczas wycieczek za miasto – np. nad Zalew Cedzyna w Woli Kopcowej czy do Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Na terenie województwa znajduje się kompleks leśny o powierzchni 77 ha[1], więc miejsc żerowania kleszczy naprawdę nie brakuje.
Planując spacer z psem na błoniach, grzybobranie w parku i inne aktywności wśród zieleni, warto stosować repelenty i zakładać zakrywającą ciało, jednolitą i jasną odzież – wbrew mitowi, że ciemny kolor ubrań odstrasza kleszcze. Dlaczego to takie ważne?
Czemu profilaktyka ukąszeń i szczepienia są tak ważne?
Od wczesnej wiosny aż do późnej jesieni, a coraz częściej nawet i zimą, ludzie są narażeni na ukąszenia kleszczy przenoszących groźne choroby zakaźne. Są to borelioza i kleszczowe zapalenie mózgu (kliknij i sprawdź, czym się różnią). Ich cechą wspólną jest to, że mogą prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych, np. zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych.
Jak wygląda sytuacja z chorobami przenoszonymi przez kleszcze w Kielcach i województwie Świętokrzyskim?
Borelioza Kielce
To bakteryjna choroba zakaźna, na którą jest lekarstwo (antybiotyki), ale nie ma szczepienia. Jest dość łatwa do zdiagnozowania, bo poza objawami grypopodobnymi towarzyszy jej charakterystyczny, pierścieniowaty rumień o okrągłym lub owalnym kształcie.
Według informacji na stronie Starostwa Powiatowego w Kielcach, w 2023 roku na terenie miasta odnotowano aż 85 zakażeń[2]. To najlepsze potwierdzenie, że kleszcze występują także na terenach zurbanizowanych.
Przed boleriozą Kielce nie mają do zaoferowania żadnej szczepionki ochronnej, a choroba może skończyć się m.in. uporczywym zapaleniem stawów (najczęściej kolanowych) czy nawracającymi bólami brzucha i/lub głowy.
Kleszczowe zapalenie mózgu Kielce
To wirusowa choroba zakaźna, na którą nie ma lekarstwa, ale jest skuteczne szczepienie ochronne. Podaje się je w schemacie trzydawkowym, by zyskać 3-5 lat odporności (w zależności od wieku) i cieszyć się zdrowiem przez kilka sezonów aktywności kleszczy.
Choroby przenoszone przez kleszcze Kielce: według corocznych raportów Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH, zakażeń z roku na rok jest coraz więcej[3], a trzeba wiedzieć, że nie wszystkie są zgłaszane. Początkowe stadium KZM łatwo bowiem pomylić z grypą.
Gdy dochodzi do rozwoju choroby przenoszonej przez kleszcze w Kielcach, można ją rozpoznać po nagłym skoku gorączki, silnym bólu głowy, wymiotach czy światłowstręcie. Zajęcie ośrodkowego układu nerwowego może skutkować trwałymi powikłaniami – najczęstszy to niedowłady spowodowane uszkodzeniem nerwów.
Aby uniknąć najczarniejszych scenariuszy i bez obaw korzystać z wypoczynku na łonie natury, warto wykonać szczepienie na kleszczowe zapalenie mózgu w Kielcach.
Szczepienie na kleszcze Kielce – gdzie i w jakiej cenie?
Przed chorobą, jaką jest borelioza Kielce nie dysponują żadną szczepionką ochronną, dlatego muszą wystarczyć środki zapobiegania ukąszeniom, a w razie zakażenia – odpowiednia antybiotykoterapia. Przed KZM chronią repelenty i długa odzież, a dodatkowo szczepienia ochronne dostępne w TropicalMed.
Szczepienia na kleszcze Kielce: chociaż z reguły nie warto oszczędzać na zdrowiu, to TropicalMed zlokalizowany pod adresem Wrocławska 53D, 30-011 Kraków właśnie do tego zachęca! Sprawdź pakiet „Kleszczowe zapalenie mózgu” za 599 zł i zaszczep się w obniżonej cenie!
Osoby z przeciwwskazaniami do szczepienia preparatem z pakietu, np. silną alergią na lateks, mają w TropicalMed możliwość wyboru innego. Oba występują w wersji dla dorosłych oraz dla dzieci od 3. roku życia.
Serdecznie zapraszamy na wizytę szczepienną!
FAQ - często zadawane pytania
Gdzie najczęściej są kleszcze?
Kleszcze najczęściej żerują na wysokości do 1,5m, więc mogą występować na krzewach, trawach oraz liściach i gałęziach innych niewysokich roślin. Na terenie Kielc takich miejsc jest niemało, dlatego nawet w mieście jest możliwość zakażenia się boreliozą czy kleszczowym zapaleniem mózgu.
Skąd kleszcze mają boreliozę?
Borelioza to choroba odzwierzęca. Należy pamiętać, że człowiek nie jest jedynym żywicielem kleszczy – są to także gryzonie czy zwierzęta płowe (sarny czy jelenie), które są rezerwuarem bakterii. Kleszcz jest wektorem, czyli pośrednikiem – przenosi drobnoustroje chorobotwórcze z jednego organizmu na drugi.
Ile procent kleszczy jest zarażonych?
Jeśli chodzi o boreliozę, Lasy Państwowe podają, że około 30% pajęczaków w Polsce nosi w sobie krętki Borrelia. W sprawie kleszczowego zapalenia mózgu w 2018 przeprowadzono badania, według których wysokie ryzyko zakażenia występuje w całym kraju, a nie tylko na Podlasiu oraz Warmii i Mazurach.
Ile czasu kleszcz musi być w ciele, żeby zarazić?
Szybkie wyciągnięcie kleszcza, najlepiej w ciągu 24 godzin, może uchronić przed zakażeniem bakteriami wywołującymi boreliozę. Niestety, w przypadku kleszczowego zapalenia mózgu tak nie jest. Dlatego kluczowe dla zdrowia są szczepienia ochronne.