Ebola co to za choroba i co ją wywołuje?
Ebola co to: Choroba ebola (inaczej gorączka krwotoczna), to niebezpieczna infekcja, którą wywołuje Wirus Ebola. Charakteryzuje się wysokim wskaźnikiem śmiertelności – obecnie jest to około 50%, jednak wartość ta może wahać się od 25% do nawet 90%!
Ebola droga zakażenia: drobnoustroje chorobotwórcze przenoszą się zarówno z człowieka na człowieka, jak i między gatunkami – do zakażenia może dojść w wyniku kontaktu m.in. z nietoperzami owocożernymi czy z innymi naczelnymi (np. szympansami czy gorylami).
Ebola objawy początkowe: gdy patogeny wnikną do organizmu człowieka, namnażają się przez 2-21 dni – to tzw. okres inkubacji. Następnie można zauważyć pierwsze oznaki choroby, przypominające infekcję grypopodobną (gorączka, złe samopoczucie, ból głowy i mięśni, wymioty), której towarzyszy ból brzucha i biegunka.
Ebola objawy w kolejnym stadium: wraz z rozwojem choroby występują krwotoki wewnętrzne i zewnętrzne (np. z dziąseł) – stąd nazwa „gorączka krwotoczna”.
Ebola zakażenie – powikłania: infekcja może doprowadzić do niewydolności wielu narządów, co jest bezpośrednim zagrożeniem życia człowieka. Jak wspomniano wcześniej, choroba ebola ma dużą śmiertelność – zgon w wyniku zakażenia jest najpoważniejszym z powikłań, dlatego warto dowiedzieć się więcej o drogach transmisji drobnoustrojów chorobotwórczych.
Jak może dojść do zakażenia Wirusem Ebola?
Ebola droga zakażenia – jak przenosi się ebola?
Wiedza na temat tego, jak przenosi się ebola, jest kluczowa w walce z rozprzestrzenianiem się wirusa.
Patogeny występują w płynach ustrojowych (np. krwi, nasieniu) i wydalinach (np. kale, wymiocinach) nosiciela zwierzęcego lub ludzkiego. Każdy kontakt z chorym lub zmarłym w wyniku eboli stanowi potencjalne ryzyko zakażenia, którego konsekwencją jest gorączka krwotoczna.
Patogeny przenoszą się także w sposób pośredni – osadzają się na powierzchniach/przedmiotach (np. pościeli, odzieży) i są w stanie zainfekować kolejną osobę lub zwierzę.
Ebola jak można się zarazić (przykłady):
- droga fekalno-oralna,
- kontakt bezpośredni,
- stosunek płciowy,
- droga kropelkowa,
- ebola zakażenie pośrednie (dotykanie skażonych rzeczy).
Podsumowując, Wirus Ebola występuje rzadko, jednak cechuje się dużą zaraźliwością – może przedostać się do organizmu człowieka na wiele sposobów. Ważne jest więc informowanie społeczeństwa o sposobach profilaktyki oraz leczenia tej niebezpiecznej choroby.
Gorączka krwotoczna leczenie i profilaktyka – jak chronić się przed zachorowaniem?
Działania o charakterze profilaktycznym są ważne – ograniczają rozprzestrzenianie się drobnoustrojów chorobotwórczych, dzięki czemu można uniknąć infekcji i leczenia. Dlatego najpierw zostaną zaprezentowane zasady profilaktyki:
Ebola zapobieganie
Ebola szczepionka: najskuteczniejsza metoda zapobiegania chorobom to immunizacja. Trwają badania nad preparatami Ervebo i Zabdeno – pierwszy z nich został dopuszczony w UE i wstępnie zatwierdzony przez WHO. Mimo to na polskim rynku farmaceutycznym żaden z nich nie jest jeszcze dostępny. Należy więc stosować się do pozostałych zasad profilaktyki.
Ebola zapobieganie – zasady profilaktyki:
- stosowanie środków ochrony (np. maski, rękawiczki) oraz higieny (np. regularne mycie rąk) podczas opieki nad chorym lub w przypadku wizyty w szpitalu;
- izolacja osób zakażonych Wirusem Ebola;
- unikanie kontaktu z dzikimi zwierzętami, które mogą być potencjalnymi nosicielami wirusa;
- zachowanie higieny i ostrożności podczas stosunków płciowych (np. stosowanie prezerwatyw);
- bezpieczny pochówek osób zmarłych w wyniku eboli;
- dokładne gotowanie produktów pochodzenia zwierzęcego.
Wymienione wyżej zasady profilaktyki są bardzo ważne w ograniczaniu transmisji wirusa, a co za tym idzie – zapobieganiu zachorowaniom. To ważne, dopóki ebola szczepionka nie jest dostępna na rynku farmaceutycznym.
Ebola leczenie
Ebola leczenie na świecie: trwają badania nad preparatami Inmazeb i Ebanga, zawierającymi odpowiednie przeciwciała Wirusa Ebola. Leczenie za pomocą tych preparatów polega na zapobieganiu przedostawania się patogenów do komórek ludzkiego organizmu. Ich skuteczność potwierdziły m.in. badania podczas epidemii w Demokratycznej Republice Konga w 2018-2020 roku – wśród pacjentów, którzy otrzymali lekarstwa, odsetek zgonów w wyniku infekcji był znacznie niższy.
Gorączka krwotoczna leczenie w Polsce: wymienione wyżej preparaty, które są bezpośrednim remedium na ebolę, nie jest dostępne w Polsce. Na razie leczenie polega na łagodzeniu objawów (np. terapia nawadniająca) oraz podtrzymaniu pacjenta przy życiu.
Specjaliści prowadzą wzmożone prace nad szczepionkami i produktami leczniczymi – ich sukces mógłby minimalizować ryzyko kolejnych epidemii eboli.
Ebola gdzie występuje? Czy zagraża nam gorączka krwotoczna w Polsce?
Osoby podróżujące często zastanawiają się, gdzie występuje ebola. Brak dostępu do bezpośredniego antidotum oraz szczepionek ochronnych w Polsce mogą bowiem wzmagać niepokój przed tą niebezpieczną chorobą. Skłania to do poszukiwania informacji na ten temat – rzetelnym źródłem jest WHO lub lekarz medycyny podróży, który ma wiedzę na temat sytuacji epidemiologicznej w poszczególnych krajach.
Wirus Ebola w Afryce
Wirus ebola w Afryce jest najpowszechniejszy – na tym kontynencie odnotowano najwięcej przypadków i ognisk zakażeń w historii. Słynna epidemia eboli 2014 na zachodzie kontynentu pochłonęła ponad 11 tys. ofiar, a zgłoszonych/prawdopodobnych przypadków było ponad 28 tys. Z zarazą zmagały się 3 państwa: Sierra Leone, Liberia i Gwinea (ebola w Sierra Leone była najgroźniejsza). Cykliczne epidemie odnotowywano (i nadal odnotowuje się) w Demokratycznej Republice Konga.
Gorączka krwotoczna w Europie
Gorączka krwotoczna w Europie jest znacznie mniejszym zagrożeniem, toteż konsultacja z lekarzem w sprawie profilaktyki eboli jest zalecana przede wszystkim osobom podróżującym w odleglejsze zakątki świata (szczególnie do Afryki). Sporadyczne przypadki zakażeń w Europie (najczęściej zawleczone z podróży), zdarzały się we Włoszech, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii. Żaden z chorych nie zmarł w wyniku choroby.
Gorączka krwotoczna w Polsce: ryzyko zakażenia Wirusem Eboli w Polsce jest znikome.
Na poniższej grafice przedstawiono, gdzie występuje ebola na świecie (obecnie lub w przeszłości):
Ebola gdzie występuje – mapa Jak widać, gorączka ebola stanowi największe zagrożenie na kontynencie afrykańskim. Przypadki poza nim są naprawdę sporadyczne i zazwyczaj nie kończą się zgonem pacjenta. Pandemia jest więc naprawdę bardzo mało prawdopodobna.
Jak zadbać o zdrowie przed podróżą do Afryki?
Bardzo ważne jest szerzenie świadomości o zagrożeniach, jakie może nieść ze sobą gorączka ebola – profilaktyka jest kluczem do sukcesu w zwalczaniu drobnoustrojów chorobotwórczych i zapobieganiu infekcjom.
Mimo że szczepienie ochronne na ebolę nie jest jeszcze ogólnodostępne, zaleca się immunizację przed podróżą do Afryki Subsaharyjskiej na inne choroby, które czyhają tam na nieuodpornionych turystów. Są to m.in.:
Przed wszystkimi (poza ostatnią) chronią szczepienia dla podróżnych. O dostępnych preparatach i innych środkach profilaktyki, sposobach rozprzestrzeniania się chorób oraz ich przebiegu można przeczytać na blogu TropicalMed. Zapraszamy na konsultację lekarską przed wyjazdem, a także na wygodną i bezpieczną immunizację!