Jak działa szczepionka Bexsero i komu jest zalecana?

Czy Bexsero to dobra szczepionka na meningokoki?

Klaudia Gierlicka | 2024-11-15
Szczepionka Bexsero została opracowana w celu ochrony przed meningokokami typu B (Neisseria meningitidis typu B). To bakterie odpowiedzialne za inwazyjną chorobę meningokokową (IChM), która ma nagły przebieg i może prowadzić do zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, sepsy, a nawet zgonu. Sprawdź, jak się chronić przed zakażeniem!

Bexsero ulotka, czyli jak działa szczepionka na meningokoki?

Szczepionka na meningokoki Bexsero od GSK Vaccines została opracowana w celu zapobiegania inwazyjnej chorobie z zapaleniem opon mózgowo-rdzeniowych lub sepsą, której śmiertelność sięga nawet 80%[1]. Więcej szczegółów w: meningokoki objawy.

Jeśli chodzi o substancję czynną w Bexsero ulotka wskazuje rekombinowane białka bakterii Neisseria meningitidis (czyli meningokoków) grupy B. Szczepionka nie zawiera żywych drobnoustrojów, co wpływa na jej bezpieczeństwo. Wśród substancji pomocniczych można wyróżnić adsorbent (wodorotlenek glinu), a także substancje pomocnicze: chlorek sodu, histydynę, sacharozę i wodę do wstrzykiwań.

Wspomniane białka dwoinek zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych grupy B to najważniejszy składnik szczepionki, zwany antygenem. Jego zadaniem jest pobudzenie układu odpornościowego do wytworzenia przeciwciał – podobnie jak przy prawdziwej chorobie, tylko bez ryzyka związanego z objawami i powikłaniami z nią związanymi.

Bexsero schemat, czyli jak przebiega szczepienie?

Szczepionka Bexsero ma formę zawiesiny do wstrzykiwań domięśniowych, najlepiej w przednio-boczną część uda u niemowląt lub w mięsień naramienny u pozostałych. Nie ma możliwości podania podskórnego ani śródskórnego.

Dla szczepionki Bexsero dawkowanie jest takie samo bez względu na wiek pacjenta – zastrzyk zawsze ma pojemność 0,5 ml. To, co się różni, to schemat podania preparatu. Immunizacja może odbyć się w cyklu dwu- trzy- lub czterodawkowym, z zachowaniem miesięcznych lub dwumiesięcznych odstępów. Jak dokładnie to wygląda?

Bexsero schemat dawkowania a wiek:

  • Niemowlęta od 2. do końca 5. miesiąca życia – dwie dawki z zachowaniem dwumiesięcznej przerwy lub trzy z miesięcznym odstępem + dawka uzupełniająca w wieku 12-15 miesięcy.
  • Niemowlęta od 6. do końca 11. miesiąca życia – dwie dawki podane z zachowaniem minimum 2 miesięcy przerwy + dawka uzupełniająca w 2. roku życia.
  • Dzieci od 12. do końca 23. miesiąca życia – jak wyżej, przy czym dawka uzupełniająca podana od 12 do 23 miesięcy od szczepienia pierwotnego.
  • Dzieci od 2. roku życia, młodzież i dorośli – dwie dawki podane z minimum miesięcznym odstępem czasowym, dawka uzupełniająca według indywidualnych potrzeb.

Szczepienie niemowląt od 2. miesiąca życia, a także młodzieży i dorosłych to najlepszy sposób zapobiegania inwazyjnej chorobie meningokokowej. Czy jest on bezpieczny?

Meningokoki zagrażają nie tylko dzieciom

Zapobiegaj inwazyjnej chorobie z TropicalMed

Meningokoki łatwo przenoszą się między ludźmi w miejscach takich jak akademiki, koszary czy hotele.
W pasie zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, ciągnącym się przez Afrykę, występują cykliczne epidemie choroby meningokokowej.
Choroba meningokokowa ma nagły, nieprzewidywalny przebieg i może skończyć się śmiercią.
Szeroka gama szczepionek. Kilkuletnia ochrona. Doświadczony personel.
kobieta po szczepieniu. Bexsero schemat Wybierz termin szczepienia

Czy szczepionka na meningokoki typu B jest bezpieczna?

Przed uzyskaniem akceptacji i możliwości obrotu na polskim rynku farmaceutycznym, szczepienie Bexsero musiało przejść szereg rygorystycznych testów klinicznych, potwierdzających jego bezpieczeństwo. Jakie były wyniki badań?

Bexsero skutki uboczne

W badaniach z udziałem ponad 10 tys. osób, w tym niemowląt, młodzieży i dorosłych, najczęściej zgłaszanymi NOP (niepożądanymi odczynami poszczepiennymi) były:

  • ból, rumień czy obrzęk w miejscu wstrzyknięcia;
  • ból mięśni i stawów;
  • ból głowy;
  • nudności.

U dzieci odnotowywano kilka innych dolegliwości, takich jak biegunka, zaburzenia apetytu, senność, drażliwość czy gorączka. Należy pamiętać, że wymienione objawy nie dotykają każdego, a nawet jeśli – zazwyczaj są łagodne i szybko ustępują.

Przeciwwskazania do szczepienia

Aby po podaniu Bexsero skutki uboczne były jak najrzadsze, przeprowadza się wnikliwą kwalifikację lekarską. Podczas wywiadu lekarz wyklucza wszelkie przeciwwskazania. Jest to nadwrażliwość na którąkolwiek substancję preparatu lub aktywna, ciężka infekcja z gorączką. W przypadku łagodnego przeziębienia nie odracza się wizyty szczepiennej.

Czy można łączyć Bexsero z innymi szczepionkami?

Pozostając w temacie bezpieczeństwa, warto poruszyć kwestię koadministracji, czyli możliwości podania Bexsero i innych szczepionek podczas jednej wizyty. Okazuje się, że jest taka możliwość, o ile zastosuje się osobne igły i strzykawki oraz wykona wkłucia w odrębne części ciała.

Bexsero można łączyć z następującymi szczepionkami:

  • 4w1 na odrę, świnkę, różyczkę i ospę wietrzną,
  • skoniungowane na meningokoki typu ACWY,
  • bezkomórkowe na błonicę, tężec i krztusiec,
  • na Haemophilus influenzae typu b (Hib),
  • 7-walentne przeciw pneumokokom,
  • inaktywowane na polio,
  • na WZW typu B.

Jak widać, szczepionka Bexsero może być łączona z wieloma różnymi preparatami, w tym na meningokoki ACWY. Czym różnią się poszczególne preparaty ochronne na dwoinki zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych?

Który preparat na meningokoki najlepiej wybrać?

Szczepienie Bexsero to nie jedyny dostępny wariant przeciw meningokokom. Po pierwsze, bakterie te mają wiele różnych szczepów (nie tylko B), a po drugie – na polskim rynku farmaceutycznym wyróżnia się dwa preparaty na wspomniane bakterie typu B. Którą szczepionkę najlepiej wybrać? 

Nimenrix/Menveo vs. Bexsero

Nimenrix czy Menveo to preparaty uodparniające na meningokoki typu A, C, W-135 i Y, natomiast Bexsero – na wariant B. Według najnowszych danych, za najwięcej przypadków inwazyjnej choroby w Polsce odpowiada właśnie szczep B (oraz C), chociaż zwiększa się udział meningokoków W-135[2]

Szczepionki poliwalentne stają się więc coraz korzystniejszą opcją – tym bardziej, że przydają się też podróżującym, szczególnie do krajów afrykańskiego pasa zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych.

Pod kątem wszechstronności ochrony pojedynek Nimenrix/Menveo vs. Bexsero wygrywają dwie pierwsze szczepionki. Ich dodatkowym atutem jest to, że są podawane w schemacie jednodawkowym, a nie w 2-4 osobnych strzyknięciach.

Zarówno Nimenrix, jak i Menveo są dostępne w ośrodku TropicalMed. Aby dowiedzieć się więcej na temat poszczególnych preparatów, wystarczy kliknąć w odpowiedni odnośnik.

Bexsero czy Trumenba

To dwa preparaty skutecznie zapobiegające inwazyjnej chorobie wywołanej przez meningokoki typu B. Trudniej jest więc określić, która szczepionka jest lepsza – Bexsero czy Trumenba (obie spełniają swoje zadanie). Za pierwszą z wymienionych przemawia szersze zastosowanie, gdyż można ją podawać już od 2. miesiąca życia, a Trumenbę dopiero w wieku 10 lat.

W przypadku Bexsero dawkowanie jest nieco bardziej uciążliwe, bo wymaga podania od 2 do nawet 4 dawek. Drugi z preparatów jest podawany w schemacie dwu- lub trzydawkowym.

W obu przypadkach raczej nie można liczyć na refundację, a samodzielne zorganizowanie szczepienia jest uciążliwe. Wybierając Trumenbę dostępną w TropicalMed, można liczyć na sprawne (bez kolejek) i wygodne (jednego dnia) uodpornienie w korzystnej cenie. Jak prezentuje się oferta TropicalMed?

Bexsero szczepionka cena – w jakiej cenie uniknąć meningokoków?

Dla osób, które interesuje Bexsero szczepionka cena w aptekach (wg wyszukiwarki gdziepolek) zaczyna się od 350 zł, a kończy na około 675 zł (dane na listopad 2024 r.)[3].

Trzeba też wziąć pod uwagę konieczność zdobycia recepty oraz przechowania i dostarczenia preparatu do punktu szczepień w odpowiednich warunkach. To czasochłonne i uciążliwe, dlatego lepszym pomysłem jest skorzystanie z oferty TropicalMed. Obejmuje ona poprzedzone kwalifikacją lekarską (70 zł) szczepionki:

  • Trumenba za 399 zł/dawka,
  • Nimenrix za 279 zł/dawka,
  • Menveo za 279 zł/dawka.

Bexsero szczepionka cena nie figuruje w ofercie TropicalMed, co oznacza brak możliwości skorzystania z atrakcyjnego pakietu dla podróżnych. Nimenrix na meningokoki ACWY znajduje się natomiast w zestawie „Afryka Centralna i Zachodnia” (sprawdź cennik).

Szczepionki na meningokoki dostępne w ośrodkach TropicalMed dają kilkuletnią (4-10 lat) ochronę przed groźną, inwazyjną chorobą. Są więc dobrą inwestycją w swoje zdrowie, nie tylko w Polsce, ale także podczas podróży zagranicznych.

Serdecznie zapraszamy na szczepienie!

FAQ - często zadawane pytania

Co to jest szczepionka Bexsero?

Bexsero to szczepionka przeciw meningokokom typu B, odpowiadającym w Polsce za wiele przypadków inwazyjnej choroby z posocznicą (sepsą) lub zapaleniem opon mózgowo-rdzeniowych.

Ile jest dawek szczepionki Bexsero?

Szczepienie Bexsero odbywa się w cyklu dwu-, trzy- lub czterodawkowym, w zależności od wieku podania pierwszej dawki. Od 11. roku życia schemat jest dwudawkowy, a szczepienie uzupełniające wykonuje się po ocenie ryzyka choroby meningokokowej.

Czy Bexsero to żywa szczepionka?

Szczepionka Bexsero nie zawiera żywych meningokoków, a jedynie ich fragmenty. Dzięki temu „uczy” organizm rozpoznawać i zwalczać bakterie, ale nie jest w stanie wywołać prawdziwego zakażenia.

Z czym można łączyć Bexsero?

Bexsero można podać tego samego dnia ze szczepionkami: 3w1 na błonicę, tężec i krztusiec (bezkomórkową), Hib, polio („zabitą”), WZW typu B, pneumokoki (7-walentną), 4w1 na odrę, świnkę, różyczkę i ospę oraz meningokoki typu ACWY. Warunkiem jest zastosowanie osobnych igieł i strzykawek oraz wkłucia w różne partie ciała.

Inwazyjna choroba meningokokowa to poważne zagrożenie

Zapobiegaj jej dzięki szczepionkom
Wybierz termin szczepienia
Czytaj więcej: