Arexvy szczepionka – najważniejsze informacje:
– wiek pacjenta: od 60. roku życia (lub od 50. roku życia z grup ryzyka)
– dawkowanie: schemat jednodawkowy
– Arexvy cena w TropicalMed: 1099 zł/dawka.
Na każdej wizycie szczepiennej odbywa się kwalifikacja lekarska w cenie 70 zł.
Czy jest szczepionka na wirusa RSV i gdzie ją dostać?
Przez ponad pół wieku specjaliści w dziedzinie wakcynologii zastanawiali się, jaka szczepionka na RSV (syncytialnyego wirusa oddechowego) będzie najlepsza. Po latach badań powstał preparat Arexvy od firmy GSK, który zapobiega poważnym infekcjom układu oddechowego wywołanym przez RSV (szczegóły o chorobie w odnośniku).
Szczepionka Arexvy zawiera rekombinowane białko syncytialnego wirusa oddechowego. Stykając się z tą częścią patogenu, układ odpornościowy człowieka, „uczy się” rozpoznawać i zwalczać RSV. Dzięki temu lepiej radzi sobie w przypadku prawdziwej infekcji, która jest szczególnie częsta w okresie jesienno-zimowym.
Kiedy wiadomo już, czy jest szczepionka na wirusa RSV i jak ona działa, warto sprawdzić szczegóły dotyczące przebiegu szczepienia.
Dla kogo jest Arexvy szczepionka na RSV i jak się ją stosuje?
Szczepionka Arexvy jest przeznaczona dla seniorów od 60. roku życia. Stanowią oni bowiem jedną z grup ryzyka, czyli osób szczególnie narażonych na ciężki przebieg i poważne powikłania po infekcji (np. zapalenie płuc/oskrzelików). Drugą z takich grup są niemowlęta i małe dzieci, jednak nie udało się jeszcze ustalić, jaka szczepionka na RSV będzie najlepsza wśród najmłodszych – Arexvy jest wyłącznie dla seniorów.
25 lipca 2024 roku rozszerzono wskazania do zastosowania Arexvy u osób od 50. roku życia, jeśli są bardziej podatni na zakażenie RSV[1]. Wśród czynników ryzyka wyróżnia się astmę, przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP) niewydolność serca czy cukrzycę.
Preparat jest jednodawkowy i podawany domięśniowo w formie zastrzyku. Nie określono konieczności przyjmowania dawek przypominających. Przed szczepieniem odbywa się specjalna kwalifikacja lekarska, której celem jest ocena potencjalnego ryzyka i korzyści z immunizacji. Co warto wiedzieć na ten temat?