Dlaczego warto kupić filtr do wody turystyczny?
Turystyczne filtry do wody są coraz popularniejszą alternatywą dla napojów butelkowanych, które są mniej ekologiczne, zajmują więcej miejsca w bagażu, a na dłuższą metę są droższe – dobre filtry mają bardzo długą żywotność i po jakimś czasie inwestycja się zwraca. Specjalna słomka lub butelka filtrująca mają na celu zmiękczenie wody oraz wychwycenie jak największej ilości zanieczyszczeń, metali ciężkich i drobnoustrojów, które mogą być szkodliwe dla zdrowia.
O ile zanieczyszczenia mechaniczne (np. piasek, liście) widać gołym okiem, o tyle biologicznych/chemicznych nie da się zauważyć. Najpowszechniejsze z nich to pasożyty i bakterie (np. przecinkowce cholery). W tropikach woda może być też skażona wirusami (np. WZW A lub E), które bardzo trudno wychwycić. Filtr do wody outdoor dla podróżujących do regionów sąsiadujących z terenami rolniczymi i chcących uzupełniać zapasy w miejscowych akwenach powinien "umieć" usuwać pestycydy.
Filtr do wody turystyczny jest przydatny szczególnie w miejscach, gdzie trudno o sklep z napojami. Umożliwia odpowiednie nawodnienie bez konieczności dźwigania wielu ciężkich butelek – zapas można uzupełnić w strumieniu czy jeziorze. To ważna zaleta także w krajach, gdzie woda pita bezpośrednio z kranu może poważnie zaszkodzić (sprawdź: gdzie nie można pić wody z kranu).
Spożycie odpowiedniej ilości wody w ciągu dnia jest ważne dla zdrowia, szczególnie podczas upałów czy wysiłku fizycznego (np. w górach). W przeciwieństwie do zapasów wody butelkowanej, które są ciężkie i mogą się skończyć, filtry turystyczne do wody zapewniają stały dostęp do życiodajnego napoju.
Wybierając się w zagraniczną podróż, należy zadbać o to, by wybrać bardzo dobry filtr, który poradzi sobie z zanieczyszczeniami mechanicznymi i wyłapie wszelkie bakterie, pasożyty i wirusy powodujące choroby zakaźne. To szczególnie ważne, kiedy celem podróży są miejsca, gdzie nietrudno o zetknięcie się ze skażoną wodą.
Czym się kierować, kupując filtr do wody outdoor?
Na rynku są dostępne różne turystyczne filtry do wody, polecane nie tylko w przypadku zagranicznego wyjazdu, ale i do codziennego użytku (np. do pracy czy na siłownię). Przy zakupie warto zwrócić uwagę na następujące cechy produktu:
- możliwości mycia,
- pojemność i waga,
- cena wymienialnych filtrów,
- rodzaj filtra – to najważniejszy czynnik,
- zawartość zestawu (np. liczba wkładów).
Bardzo wygodną i popularną formą jest butelka. Dobry filtr do wody turystyczny to też taki, który można zakupić osobno i pozwala na oczyszczenie wody nawet z kałuży; wyglądem przypominają nieco grubą strzykawkę.
Należy pamiętać, że w podróży potrzeba czegoś więcej, niż zwyczajnego filtra węglowego, który sprawdza się w Polsce. Sprawdź aktualny ranking z podziałem na dwa zakresy cenowe i przekonaj się, która słomka lub butelka filtrująca będzie najodpowiedniejsza.
Tani filtr do wody survival ranking 2025: jakie modele do 150 zł?
Ograniczony budżet wcale nie oznacza konieczności zrezygnowania z dobrej jakości urządzenia oczyszczającego wodę. Dobra słomka lub butelka z filtrem może kosztować poniżej 150 zł, ale ma krótszą żywotność niż droższe modele. Poniżej można znaleźć więcej informacji o naszych propozycjach.
Tani turystyczny filtr do wody ranking:
- Lifestraw Peak słomka: niewielka, oczyszcza aż 4000 l wody, ma uniwersalny gwint do butelek;
- Butelka filtrująca Water-to-Go Sugarcane: ekologiczna i najtańsza, usuwa nawet wirusy,;
- Słomka Fit4med PLU 740: najlżejsza i najporęczniejsza, filtruje 2000 l wody.
1. Słomka z serii Lifestraw Peak
To nasz nr 1 w rankingu, wyróżniający się przede wszystkim wydajnością – jest w stanie oczyścić do 4000 litrów wody z ponad 99% bakterii, pasożytów, mikroplastiku i organicznych zmętnień (np. mułu). Wielkość porów w tym modelu wynosi 0,2 mikrona, co oznacza jednak brak możliwości wychwytywania wirusów – jest to jednak rzadko spotykany atrybut, nawet jeśli prezentuje się filtry typowo survivalowe.
Urządzenie w kształcie słomki o wymiarach 3,2cm x 19,5cm waży tylko 65 gramów, co sprawia, że ten filtr do wody outdoor nie zajmuje wiele miejsca. Dodatkowo, jest wyposażone w uniwersalny gwint do butelek, co ułatwia wygodne nabieranie i spożywanie wody, zamiast schylania się do akwenu w celu zaspokojenia pragnienia.
Cena: 130 zł
2. Ekologiczna butelka filtrująca Water-to-Go Sugarcane
Druga pozycja przypadła niedrogiej lecz poręcznej butelce Water-to-Go, wykonanej z materiału na bazie trzciny cukrowej. To najcięższy z modeli do 150 zł, ważący około 98 g, o pojemności 550 ml.
Jak zapewnia producent, filtr wystarcza na oczyszczenie 200 litrów wody i w ponad 99% usuwa metale ciężkie, bakterie, pasożyty, a nawet wirusy wywołujące m.in. zapalenie wątroby typu A czy biegunkę rotawirusową. System wykorzystany w bidonie Water-To-Go został opracowany na polecenie NASA. Jest to jedna z najciekawszych propozycji na rynku.
Cena: 100-135 zł
3. Słomka Fit4med PLU 740
To model zamykający podium rankingu, jeśli chodzi o tanie filtry turystyczne do wody. Słomka o wymiarach 5cm x 3,5 cm x 21 cm waży zaledwie 60 gramów, a jest w stanie oczyścić do 2000 litrów wody. Dzięki specjalnej membranie o porach wielkości 0,2 mikrona usuwa ponad 99% bakterii (m.in. E. coli) oraz pasożytów (m.in. G. lamblia).
Jest wyposażona w poręczną smycz, dzięki której można powiesić ją na szyi mieć filtr stale pod ręką, bez zajmowania miejsca w plecaku.
Cena: 130 zł
Turystyczny filtr do wody ranking 2025: jakie modele powyżej 150 zł?
Większy budżet oznacza szerszy asortyment, a co za tym idzie – możliwość wyboru takiego modelu, który sprosta nawet najbardziej wymagającym oczekiwaniom. Poniższy ranking zawiera nie trzy, a aż pięć pozycji, chociaż filtrów dostępnych na rynku było znacznie więcej. Poniższe wybrano na podstawie ceny (wszystkie są poniżej 300 zł), wydajności, poręczności i jakości filtra.
Filtr do wody survival ranking do 300 zł:
- Sawyer Micro Squeeze SP2129: niezwykle wydajny, lekki, poręczny + można go kupić w przystępnej cenie;
- Filtr do wody turystyczny Sawyer Mini: niezwykle wydajny, lekki, poręczny, tani;
- Butelka z filtrem Global Water L610: wydajny, z najlepszym filtrem, wyposażony w wężyk do nabierania wody;
- Lifestraw Peak Series Flex Squeeze Bottle: lekki, poręczny, tani, z wygodnym karabińczykiem;
- Katadyn BeFree 0,6l: lekki, poręczny, tani, łatwy do czyszczenia.
1. Sawyer Micro Squeeze SP2129
Ranking kategoryzujący turystyczne filtry do wody otwiera propozycja od firmy Sawyer, wyróżniająca się niezwykłą wydajnością, wynoszącą aż 100 tys. galonów (!), a także poręcznością. Urządzenie składa się z niewielkiego filtra o wadze 59 g oraz litrowego woreczka do nabierania wody. Ustnik jest wyposażony w gwint, a więc można pić zarówno bezpośrednio z akwenu, jak i z butelki, bukłaka czy wspomnianego woreczka.
Sawyer Micro Squeeze SP2129 wychwytuje ponad 99% bakterii, pierwotniaków oraz mikroplastiku, a filtr spełnia m.in. wymagania amerykańskiej agencji ochrony środowiska (EPA).
Do zestawu dołączona jest zapasowa uszczelka oraz strzykawka i złączka do czyszczenia – urządzenie posłuży na naprawdę długie lata, jeśli zadba się o jego czystość. Ważne jest, by chronić filtr przed zamarznięciem po użyciu, aby nie uszkodzić porowatej membrany.
Cena: 200-300 zł
2. Filtr Sawyer Mini
Jest to osobisty system uzdatniania wody o niezwykłej wydajności ponad 370 000 litrów! Filtr do wody turystyczny marki Sawyer jest praktycznym rozwiązaniem, wystarczającym na długie lata. Z jednej strony ma ustnik, który umożliwia picie wody bezpośrednio ze zbiornika czy strumienia (dzięki wbudowanej słomce), a z drugiej gwint, który można dokręcić do butelki.
Waży zaledwie 57 g i bez trudu mieści się w kieszeni kurtki lub spodni (ma 17 cm). Pochłania ponad 99% bakterii i pierwotniaków o wielkości powyżej 0,1 mikrona, przez co został doceniony m.in. przez siły specjalne Wielkiej Brytanii czy organizatorów Everest Marathon.
W zestawie znajduje się dodatkowo woreczek ułatwiający zaczerpnięcie wody, a także strzykawka do czyszczenia filtra. Wszystko to w naprawdę niewielkiej cenie.
Cena: 200-230 zł
3. Filtr Global Water L610
Butelka z filtrem Global Water L610 eliminuje ponad 99% wszystkich drobnoustrojów chorobotwórczych, a także metale ciężkie i pestycydy, dzięki niezwykle drobnej siateczce i zaawansowanemu systemowi uzdatniania, który m.in. wychwytuje mikroorganizmy o wielkości 0,01 mikrona. Jest w stanie oczyścić około 5000 l wody, co jest naprawdę dobrym wynikiem, ale wypadającym trochę blado przy dwóch pierwszych propozycjach.
W zestawie znajduje się dodatkowo torba do wygodnego przechowywania butelki, a także 1m przewodu do pobiera wody z akwenów – to naprawdę duże ułatwienie podczas wyprawy.
Za wadę można uznać dość niską poręczność, bo butelka o wymiarach 16,5 cm x 8 cm x 8 cm waży niemal 250 g, czyli najwięcej spośród modeli wymienionych w niniejszym rankingu.
Cena: 299 zł
4. Butelka z filtrem Lifestraw Peak Squeeze Bottle 0,65l
To jedna z ciekawszych możliwości uzdatniania skażonej wody, usuwająca ponad 99% bakterii (m.in. Salmonelli czy przecinkowców cholery) oraz pierwotniaków (m.in. G. lamblia), o wielkości powyżej 0,2 mikrona.
Po opróżnieniu zbiornika o pojemności 650 ml, butelkę można zwinąć w rulonik, dzięki czemu zajmuje niewiele miejsca; waży 102 g a więc niedużo. Zastosowany tu filtr spełnia normy amerykańskie i europejskie w zakresie wychwytywania z wody pasożytów i bakterii. Pozwala na picie wody ze strumieni i rzek. Dzięki mikrofiltrowi membranowemu można uzdatnić do 2000 litrów wody, co nie jest wybitnie dużo w tym przedziale cenowym.
Nakrętka jest wyposażona w uchwyt, który pozwala na zamocowanie karabińczyka i stałe posiadanie butelki pod ręką, w wygodnym miejscu. To ważny atut w dalekich wyprawach.
Cena: 165-200 zł
5. Butelka z filtrem Katadyn BeFree 0,6l
Turystyczny filtr do wody ranking zamyka butelka, która wyróżnia się elastycznością i lekkością (59 g). Składa się z elastycznej części, którą można złożyć po wypiciu wody oraz filtra połączonego z ustnikiem. Zastosowany tu mechanizm EZ-Clean Membrane jest niezwykle łatwy do utrzymania w czystości – wystarczy przepłukanie w wodzie, bez żadnych narzędzi czyszczących.
Ta butelka z filtrem nie zawiera żadnych szkodliwych związków chemicznych PCV i BPA. W zależności od czystości wody, wystarcza na oczyszczenie ok. 1000l cieczy – to najmniej spośród wszystkich wymienionych modeli. Katadyn BeFree filtruje bakterie, cysty i osady o cząsteczkach wielkości 0,1 mikrona.
Cena: 160-200 zł
Butelka z filtrem czy osobny filtr do wody outdoor?
Filtr do wody turystyczny to rzecz, bez której nie można nawet myśleć o wyjeździe za granicę, a szczególnie do krajów afrykańskich czy azjatyckich. Wypicie skażonej wody może skutkować zachorowaniem na dur brzuszny, polio, cholerę czy wirusowe zapalenie wątroby typu A. Nie trzeba chyba dodawać, że choroby zakaźne to nadal jedna z głównych przyczyn zgonów w Afryce i Azji. Dlatego tak ważne jest, by sprawdzać tylko typowo turystyczne filtry do wody.
Jeśli zdecydujesz się na zakup butelki z filtrem, zadbaj o to, by nie był to filtr węglowy. Choć świetnie sobie radzi z wodą kranową w Polsce (zmiękcza i pozbywa się chlorowego posmaku), to nie usuwa bakterii, wirusów i pasożytów, które mogą zagrozić zdrowiu podróżnych.
O czym jeszcze trzeba pamiętać przed podróżą?
Uzdatnianie wody jest istotnym i jednocześnie nietrudnym w praktyce elementem profilaktyki. Zakup odpowiedniej butelki filtrującej lub oddzielnego filtra to tylko część dobrego przygotowania do podróży. Istotne jest także zaszczepienie się na choroby przenoszące się przez skażoną wodę. Są to:
Na niektóre choroby, szczególnie pasożytnicze (np. lamblioza) i bakteryjne (np. leptospiroza) nie ma dostępnych szczepionek ochronnych, zatem filtry turystyczne do wody, a także uzdatnianie wody spełniają naprawdę ważną rolę w profilaktyce.
Skorzystaj z usług TropicalMed: aby uchronić się przed niebezpiecznymi chorobami zakaźnymi, skorzystaj z immunizacji oferowanej w TropicalMed (sprawdź cennik). W naszej ofercie jest m.in. Pakiet Hotelowy, zawierający m.in. szczepienie na dur brzuszny i WZW typu A w przystępniejszej cenie.
W TropicalMed możesz liczyć na profesjonalną konsultację medyczną, obsługę przez wykwalifikowany personel medycyny tropikalnej oraz szeroką gamę szczepień ochronnych dostępnych solo lub w przystępnych cenowo pakietach. Informacje uzyskane podczas konsultacji pomogą Ci też ocenić, które filtry turystyczne do wody przydadzą się w miejscu docelowym.
Zapraszamy na wizytę!
FAQ - często zadawane pytania
Ile kosztuje dobry filtr do wody?
Ceny turystycznych filtrów do wody z naszego rankingu wahają się od kilkudziesięciu do ponad 200 zł. Porównując żywotność najlepszych modeli do średnich cen wody butelkowanej w poszczególnych krajach łatwo jednak wyliczyć, kiedy inwestycja się zwróci.
Co ile wymienia się turystyczny filtr od wody?
Turystyczny filtr do wody wymienia się w zależności od stopnia zanieczyszczenia wody i według wskazań producenta. Przykładowo, Katadyn BeFree przefiltruje około 1000l wody, a Lifestraw Peak Series Flex Squeeze Bottle około 2000 l.
Jak wybrać filtr do wody?
Nasz ranking jest dobrą wskazówką dla osób stojących przed wyborem filtra turystycznego. Poza pojemnością, możliwościami mycia czy formą (np. słomka/butelka), bardzo ważnym czynnikiem jest rodzaj filtra, czyli to, jakie zanieczyszczenia usuwa, a jakich nie jest w stanie wychwycić.
Co usuwa filtr wody?
Dobry filtr turystyczny do wody może usunąć z niej nie tylko zanieczyszczenia mechaniczne (np. szczątki organiczne), ale także te chemiczne/biologiczne, niewidoczne gołym okiem. Są to pestycydy oraz pasożyty, bakterie i wirusy – te ostatnie są najtrudniejsze do wychwycenia.