Czym można zarazić się w samolocie i co zrobić, żeby nie zachorować?
Samolot to najszybszy środek transportu, a w ostatnim czasie staje się dodatkowo coraz tańszy i dostępniejszy. Wymienione czynniki wpływają na popularność tego sposobu podróżowania, przez co zwiększa się ryzyko choroby w samolocie przenoszonej z człowieka na człowieka (np. drogą kropelkową). Duże zagęszczenie ludzi na pokładzie sprawia, że pojedyncze kichnięcie naraża na infekcję od kilkunastu do ponad 20 osób. Maseczka ochronna i szczepienia są cennymi sprzymierzeńcami w walce z tego typu chorobami zakaźnymi.
Mimo że samoloty są z reguły odpowiednio kontrolowane pod kątem higieny, to nie można wykluczyć także prawdopodobieństwa choroby przenoszonej drogą pokarmową. Drobnoustroje chorobotwórcze mogą występować w wodzie i żywności dostarczanej przez personel. Zarazki osiadają także na powierzchniach – np. podłokietnikach czy fotelach, których trzymają się podróżni w drodze do/z toalety. Wielu tzw. chorobom brudnych rąk można zapobiec za pomocą szczepień; nie można też zapominać o przestrzeganiu zasad higieny osobistej i żywienia.
Aby choroba po locie samolotem nie zrujnowała wyjazdu, warto mieć świadomość zagrożeń. Pozwoli to podjąć odpowiednie działania profilaktyczne.
Jakie choroby w samolocie zagrażają podróżnym?
Jak wspomniano wcześniej, lot wiąże się z ryzykiem infekcji drogą kropelkową/powietrzną oraz pokarmową (+brudnymi rękami). Podróżnym zagraża dodatkowo choroba lokomocyjna w samolocie oraz choroba wysokościowa w samolocie, zwana inaczej barotraumą.
Poniżej przedstawiamy konkretniejsze informacje na temat tego, jakie schorzenia mogą się przytrafić podczas podróży oraz czym można zarazić się w samolocie:
Choroby przenoszone drogą powietrzną/kropelkową
Samoloty są klimatyzowane, co może prowadzić do przesuszenia błon śluzowych nosa i gardła. To z kolei ułatwia drobnoustrojom chorobotwórczym przenoszonym drogą kropelkową/powietrzną wniknięcie do organizmu i wywołanie infekcji. Na tego typu choroby w samolocie często są dostępne szczepionki. W TropicalMed można uodpornić się na:
- grypę – ostrą chorobę wirusową z gorączką, bólem mięśni i stawów oraz katarem i kaszlem;
- meningokoki – bakterie mogące wywołać sepsę czy zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych;
- pneumokoki – bakterie będące częstą przyczyną zapalenia płuc;
- RSV – to syncytialny wirus oddechowy, na którego są szczepionki dla seniorów 60+;
- ospę wietrzną – wywołaną przez wirusa, który nie tylko wywołuje infekcję, ale może też reaktywować się w przyszłości w postaci półpaśca;
- błonicę i krztusiec – bakteryjne choroby zakaźne, na które szczepienia są obowiązkowe, ale trzeba pamiętać o cyklicznych dawkach przypominających (co 10 lat),
- odrę, świnkę i różyczkę – wirusowe choroby zakaźne, przed którymi chronią obowiązkowe szczepienia; warto jednak sprawdzić, czy jest się uodpornionym i w razie potrzeby uzupełnić braki w immunizacji.
Choroba po locie w samolocie – zapobieganie: poza immunizacją, dodatkowym środkiem ochrony w samolocie jest stosowanie maseczki. To skuteczna bariera, zapobiegająca wnikaniu drobnoustrojów chorobotwórczych do organizmu.
Zadbaj o bezpieczny i zdrowy lot
Przyjdź do TropicalMed po szczepienia i zalecenia
Na pokładzie samolotu bywa naprawdę sporo ludzi, a to sprzyja transmisji zarazków drogą powietrzną/kropelkową (np. przez kichanie).
Ważne jest nie tylko to, czym można zarazić się w samolocie, ale także zagrożenia dla zdrowia po dotarciu na miejsce.
Chociaż linie lotnicze dbają o warunki higieniczne, to nie można wykluczyć ryzyka chorób przenoszonych brudnymi rękami i drogą pokarmową.
Bogata oferta szczepionek. Brak kolejek. Wygodna rejestracja online.
Zarejestruj się na szczepienia
Więcej informacji o przebiegu i zapobieganiu poszczególnych chorób można znaleźć w odnośnikach.
Choroby przenoszone drogą pokarmową/brudnymi rękami
Podróż samolotem, szczególnie na długich dystansach, wiąże się z koniecznością skorzystania z cateringu. Drobnoustroje chorobotwórcze mogą występować w wodzie kranowej (np. w formie lodu), więc lepiej zamawiać butelkowane napoje. Skażona może być też żywność, więc warto wybierać gorące posiłki, bo wysoka temperatura unieszkodliwia zarazki.
Powierzchnie (np. podłokietniki) warto zdezynfekować, a po skorzystaniu z toalety dokładnie umyć ręce wodą z mydłem. Poza tym, na tego typu choroby w samolocie można się zaszczepić. Są to przede wszystkim:
Aby nie skończyć z chorobą po locie w samolocie, należy przestrzegać zasad higieny osobistej i żywienia. Na wiele drobnoustrojów chorobotwórczych (m.in. E. coli) nie ma bowiem specyficznych szczepionek (sprawdź: biegunki podróżnych).
Decydując się na lot, trzeba mieć na uwadze nie tylko to, czym można zarazić się w samolocie, ale także jakie dolegliwości (niezakaźne) mogą przytrafić się podczas lotu.
Choroba lokomocyjna w samolocie
To problem, z którym boryka się wielu podróżnych – głównie dzieci, ale nie tylko. Nudności, wymioty i zawroty głowy to odpowiedź organizmu na sprzeczne sygnały, które otrzymuje z narządów wzroku i równowagi. Sprawdź: 8 sposobów na chorobę lokomocyjną.
Choroba wysokościowa w samolocie (barotrauma)
Ostry ból głowy i uszu przy startowaniu/lądowaniu to dokuczliwy problem spowodowany nagłą zmianą ciśnienia połączoną z niedrożnością narządów regulujących – trąbki słuchowej i jam nosa. Przełykanie śliny, żucie gumy czy wydmuchiwanie powietrza nosem przy zaciśniętych dłonią nozdrzach to sposoby na złagodzenie dokuczliwych dolegliwości.
Podróż samolotem to nie tylko wyjątkowa okazja do odkrywania nowych miejsc, ale także ryzyko wystąpienia chorób zakaźnych i innych dolegliwości. Zagrożenia dla zdrowia czyhają nie tylko na pokładzie, ale także w miejscu docelowym. Z tego względu warto przyjść do ośrodka medycyny podróży TropicalMed, aby odpowiednio zadbać o siebie przed wylotem.
Dlaczego przygotowanie do podróży z TropicalMed jest ważne?
Ważną kwestią jest nie tylko to, czym można zarazić się w samolocie, ale także jakie choroby występują w miejscu docelowym. Wakacje w tropikach wiążą się m.in. z ryzykiem żółtej febry, japońskiego zapalenia mózgu czy dengi – chorób przenoszonych przez komary, których w Polsce nie ma. W krajach o słabszych warunkach higieniczno-sanitarnych zagraża dur brzuszny, cholera czy nawet polio, na które przeciętny turysta nie ma żadnej naturalnej odporności.
Do tego wszystkiego dochodzą epidemie i ogniska choroby – pod tym kątem sytuacja na świecie jest naprawdę dynamiczna. Konsultacja z lekarzem, który dysponuje aktualną wiedzą o zagrożeniach dla zdrowia w miejscu docelowym, jest więc naprawdę ważna.
W TropicalMed można liczyć na jasne zalecenia dotyczące profilaktyki chorób oraz szczepienia ochronne dopasowane do specyfiki podróży i indywidualnych predyspozycji. Serdecznie zapraszamy na wizytę!