Jak się przygotować i co zabrać na wakacje z dziećmi?

Jak zaplanować udane wakacje z dziećmi w 4 krokach?

zdjęcie Katarzyna Ślusarz, gdzie na wakacje z dziećmi Katarzyna Ślusarz | 2023-09-22
Planowanie bezpiecznych wakacji z dziećmi to wyzwanie. Wybór odpowiedniej destynacji i środka transportu oraz wyrobienie potrzebnych dokumentów dokumentów to ważne kroki. Kluczowe jest zadbanie o zdrowie najmłodszych, którzy są bardziej narażeni na różnego rodzaju choroby w podróży.

Jak zaplanować zdrowe i bezpieczne wakacje z dziećmi? 

Przygotowanie do wakacyjnego wyjazdu z najmłodszymi przebiega nieco inaczej niż w przypadku wyłącznie dorosłych uczestników. Na co należy zwrócić uwagę, aby wakacje z dziećmi przebiegły pomyślnie i bez nieprzyjemnych niespodzianek? Czy wyjazd w tropiki z maluchem może się udać? Podpowiadamy, jak zaplanować bezpieczne podróże z dziećmi.

Krok 1: Wybór destynacji, czyli gdzie na wakacje z dziećmi?

Wybór miejsca docelowego na spędzenie wakacji nie jest łatwym zadaniem. Gdzie na wakacje z dziećmi się udać, aby dla każdego z uczestników wyjazdu był to przyjemnie spędzony czas?

Wakacje nad morzem z dziećmi

Wakacje nad morzem to najpopularniejszy kierunek obierany przez większość rodzin. Nadmorskie miejscowości i malownicze plaże proponują mnóstwo atrakcji dla dzieci i można tam spędzać całe dnie.

Gdzie na wakacje z dziećmi za granicę: Chorwacja, Grecja czy Hiszpania to tylko niektóre przykłady krajów oferujących wiele atrakcyjnych, nadmorskich  kurortów. Poszukujący bardziej odległych miejsc, mogą rozważyć Hawaje czy Florydę w USA, gdzie dodatkowo znajdują się wyjątkowe urozmaicenia dla dzieci, jak słynny Disneyland.

Najbliższą opcją, by spędzić wolny czas w nadmorskim klimacie, są wakacje z dziećmi w Polsce nad Morzem Bałtyckim na plażach w Świnoujściu, Dziwnowie czy Darłówku, gdzie dodatkowo znajduje się wesołe miasteczko.

Decydując się na wakacje nad morzem, trzeba mieć na uwadze zagrożenia związane ze spędzaniem czasu w ten sposób. Przede wszystkim, należy wybierać kąpieliska strzeżone przez ratowników i dbać o ochronę przeciw poparzeniom słonecznym dzięki kremom z filtrem, także po każdym wyjściu z wody. Należy też wybrać plaże z czystym piaskiem i najlepiej te miej zaludnione. W przypadku sporej ilości plażowiczów trzeba zachować szczególną ostrożność, aby dzieci nie zgubiły się wśród innych wypoczywających.

Zadbaj o zdrowie najmłodszych na wakacjach

Umów się na wizytę szczepienną w TropicalMed!

Nieleczona wścieklizna jest praktycznie w 100% śmiertelna, dlatego warto chronić dzieci przed ugryzieniami zwierząt i rozważyć szczepienie profilaktyczne.
Dzieci częściej zapadają na choroby brudnych rąk, których jest mnóstwo. Są to m.in. dur brzuszny, WZW A, cholera czy polio.
Ukąszenie kleszcza na wakacjach w Europie i/lub Azji grozi kleszczowym zapaleniem mózgu, na które nie ma skutecznego lekarstwa.
Skuteczne i bezpieczne szczepionki. Brak kolejek. Zalecenia dopasowane do podróży.
kobieta po szczepieniu. wakacje nad morzem z dziećmi Zarezerwuj termin szczepienia

Wakacje nad jeziorem z dziećmi

Wiele rodzin decyduje się na wakacje nad jeziorem z dziećmi. Wyszukując atrakcyjne akweny, warto zwrócić uwagę na ofertę krajów takich jak Węgry Macedonia, Bułgaria czy Turcja. Tam również należy pamiętać o zachowaniu podstawowych zasad bezpieczeństwa i higieny oraz stosowaniu kremów z filtrem. Wakacje nad jeziorem z dziećmi również wiążą się z koniecznością zwracania większej uwagi na najmłodszych, szczególnie przy większej ilości turystów.

Wakacje w górach z dziećmi

Gdzie na wakacje z dziećmi za granicę: jeśli wybór padnie na góry, warto zastanowić się nad malowniczymi Alpami w Austrii czy Włoszech. To miejsca często wybierane przez rodziny decydujące się na wakacje w górach z dziećmi.

Do takiej wyprawy należy się starannie przygotować, nie tylko pod względem odpowiedniego sprzętu turystycznego. Warto mieć ze sobą dobrze wyposażoną apteczkę w m.in. spraye kleszcze oraz krem z filtrem – w górach również możliwe są poparzenia słoneczne, a o tym często się zapomina. 

Wakacje w górach z dziećmi można też spędzić w polskich Bieszczadach, Górach Świętokrzyskich czy Tatrach. Istnieje wiele szlaków, które dzieci z łatwością mogą samodzielnie przemierzyć, czerpiąc satysfakcję i przyjemność z obcowania z naturą. To kolejna godna uwagi propozycja na wakacje z dziećmi w Polsce.

Krok 2: Opcje transportu, czyli co trzeba wiedzieć o środkach lokomocji?

Miejsce docelowe wakacji determinuje dalszy ciąg przygotowań, dlatego ważne jest, by starannie przemyśleć, w jaki sposób oraz gdzie spędzić wakacje z dziećmi. Dobrze wziąć pod uwagę to, jak maluch znosi podróż. Jeśli jazda samochodem czy pociągiem nie sprawia mu problemów, można rozważyć wycieczkę objazdową

Jeżeli dziecko źle znosi podróż, warto ograniczyć przemieszczanie się podczas wyjazdu do minimum, aby zmniejszyć ryzyko nieprzyjemnych doświadczeń. Trzeba pamiętać, że dzieci znacznie częściej cierpią na chorobę lokomocyjną z powodu nie do końca rozwiniętego błędnika. Aby zapobiec przykrym doświadczeniom z podróży, warto zastosować działania profilaktyczne: przygotować lekkostrawny posiłek, zastosować metody relaksacyjne lub spróbować innych sposobów. Jakich? Sprawdź: choroba lokomocyjna.

Co więcej, nie wszystkie dzieci czują się komfortowo w publicznych środkach transportu – poruszanie się własnym samochodem daje znacznie więcej wygody, a dziecko czuje się bezpieczniej i może czerpać więcej przyjemności z wakacji. Warto więc przemyśleć kwestię transportu i być może na tej podstawie wybrać lokalizację i miejsce pobytu, np. hotel będący w niedalekiej odległości od plaż czy posiadający parki rozrywki na swoim terenie. 

Krok 3: Dokumenty – co zabrać na wakacje z dziećmi?

Do niezbędnych dokumentów dziecka, o które trzeba zadbać przed podróżą, należą:

  • odpowiedni dokument tożsamości (dowód, paszport lub wiza),
  • zgoda rodzica,
  • ubezpieczenie zdrowotne,
  • żółta książeczka.

Poniżej omawiamy każdą z wymienionych kwestii – kiedy jest obowiązkowa i jak zdobyć odpowiedni dokument.

Którego dokumentu tożsamości potrzebują dzieci na wakacjach?

Planując podróże z dziećmi, trzeba pamiętać o przygotowaniu i zdobyciu dla nich odpowiednich dokumentów tożsamości. W zależności od tego, gdzie na wakacje z dziećmi się wyjeżdża, wymogi będą się różnić. W przypadku Europy wystarczy dowód osobisty; do pozostałych państw obowiązkowo trzeba wyrobić paszport, a niekiedy również wizę. Warto zadbać o to z odpowiednim wyprzedzeniem, gdyż załatwienie formalności może być czasochłonne. 

Jeśli dziecko spędza wakacje poza Polską z jednym rodzicem, może być wymagana pisemna zgoda drugiego opiekuna. Obydwoje muszą wyrazić zgodę na podróż małoletniego.

Jak uzyskać paszport dla dziecka?

Przy ubieganiu się o paszport dla małoletniego wymagana jest zgoda obydwu rodziców. Dziecko do 5 lat nie musi być obecne w urzędzie podczas składaniu wniosku ani przy odbiorze dokumentu. W przypadku dzieci od lat 5 do 18 lat, ich obecność jest obowiązkowa w momencie składania wniosku o wydanie dokumentu, ale ich gotowy paszport mogą odebrać sami rodzice. 

W przypadku starania się o uzyskanie paszportu dla dzieci do lat 12 można to zrobić online. Posiadając profil zaufany lub podpis elektroniczny należy złożyć odpowiednie dokumenty poprzez stronę gov.pl. Jest to znacznie prostszy i wygodniejszy sposób.

Sprawdź szczegóły: jak wyrobić paszport

Jak ubezpieczyć dziecko przed wyjazdem?

Wybierając wariant ubezpieczeniowy, warto zwrócić uwagę m.in. na wysokość kosztów leczenia oraz assistance. Zapewnia to maluchowi opiekę na wyjeździe w przypadku hospitalizacji opiekuna albo daje możliwość wizyty rodzica w szpitalu, gdyby dziecko się w nim znalazło. O odpowiednie ubezpieczenie warto zatroszczyć się szczególnie gdy planowany jest wyjazd do krajów pozaeuropejskich

W przypadku Europy podstawowym rodzajem ubezpieczenia turystycznego jest Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego – EKUZ. Rodzic ubiegający się o EKUZ dla swojego dziecka może to zrobić w ramach własnego ubezpieczenia zdrowotnego. O wydanie dokumentu można ubiegać się online lub stacjonarnie w odpowiednim urzędzie. We wniosku wystarczy w rubryce „Dane osoby…” wpisać dane dziecka, a w tabelce „Status osoby…” zaznaczyć opcję „Członek rodziny osoby ubezpieczonej”. Wniosek musi zostać podpisany przez jednego z rodziców. Dziecko do 18. roku życia nie musi być obecne w urzędzie podczas ubiegania się o EKUZ

Przed podróżą warto również zarejestrować się w systemie Odyseusz, aby otrzymywać bieżące informacje o zagrożeniach, a w razie potrzeby móc uzyskać najlepszą możliwą pomoc.

Czy dziecko potrzebuje żółtej książeczki?

Międzynarodowa Książeczka Szczepień (inaczej żółta książeczka) potwierdza przyjęcie konkretnych szczepień lub podjęcie innej formy profilaktyki przed podróżą. W niektórych krajach jest nie tyle zalecana, ile obowiązkowa, aby przebywać na ich terenie.

Warto jednak mieć ją ze sobą na każdym wyjeździe. W razie zachorowania dokument ten może pomóc personelowi medycznemu w ustaleniu leczenia. Wymóg szczepienia na żółtą febrę może dotyczyć dzieci od 9. miesiąca lub 1. roku życia. Międzynarodową Książeczkę Szczepień wydają przychodnie medycyny podróży, m.in. TropicalMed. 

Szczepienia najmłodszych w TropicalMed
Aktualnie TropicalMed nie prowadzi szczepień dzieci do 3. roku życia.

Krok 4: Zapewnienie bezpieczeństwa – co może zagrażać zdrowiu najmłodszych?

Podróże z dziećmi należy dobrze przygotować, gdyż to właśnie maluchy są znacznie bardziej narażone na choroby. Rozentuzjazmowane odwiedzaniem nowych miejsc i ciekawe świata, nie zawsze pamiętają o podstawowych zasadach higieny i bezpieczeństwa. 

Są bardziej niż dorośli ufne wobec zwierząt i nie zdają sobie sprawy, że te mogą je zaatakować, a w zarazić śmiertelną wścieklizną. Najmłodszych należy więc ustrzegać przed zbliżaniem się do zwierząt, aby nie dopuścić do ewentualnego ugryzienia czy zadrapania. Dodatkową ochroną przed zarażeniem jest przyjęcie szczepienia przeciw tej chorobie. W przeciwnym razie trzeba zastosować pełną profilaktykę poekspozycyjną, tj. z immunoglobuliną, której niestety brakuje w wielu miejscach na świecie.

Niebezpieczeństwem są także owady i pajęczaki przenoszące groźne choroby – m.in. dengę czy japońskie/kleszczowe zapalenie mózgu, na które warto rozważyć szczepienia ochronne. Co zabrać na wakacje z dziećmi, aby zyskać dodatkową ochronę przed tymi zagrożeniami? Warto zaopatrzyć się w dobre repelenty, które będą odpowiednie dla najmłodszych. Przykładowo, spraye na kleszcze i komary dla dzieci powinny zawierać bezpieczną i odpowiednią dla dzieci Ikarydynę. Sprawdź: repelenty ranking

Słońce w tropikach również może stanowić niebezpieczeństwo dla zdrowia maluchów. Warto zaopatrzyć się w preparaty dla dzieci chroniące przed promieniowaniem UV, które w nadmiarze skutkuje oparzeniami słonecznymi. Sprawdź: kremy z filtrem ranking.

Innym zagrożeniem jest niedokładnie mycie rąk czy dotykanie twarzy brudnymi dłońmi. W bardzo wielu krajach (np. w Tanzanii) istnieje ryzyko zarażenia się chorobami, takimi jak cholera czy dur brzuszny. Niestety, najmłodsi bardzo często zapominają o podstawowych zasadach higieny, co może się przyczynić do zarażenia się wirusami, bakteriami czy pasożytami groźnych chorób. Profilaktyką jest zadbanie o częste i dokładne mycie rąk przez oraz zaszczepienie dziecka celem uzyskania skutecznej ochrony przed zarażeniem.

Szczepienia ochronne a wiek dziecka

Może się okazać, że dziecko otrzyma niektóre preparaty dopiero po osiągnięciu określonego wieku. Przykładowo, na dur brzuszny można szczepić dopiero od 2. roku życia. Wobec tego lepiej nie odwiedzać z najmłodszymi krajów, gdzie panuje wysokie ryzyko zarażenia chorobami, na które nie mogą zostać zaszczepieni. Należą do nich państwa Afryki, Azji Południowej i Ameryki Łacińskiej.

Przykładem kraju, do którego można chcieć się udać na wakacje nad morzem z dziećmi ze względu na atrakcje turystyczne i malownicze plaże, a w którym występuje duże ryzyko zarażenia durem brzusznym, jest Maroko. Bezpieczniejszą alternatywą, by zmniejszyć szanse zachorowania i jednocześnie cieszyć się podróżą w nadmorskim klimacie, są europejskie państwa, jak Albania czy Grecja. Można też wziąć pod uwagę wakacje z dziećmi w Polsce. Być może do krajów innego kontynentu warto udać się już ze starszym dzieckiem, gdy będzie mogło otrzymać ochronne szczepienia.

Jak TropicalMed pomaga zaplanować wakacje z dziećmi?

Podróże z dziećmi są dobrą okazją do wspólnego spędzenia czasu i zdobycia nowych doświadczeń. Starannie zaplanowane mogą stać się niezapomnianą, przyjemną przygodą. W odpowiednim przygotowaniu do podróży warto sięgnąć po ofertę TropicalMed. 

U nas skorzystasz z konsultacji z lekarzem medycyny podróży, który dobierze odpowiednie szczepienia i przekaże niezbędne wskazówki profilaktyczne. Dowiesz się, co zabrać na wakacje z dziećmi i jak spędzić je bezpiecznie.

Przyjazny personel skutecznie zadba o zdrowie Twoje i Twojej pociechy przed wyjazdem, a dzięki szerokiej dostępności terminów, nie musisz martwić się o długie czekanie w kolejkach. Naszą placówkę możesz odwiedzić popołudniami oraz w soboty. 

Zapraszamy do zarezerwowania wizyty!

Chcesz spędzić udane wakacje z dziećmi?

Przygotuj się do podróży w TropicalMed
Zarezerwuj termin szczepienia
Czytaj więcej: