Czym jest i gdzie występuje gorączka chikungunya?
Gorączka chikungunya jest tropikalną chorobą przenoszoną przez ukąszenia zainfekowanych komarów. W ciągu kilku (średnio 3-6) dni od ukąszenia pojawiają się objawy, takie jak nagłe i gwałtowne podwyższenie temperatury ciała oraz intensywny ból stawów. Infekcji mogą też towarzyszyć wysypka skórna oraz symptomy grypopodobne, tj. ból głowy i mięśni, nudności czy zmęczenie. Szczegóły w: chikungunya.
Chikungunya w Polsce nie stanowi zagrożenia, ale w Ameryce Łacińskiej (np. na Dominikanie), w południowych, tropikalnych regionach Azji (jak np. Indonezja czy Malezja) czy w niektórych krajach afrykańskich (np. w Tanzanii) już tak[1].

W profilaktyce choroby, jaką jest chikungunya szczepienie Warszawa odgrywa najważniejszą rolę, jednak kluczowa jest także ochrona przed komarami. Polega ona na spaniu pod moskitierą, montowaniu ekranów na drzwi i okna, unikaniu miejsc ze stojącą wodą czy stosowaniu środków odstraszających komary.
Dla kogo jest przeznaczona szczepionka przeciw chikungunyi?
Chikungunya szczepienie Warszawa jest przeznaczone dla pacjentów od 18. roku życia chcących chronić się przed zakażeniem. Jako że w grupie podwyższonego ryzyka są seniorzy w wieku 65+, im szczególnie zaleca się immunizację.
Jak już wspomniano, chikungunya w Polsce nie występuje, a więc szczepienie ochronne jest przeznaczone wyłącznie dla osób podróżujących do krajów endemicznych. Jako że trudno jest samodzielnie śledzić sytuację epidemiologiczną na całym świecie, warto zgłosić się do lekarza celem ustalenia zasadności szczepień. TropicalMed – medycyna podróży, szczepienia na choroby tropikalne, grypę i HPV jest ośrodkiem, gdzie taka konsultacja jest możliwa.
Jak dawkowany jest preparat ochronny?
Na chorobę, jaką jest chikungunya szczepienie Warszawa jest jednodawkowe i działające już po 28 dniach od zaaplikowania domięśniowego zastrzyku. Pojedyncze wkłucie pozwala cieszyć się odpornością na chorobę do 6 miesięcy, co wystarcza nawet na dłuższe wyjazdy w tropiki.