Gilead lenacapavir – przełom w walce z HIV?
HIV (human immunodeficiency virus) to wirus rozprzestrzeniający się drogą krwi i płciową, atakujący układ immunologiczny człowieka. Nieleczony namnaża się i prowadzi do AIDS (acquired immunodeficiency syndrome), czyli zespołu nabytego niedoboru odporności. Organizm człowieka staje się wówczas niezwykle podatny na wszelkie choroby, które szybko prowadzą do zgonu. Szczegóły w: HIV i AIDS.
W hamowaniu wirusa HIV w organizmie stosuje się różne preparaty, chociaż niezwykle obiecujący jest preparat Sunlenca (lenacapavir) od amerykańskiej firmy Gilead Sciences. Od 2022 roku jest on wykorzystywany w profilaktyce poekspozycyjnej (tj. wśród nosicieli), chociaż w ostatnim czasie prowadzone są badania nad jego potencjalnym zastosowaniem w profilaktyce przedekspozycyjnej (tj. u osób zdrowych). W ten sposób będzie można zapobiegać zakażeniom, a co za tym idzie – znacznie ograniczyć rozprzestrzenianie się śmiercionośnego wirusa.
HIV profilaktyka poekspozycyjna – jak jest stosowana?
Pierwsza profilaktyka poekspozycyjna HIV (niezbyt skuteczna) została wynaleziona w 1987 roku[1]. Od tego czasu poczyniono znaczne postępy i na rynku pojawiło się mnóstwo innych leków, efektywniej hamujących rozwój wirusa HIV w organizmie. Żaden nie prowadzi jednak do całkowitego pozbycia się zarazków z organizmu i wyzdrowienia, a jedynie do uniknięcia AIDS i związanych z nim chorób.
W 2022 roku Europejska Agencja Leków (EMA) dopuściła do obrotu prepararat Sunlenca na bazie lenacapaviru[2]. To substancja wiążąca się z białkami wirusa HIV (kapsydami), a w konsekwencji – uniemożliwiająca jego namnażanie się.
Zaproponowany przez firmę Gilead lenacapavir jest innowacyjny, bo eliminuje konieczność codziennego przyjmowania leków, o czym wielu chorych zapomina. Regularne pomijanie poszczególnych dawek zmniejszało natomiast skuteczność kuracji. Sunlenca jest stosowana dwuetapowo. Jak wygląda pierwszy z nich, tj. rozpoczęcie leczenia?
HIV profilaktyka poekspozycyjna Sunlenca:
- Dzień 1: 2 tabletki 600 mg
- Dzień 2: 2 tabletki 600 mg
- Dzień 8: 1 tabletka 300 mg
- Dzień 15: 2 wstrzyknięcia podskórnie (łącznie 927 mg)
Drugi etap, tj. kontynuacja terapii, polega na stawianiu się co 26 tygodni na zastrzyki podtrzymujące ochronne działanie preparatu[3]. Jest to zdecydowanie łatwiejsze niż codzienne przyjmowanie leków.