Kleszczowe zapalenie mózgu – skąd się bierze?
Kleszcze to stosunkowo małe pajęczaki – mogą mierzyć zaledwie kilka milimetrów. Mimo to stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia, przenosząc niebezpieczne choroby: boreliozę czy kleszczowe zapalenie mózgu. Na drugą z nich nie ma żadnego lekarstwa, jednak są skuteczne szczepionki.
Jak dochodzi do zarażenia? Wirus znajduje się w ślinie kleszcza. Po ukąszeniu natychmiast wnika do organizmu ofiary, dlatego nawet szybkie usunięcia pajęczaka nie zmniejsza ryzyka zakażenia kleszczowym zapaleniem mózgu.
Objawy kleszczowego zapalenia mózgu – po czym poznać chorobę?
Kleszczowe zapalenie mózgu przebiega w 2 etapach. Najpierw, po ok. 7-14 dniach od ukąszenia, pojawiają się objawy podobne do grypy, choć choroba początkowo może też przebiegać bezobjawowo.
U części osób zakażonych w kolejnych dniach dochodzi do zajęcia ośrodkowego układu nerwowego. Wskutek tego może dość do zapalenia rdzenia kręgowego, opon mózgowo-rdzeniowych lub mózgu. Jak podaje Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego, u 35%–58% chorych z zajęciem ośrodkowego układu nerwowego dochodzi do trwałych powikłań neurologicznych. Natomiast 1 na 100 przypadków zakażenia kończy się zgonem.
Kleszczowe zapalenie mózgu – jaką profilaktykę stosować?
Przede wszystkim należy być świadomym, gdzie i kiedy pajęczaki są aktywne (od marca/kwietnia do listopada). Kleszczowe zapalenie mózgu występuje głównie w Azji i Europie Wschodniej i Środkowej – a więc również w Polsce.
Kleszcze żyją na terenach trawiastych, zarośniętych i zalesionych, a nawet na zwierzętach. Spędzanie czasu na świeżym powietrzu, spacery z psem, biwakowanie, praca w ogrodzie lub polowanie grożą ukąszeniem, a w konsekwencji – zakażeniem.
Aby zminimalizować ryzyko ukłucia przez kleszcza, należy stosować odpowiednie preparaty odstraszające, najlepiej zawierające DEET. Po każdym powrocie do domu trzeba dokładnie sprawdzić swoje ciało – być może uda się strącić pajęczaka, zanim ten wbije się w skórę.
Ukąszenie kleszcza może być naprawdę niebezpieczne
Przyjdź na szczepienie przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu
Nawet szybkie wyciągnięcie kleszcza nie chroni przed kleszczowym zapaleniem mózgu.
Kleszcze bywają naprawdę niewielkich rozmiarów, co utrudnia ich szybkie zlokalizowanie i strącenie zanim wbiją się w skórę.
Kleszczowe zapalenie mózgu może mieć groźny, dwufazowy przebieg.
Skuteczne szczepionki. Brak kolejek. Indywidualne podejście.
Zarejestruj się na szczepienie
Jednak nawet najbardziej czujna obserwacja może być niewystarczająca. Skutecznym sposobem, mogącym zapobiec zachorowaniu jest przyjęcie szczepionki na kleszcze Katowice – niedaleko tego miasta, w Chorzowie, znajduje się placówka TropicalMed, gdzie preparaty ochronne są dostępne.
Szczepienie na kleszczowe zapalenie mózgu Katowice – jak wygląda?
Przed otrzymaniem szczepionki na kleszczowe zapalenie mózgu Katowice odbywa się szczegółowa kwalifikacja lekarska. Dzięki niej możliwe jest ustalenie braku występujących przeciwwskazań do zastosowania preparatu i podanie odpowiedniej szczepionki.
Szczepionka na kleszczowe zapalenie mózgu Katowice w TropicalMed w Chorzowie – dostępne warianty to:
- szczepionka dla osób w wieku 1-15 lat;
- preparat przeznaczony dla osób od 16. roku życia.
Powyższe szczepionki na kleszcze Katowice różnią się objętością. Ta dla dzieci ma objętość 0,25 ml, a dla dorosłych – 0,5 ml. Obydwie są dostępne w formie zastrzyku. W ofercie TropicalMed można znaleźć przystępny cenowo zestaw, który pozwala zmniejszyć całkowity koszt immunizacji (sprawdź pakiet szczepienie na kleszczowe zapalenie mózgu Katowice).
Kiedy warto pomyśleć o zaszczepieniu się?
Zaleca się, aby szczepionka na kleszczowe zapalenie mózgu Katowice w odpowiedniej placówce została podana zimą, jeszcze przed sezonem aktywności kleszczy. Jednak będąc u progu wiosny czy lata nie warto czekać aż do zimowych miesięcy, aby się uodpornić. O zdrowie warto zadbać w każdej chwili – w tym celu dobrze jest umówić się na konsultację z lekarzem.
Jeśli chodzi o szczepienie przypominające, pierwsze wykonuje się zazwyczaj po 3 latach, a następne wystarczają na 5 lat (do 60. roku życia).
Jak zapisać się na szczepienie na kleszczowe zapalenie mózgu Katowice w Chorzowie?
System rezerwacji wizyty w TropicalMed jest bardzo wygodny, ponieważ odbywa się online. Duża dostępność terminów sprawia, że można dobrać najdogodniejszy dla siebie dzień i godzinę, również w soboty.
Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na temat szczepionki na kleszczowe zapalenie mózgu Katowice w placówkach TropicalMed, zarezerwuj wizytę u nas. Otrzymasz jasne i praktyczne wskazówki oraz profesjonalną konsultację od wykwalifikowanego personelu medycznego.