Jak działają i co dają strony do rezerwacji noclegów?
Portale do rezerwacji noclegów to praktyczne narzędzie dla podróżnych, którzy chcą szybko, tanio i wygodnie zorganizować sobie zakwaterowanie. Właściciele hoteli, pensjonatów, agroturystyki i innych obiektów rejestrują się na takich stronach w poszukiwaniu kolejnych kanałów sprzedaży swoich usług. W ten sposób zasilają ogromne bazy danych portali, a w konsekwencji podróżni mają szeroki wybór noclegów – każdy na tym korzysta.
Wyszukiwarka hoteli w Polsce czy za granicą może być niezwykle przydatna w sytuacjach takich jak np. nagła zmiana planu wycieczki. Wystarczy kilka kliknięć, by sprawdzić dostępność i ceny noclegów w najbliższej okolicy. Wiele tego typu stron umożliwia też darmową anulację rezerwacji, co jest dużym udogodnieniem w nagłych przypadkach.
Jakie funkcje powinny mieć aplikacje do rezerwacji noclegu?
Dobrze jest, kiedy wyszukiwarka tanich hoteli pozwala nie tylko porównywać ceny, ale także lokalizacje, standard i opinie gości. Wiele tego typu stron umożliwia też sprawdzenie rodzajów wyżywienia i dodatkowych udogodnień. Przykładowo, w weekend majowy klienci często poszukują obiektów z miejscem do grillowania, natomiast posiadacze aut elektrycznych będą zainteresowani hotelami posiadającymi stację do ładowania pojazdów.
Jaka jest najlepsza wyszukiwarka hoteli dla różnych podróżnych?
TOP strony do rezerwacji noclegów:
- Airbnb – nietypowe obiekty noclegowe
- Booking.com – ogromna baza noclegów
- Trivago – porównanie cen z wielu serwisów
- Expedia – pakiety zakwaterowanie + lot
- Hostelworld – bardzo tanie hostele
- Wotif – popularna w Australii
- Agoda – popularna w Azji
Najpopularniejsza wyszukiwarka hoteli w Polsce to bez wątpienia booking.com. Należy pamiętać, że na rynku istnieje wiele innych platform. Warto sprawdzić, co mają do zaoferowania, chcąc wybrać obiekt najlepiej odpowiadający naszym oczekiwaniom i w najkorzystniejszej cenie.
Booking.com
Naszą listę otwiera najpopularniejsza strona do rezerwacji noclegów. Jej niewątpliwą zaletą jest ogromna baza obiektów na całym świecie, włączając nieoczywiste destynacje turystyczne, takie jak m.in. Palau, Bhutan czy Saint-Barthélemy. Intuicyjny interfejs i mnóstwo filtrów (m.in. wyżywienie, atrakcje w okolicy, wyposażenie pokoju/obiektu) to kolejne atuty wyróżniające ten portal do rezerwacji noclegu.
Chociaż początkowym celem strony była wyłącznie rezerwacja noclegów, obecnie można na niej znaleźć tanie loty, wynajem samochodów czy nawet zorganizowane wycieczki.
Trzeba pamiętać, że medal ma zawsze dwie strony. Booking jest niezwykle popularny, więc dostarcza mnóstwa opinii gości, przydatnych w wyborze obiektu. Jako że ma mnóstwo klientów, może jednak pozwalać sobie na wyższe ceny, szczególnie w sezonie turystycznym.
Trivago
Pod względem popularności i ilości filtrów wyszukiwania jest zbliżony do Booking, jednak jego oferta nie obejmuje lotów, wycieczek czy wypożyczalni samochodów. Obsługuje też około 2x mniej krajów/regionów; mimo to wybór pozostaje naprawdę szeroki.
Jest to natomiast najlepsza opcja na tanie rezerwacje noclegów online – porównuje ceny oferowane przez różne strony (wyszukiwarki i sam hotel) i pokazuje najlepszą z nich.
Expedia
To strona do rezerwacji noclegów, lotów, samochodów, wycieczek albo całych pakietów obejmujących transport samolotem wraz z zakwaterowaniem. Taka kompleksowa organizacja znacznie ułatwia proces planowania podróży.
Dzięki pakietom zniżkowym przy łączeniu usług, można nieco zaoszczędzić. Mimo to ceny są z reguły nieco wyższe niż w przypadku korzystania z osobnych, dedykowanych stron. Dla wielu jednak czas to pieniądz, a wygoda i sprawność organizacji podróży z pomocą Expedii jest niewątpliwym atutem.
Airbnb
To najlepsza wyszukiwarka hoteli dla osób poszukujących niecodziennego zakwaterowania. Platforma dzieli obiekty w zupełnie inny sposób – nie za pomocą standardu (wyrażonego w gwiazdkach) czy typu obiektu (domek, hotel, agroturystyka), a za pomocą stylu/gatunku.
Do wyboru w Airbnb są noclegi w zamkach i pałacach, domkach na drzewie, jurtach, hanokach, a nawet jaskiniach!
Obiekty są oceniane przez użytkowników za pomocą opisu i pięciostopniowej skali gwiazdek. Portal umożliwia bezpośredni kontakt z właścicielem. Za wadę należy uznać koszty – chociaż raczej nie jest to wyszukiwarka tanich hoteli, to czasami można natknąć się na przystępne cenowo oferty.
Wotif
Jeśli chodzi o najpopularniejsze aplikacje do rezerwacji noclegu, Wotif jest numerem jeden w Australii. Wyszukiwania dla pozostałych krajów mogą nie być tak trafne i tanie jak w przypadku największych wyszukiwarek, jednak Wotif w Australii sprawdzi się znakomicie.
Po wpisaniu terminu, liczby uczestników wycieczki i miejsca docelowego, interfejs jest bardzo podobny do tego na Booking. Wyniki można sortować według dopasowania, ceny, ocen gości czy standardu, a po lewej stronie znajdują się filtry takie jak rodzaj obiektu, udogodnienia czy opcje wyżywienia.
Hostelworld
To strona do rezerwacji noclegów i wycieczek w naprawdę przystępnych cenach, a jednocześnie do nawiązywania znajomości w podróży. Zalogowani użytkownicy mogą korzystać z grupowych czatów, gdzie toczą się rozmowy na temat konkretnych miast lub obiektów noclegowych.
Jak sama nazwa wskazuje, oferta skupia się głównie na hostelach, chociaż do wyboru są też hotele i obiekty typu B&B (bed and breakfast). Hostelworld to dobra opcja dla backpakersów i osób lubiących budżetowe podróże – raczej na próżno szukać tam luksusowych apartamentów.
Agoda
To portal do rezerwacji noclegu, który w 2007 roku został przejęty przez Booking. Oferuje szczególnie dobre ceny na rynku azjatyckim; w Europie, Afryce i Amerykach jest zdecydowanie mniej popularny i korzystny.
Poza zakwaterowaniem, Agoda oferuje także możliwość rezerwacji różnych środków transportu (od samolotu po prom). W zakładce „Kupony i oferty” można znaleźć mnóstwo kodów rabatowych, dzięki którym rezerwacje noclegów online są tańsze nawet o połowę.
Jakie są nieoczywiste narzędzia w szukaniu noclegów?
Nawet najlepsza wyszukiwarka hoteli nie powinna być jedynym narzędziem w poszukiwaniu najlepszego zakwaterowania. Chcąc uzyskać najkorzystniejszą ofertę, warto porównać ceny na kilku platformach. Warto pamiętać, żeby robić to w trybie incognito, by uniknąć sztucznego zawyżania cen.
Dobrze jest też wiedzieć, że istnieją grupy na portalach społecznościowych albo platformy umożliwiające całkowicie zakwaterowanie w ramach wymiany czy pomocy przy obowiązkach domowych. Poniżej przedstawiamy kilka ciekawych opcji.
Couchsurfing
To nieoczywisty wybór dla osób, którym zależy na autentycznym poznawaniu innych kultur i budowaniu międzynarodowych znajomości. Nie jest to typowa strona do rezerwacji noclegów, bo zakwaterowanie jest oferowane przez zalogowanych użytkowników, którzy przyjmują gości w zamian np. za pomoc przy obowiązkach domowych w trakcie pobytu.
Jako że nie jest to platforma o popularności i renomie takiej jak np. Trivago czy Booking, użytkowników (a więc dostępnych miejsc noclegowych) jest znacznie mniej. Dodatkowo, w 2020 roku Couchsurfing wprowadził obowiązkowe opłaty, co jeszcze bardziej zmniejszyło popularność serwisu.
BeWelcome
BeWelcome to alternatywa dla platformy Couchsurfing, która ze względu na brak opłat członkowskich, ma zdecydowanie większą społeczność. Przekłada się to na zasięg występowania, obejmującym około 220 zakątków świata.
HomeExchange
Jak sama nazwa wskazuje, to platforma do czasowej „wymiany domów” , umożliwiająca zakwaterowanie w wybranym przez siebie miejscu (w około 145 krajach) w zamian za ugoszczenie innej osoby w swoim domu. Noclegi są oferowane przez właścicieli prywatnych, którzy dokonali rejestracji na stronie.
Sporym minusem jest w tym przypadku dość duża opłata członkowska. Inwestycja może się zwrócić tylko u osób, które podróżują naprawdę często.
Warm Showers
To kolejny nietypowy portal do rezerwacji noclegu, działający na zasadzie gościnności i/lub barteru. Jest skierowany wyłącznie dla rowerzystów; niezwykle wąska grupa docelowa przekłada się na niższą popularność i zasięg. Mogą więc wystąpić problemy ze znalezieniem gospodarza w pożądanej okolicy.
Jak zadbać o bezpieczeństwo podczas zagranicznej wycieczki?
Korzystając z możliwości, jakie dają wymienione wyżej portale do rezerwacji noclegów u osób prywatnych, trzeba zachować szczególną ostrożność, także pod kątem profilaktyki chorób. Zakwaterowanie i stołowanie się w lokalnych społecznościach oznacza bowiem wzmożone ryzyko niektórych chorób, takich jak np. dur brzuszny.
O podstawowych zasadach bezpieczeństwa, tj. ukrywania dokumentów i kosztowności czy przestrzegania lokalnych przepisów, należy pamiętać bez względu, z jakiej strony do rezerwacji noclegów się skorzystało.
W przygotowaniu do bezpiecznej podróży kluczową rolę odgrywa odpowiednio spakowana apteczka podróżna, odzież dopasowana do panujących warunków atmosferycznych oraz profilaktyka chorób zakaźnych. W ostatniej z wymienionych kwestii pomaga właśnie TropicalMed.
Jak przygotować się do podróży z TropicalMed?
Minimum miesiąc przed podróżą (albo 6-8 tygodni przy dłuższych/egzotycznych wyjazdach) warto zgłosić się do ośrodka TropicalMed. To miejsce, w którym można zaszczepić się na najpowszechniejsze choroby w miejscu docelowym, a także uzyskać informacje na temat ich zasad ich zapobiegania. Zarówno immunizacja, jak i zalecenia profilaktyczne są dopasowywane indywidualnie.
Dla podróżnych przygotowaliśmy profilowane pakiety szczepień (np. Afryka Light, Półwysep Indyjski, Ameryka Łacińska), dzięki którym można uodpornić się na najważniejsze choroby bez wydawania fortuny – sprawdź cennik.
Rezerwacja noclegów online to jeden z wielu kroków w organizacji wycieczki. Aby podróż upłynęła bez nieprzyjemnych dolegliwości i obciążania portfela kosztami ewentualnego leczenia za granicą, lepiej przygotować się do podróży z TropicalMed.
Serdecznie zapraszamy na wizytę szczepienną!
FAQ - często zadawane pytania
Co zamiast bookingu?
Oprócz Bookingu, na rynku działają platformy takie jak Trivago, Expedia, Airbnb, Wotif czy Hostelworld. Wybór jest naprawdę duży, uzależniony od indywidualnych potrzeb podróżnika.
Gdzie szukać najtańszych noclegów?
Hostelworld to strona do rezerwacji noclegów w naprawdę niskiej cenie. Jak sama nazwa wskazuje, jest jednak skupiona głównie na hostelach. Chcąc mieć szerszy wybór, można skorzystać z Trivago, która porównuje ceny z wielu różnych stron.
Na jakich stronach rezerwować noclegi?
To zależy od indywidualnych potrzeb podróżnika. Backpakersi z pewnością docenią autentyczność i przystępność cenową Hostelworld, podczas gdy osoby poszukujące nietypowych obiektów noclegowych powinni szukać na Airbnb.
Czy warto rezerwować przez wyszukiwarki hoteli?
Wyszukiwarka hoteli pozwala błyskawicznie i wygodnie znaleźć obiekty noclegowe w pożądanej lokalizacji czy standardzie. Przed dokonaniem rezerwacji dobrym posunięciem jest sprawdzenie oferty bezpośrednio na stronie hotelu, by porównać koszty. Jeśli wyszukiwarka oferuje korzystniejszą cenę – warto skorzystać z rezerwacji za jej pośrednictwem.