Braki szczepionek: wścieklizna, denga (brak w Lublinie), japońskie zapalenie mózgu (brak we Wrocławiu).

Poradnik: jak zorganizować udany city break?

City break – czym jest i jak się do niego przygotować?

Klaudia Gierlicka | 2024-11-27
Duże zagęszczenie ludzi, szczególnie w popularnych miastach i/lub w sezonie turystycznym, sprzyja rozprzestrzenianiu się chorób zakaźnych. Aby city break był zdrowy i udany, zgłoś się na szczepienia przed wyjazdem. Planując podróż, skorzystaj z poniższego poradnika.

City break co to za typ wycieczki?

City break to krótki, jedno- lub kilkudniowy wyjazd organizowany w celu zwiedzenia wybranego miasta, zlokalizowane w Polsce lub za granicą. 

City break co to
To określenie z języka angielskiego, znaczące dosłownie „przerwa w mieście” i dokładnie opisujące specyfikę tego typu wycieczki.

Taki krótki wyjazd jest odpowiedni dla osób, które mimo ograniczonego czasu, chcą odkrywać nowe miejsca. Najczęściej wybierany jest weekendowy city break, chociaż tego typu podróże mogą odbywać się z wielu różnych okazji. Jakich?

Kiedy można jechać na city break?

Możliwości do zwiedzania polskich czy zagranicznych miast jest naprawdę sporo przez cały rok. Oto kilka przykładów:

  • city break na Sylwestra,
  • city break w listopadzie z okazji Święta Niepodległości 
  • city break w połowie sierpnia z okazji Święta Wojska Polskiego

Wystarczy przeglądnąć kalendarz w poszukiwaniu ważnych dat i właśnie wtedy zaplanować swój wyjazd. Dla niektórych jednodniowy city break może być niewystarczający – takie osoby wybierają wyjazdy weekendowe albo podczas dłuższych świąt.

City break na weekend

Weekendowy city break jest często wybieraną opcją u osób chcących zwiedzić europejskie stolice, klimatyczne miasteczka lub nowoczesne metropolie, najlepiej zlokalizowane w dość niedalekiej odległości.

City break na święta

Wielkanoc i Boże Narodzenie dają kilka dni wolnego w grudniu oraz na przełomie marca i kwietnia. City break na święta to idealna okazja np. dla miłośników jarmarków bożonarodzeniowych. Co ciekawe, najstarszy na świecie Striezelmarkt, odbywający się od 1434 roku, znajduje się w Dreźnie, nieco ponad 120 km od polskiej granicy.

Podczas city break zagraża Ci kilka chorób zakaźnych

Zapobiegaj im, szczepiąc się w TropicalMed

Kleszcze przenoszące groźne choroby występują coraz powszechniej nawet w miastach, więc stanowią zagrożenie podczas city break.
W zatłoczonych miastach łatwiej o krztusiec, grypę, odrę czy inną chorobę przenoszoną drogą kropelkową.
Karta EKUZ nie zawsze pokrywa wszystkie koszty leczenia, więc lepiej zabezpieczyć swoje zdrowie przed wyjazdem.
Szeroki wybór szczepionek. Duża dostępność terminów. Indywidualne podejście.
kobieta po szczepieniu. city break last minute Umów się na wizytę szczepienną

Jakie są sposoby na tanie city break?

Jak tanio podróżować:

  1. Jedź poza sezonem turystycznym
  2. Wybierz mniej popularną destynację
  3. Rezerwuj w odpowiednim terminie
  4. Oszczędzaj na biletach wstępu/przejazdu
  5. Jadaj z dala od rynków i głównych arterii

Nie jest tajemnicą, że wyjazdy poza sezonem turystycznym są tańsze. Dlatego najprzystępniejszy cenowo będzie city break w listopadzie, październiku, styczniu czy lutym. Turyści płacą więcej nie tylko za słoneczną pogodę, ale także za terminy cieszące się największym wzięciem. Z tego powodu city break na Sylwestra, mimo że w grudniu, może być droższy.

City break na weekend majowy
Poza Polską, Święto Pracy 1 jest obchodzone w wielu innych krajach, takich jak Austria (Staatsfeiertag), Bośnia i Hercegowina (Prvi Maj) czy Węgry (A munka ünnepe). Nie można wykluczyć wówczas wyższych cen w sektorze turystycznym.

Drugim sposobem jest wybór mniej oczywistych i rzadziej odwiedzanych miejsc. Salzburg zamiast Wiednia, Brugia zamiast Brukseli czy Bordeaux zamiast Paryża pozwolą nie tylko zaoszczędzić, ale także odetchnąć od tłumu turystów.

Trzeci trick to city break last minute albo first minute, czyli wybieranie ofert pojawiających się w ostatniej chwili albo rezerwowanie wycieczki z dużym, minimum 2-miesięcznym wyprzedzeniem. Pod względem organizacyjnym korzystniejszy jest drugi wariant, pozwalający znaleźć nocleg z najlepszym stosunkiem jakości do ceny albo zniżki na bilety wstępu. City break last minute jest nieco bardziej ryzykowny.

Będąc już na miejscu, można oszczędzić na transporcie, kupując bilety całodniowe/weekendowe na komunikację miejską. Ich cena jest wyższa, jednak zwraca się już po kilku przejazdach. Innym sposobem na tanie city break jest wybieranie lokali gastronomicznych zlokalizowanych z dala od typowo turystycznych miejsc. Restauracje na płycie rynku czy przy najważniejszych atrakcjach są z reguły droższe (a nie zawsze lepsze).

Wybierając jednodniowy city break zamiast weekendowej wycieczki, można zaoszczędzić na noclegu. Wymaga to jednak doskonałej organizacji, by w pełni wykorzystać dzień spędzony w mieście.

Gdzie można wybrać się na wycieczkę?

Na jedno- lub kilkudniową wycieczkę można udać się nie tylko do zagranicznych, ale i polskich miast. Destynacje międzynarodowe cieszą się jednak coraz większą popularnością. Na city break z Warszawy, Krakowa czy Poznania można wybrać się drogą powietrzną (najszybciej) albo skorzystać z przystępnych cenowo ofert przewoźników kolejowych czy autobusowych. Gdzie na city break w Europie można się wybrać z najważniejszych polskich lotnisk według internetowych wyszukiwarek?

City break z Warszawy

Ze stolicy można tanio polecieć do najpopularniejszych miast, jak Sztokholm, Paryż czy Wiedeń, albo wybrać mniej oczywiste destynacje, jak np. włoska Katania.

City break z Poznania

Wśród najtańszych destynacji wyróżnia się Kopenhagę, Mediolan, Oslo oraz Londyn, Edynburg czy Birmingham zlokalizowane w UK. 

City break z Krakowa

Z Krakowa można tanio polecieć do brytyjskiego Belfastu czy Londynu, łotewskiej Rygi, norweskiego Oslo czy szwedzkiego Göteborgu. 

Wycieczka pociągiem/autobusem

Z nieco bardziej przyziemnych opcji (w dosłownym tego słowa znaczeniu) do wyboru jest m.in. Berlin, Paryż, Rzym, Mediolan czy Lizbona, do których można dotrzeć autobusem. PKP Intercity oferuje natomiast połączenia bez przesiadek m.in. do Wilna, Pragi czy Budapesztu. 

Wycieczka solo czy we dwoje/z grupą?

Romantyczny city break dla dwojga, wyjazd z paczką znajomych albo samotna wyprawa – możliwości wyjazdu jest naprawdę mnóstwo. Każda z opcji ma jednak swoje wady i zalety. Jakie?

City break z przewodnikiem

To wariant dla osób, które chcą poznać miasto od podszewki. Jest jednak z reguły droższy i wymaga dopasowania się do sztywnego harmonogramu zwiedzania. Może się zdarzyć, że w planie wycieczki będzie zwiedzanie obiektu/ów, które nie są ciekawe dla danej osoby. 

Wybierając city break z przewodnikiem, warto dokładnie zapoznać się z przebiegiem wycieczki albo wybrać oferty tematyczne dopasowane do swoich zainteresowań (np. Madryt – spacer trójkątem sztuki albo wyjazdy na mecze).

City break dla dwojga

Istnieje mnóstwo ofert wycieczek dla par (np. walentynki w Paryżu), które obejmują zwiedzanie romantycznych miejsc, noclegi w luksusowych hotelach i nastrojowe kolacje, idealne na randkę.  

City break co spakować? [LISTA]

Kiedy wiadomo już, gdzie na city break w Europie można się wybrać, ile to kosztuje oraz jaki typ wycieczki będzie najodpowiedniejszy, przychodzi czas na przygotowanie się do wyjazdu. 

Na jedno- lub kilkudniowe wycieczki najczęściej bierze się wyłącznie bagaż podręczny, dlatego warto dobrze przemyśleć, co znajdzie się w plecaku, a co zostanie w domu. Najważniejsze są:

  • okulary przeciwsłoneczne i nakrycie głowy;
  • środki płatności (gotówka oraz karty płatnicze);
  • apteczka podróżna (kliknij i zobacz, jak ją wyposażyć);
  • elektronika (telefon, ładowarka, powerbank, inne sprzęty);
  • kosmetyki (sprawdź: co powinna zawierać kosmetyczka);
  • odzież (wygodna, chroniąca przed słońcem latem lub chłodem zimą);
  • dokumenty (dowód osobisty, paszport, polisa ubezpieczeniowa, karta EKUZ do UE).

City break co spakować: dla osób podróżujących samolotem przygotowaliśmy praktyczny poradnik pt. „Bagaż w samolocie”

Przygotowanie do podróży nie powinno zakończyć się na spakowaniu najważniejszych rzeczy. Każda wycieczka, nawet niedaleka, niedługa i z pozoru bezpieczna, może skończyć się poważną chorobą zakaźną. W skutecznej profilaktyce pomaga TropicalMed.

Dlaczego warto odwiedzić TropicalMed przed wyjazdem?

Ośrodek TropicalMed specjalizuje się w medycynie podróży i doradztwie zdrowotnym. Nie wolno o tym zapominać nawet przy niedalekich podróżach. Regularnie pojawiające się w Europie ogniska krztuśca, wzmożone ryzyko grypy czy choroby meningokokowej/pneumokokowej w zatłoczonych miejscach albo kleszczowe zapalenie mózgu (głównie w środkowej i wschodniej części kontynentu) to tylko niektóre zagrożenia.

Niektóre city break odbywają się do dalszych i nieco bardziej egzotycznych destynacji, jak Kutaisi w Gruzji czy Stambuł w Turcji. W takich miejscach może zagrażać wirusowe zapalenie wątroby albo wścieklizna, na które w Polsce choruje się rzadko lub wcale.

TropialMed dysponuje szeregiem szczepień ochronnych i spersonalizowanymi zaleceniami profilaktycznymi, dzięki którym zadbasz o swoje zdrowie podczas city break. Sprawdź cennik i skorzystaj z naszej oferty!

Serdecznie zapraszamy na wizytę szczepienną połączoną z konsultacją lekarską!

FAQ - często zadawane pytania

Co to jest city break?

City break to krótka (zwykle weekendowa) wycieczka do polskiego lub zagranicznego miasta, której głównym celem jest intensywne zwiedzanie.

Który city break w Europie jest najlepszy?

To zależy od indywidualnych oczekiwań. W hiszpańskiej Kordobie można znaleźć mnóstwo obiektów z listy UNESCO, Wiedeń to gratka dla miłośników muzyki klasycznej i dobrego wina, natomiast Rygę czy Tallin wybierają ci, którym zależy na zwiedzaniu urokliwych, ale nieprzepełnionych turystami miast.

Jak się ubrać na city break?

Warto postawić na wygodne obuwie i bielizna oraz warstwowy ubiór: np. spodnie/legginsy, podkoszulek i bluza. grubość i ilość warstw zależy od pory roku – zimą z pewnością przyda się jeszcze kurtka, szalik, czapka i rękawiczki. Latem warto postawić na przewiewne ubrania (np. z wiskozy, lnu) i koniecznie wyposażyć się w nakrycie głowy i okulary przeciwsłoneczne.

Co spakować do plecaka na city break?

Na city break nie może zabraknąć dokumentów (m.in. dowodu osobistego, karty EKUZ czy polisy ubezpieczeniowej), podręcznej apteczki, kosmetyków, pieniędzy (w tym kart), wygodnej i praktycznej odzieży, nakrycia głowy i okularów przeciwsłonecznych.