Czy odra nadal jest niebezpieczna?
Pomimo wprowadzenia obowiązkowych szczepień wiele lat temu, odra wciąż jest jedną z najniebezpieczniejszych chorób zakaźnych występujących na całym świecie. U 30% chorych powoduje poważne powikłania i nieodwracalne zmiany w organizmie; może również prowadzić do śmierci[1].
Choroba wywołana wirusem odry trwa ok. 10 dni. Jej początkowe objawy – kaszel, katar, kichanie, gorączka – można mylnie zidentyfikować z grypą czy przeziębieniem. Punktem kulminacyjnym jest pojawienie się wysypki, która ustępuje po 4-7 dniach. Jeśli tak się nie dzieje, a choremu nie spada temperatura, najprawdopodobniej w organizmie dochodzi do powikłań, które mogą obejmować zapalenie:
- ucha środkowego (które może prowadzić do utraty słuchu),
- mięśnia sercowego,
- wątroby,
- mózgu,
- krtani,
- płuc.
Wysypka odrowa może powodować przebarwienia i złuszczanie się naskórka. Do powikłań w przebiegu odry najczęściej dochodzi u dorosłych już w wieku powyżej 20 lat. Więcej na temat przebiegu choroby w: odra objawy.
Odra szczepienie obowiązkowe od kiedy?
Jeszcze w latach 1965-1974 odnotowywano od 70 000 do nawet 200 000 przypadków zarażeń rocznie. Wiele z nich doprowadziło do zgonów[2].
Odra szczepienie obowiązkowe od kiedy: jednodawkową immunizację wprowadzono w 1975 roku, co pozwoliło znacznie zmniejszyć ogniska epidemiczne i zapobiec kolejnym zachorowaniom. w 1991 r. w kalendarzu szczepień ochronnych znalazło się obowiązkowe podanie drugiej dawki preparatu.
Dopiero od 2004 r. dzieciom w 6. roku ich życia podawana jest skojarzona szczepionka MMR przeciw odrze, śwince i różyczce. Warto zaznaczyć, że pełna ochrona organizmu przeciw zarażeniu wirusem odry obejmuje przyjęcie dwóch dawek preparatu.
Kto powinien zaszczepić się przeciwko odrze?
Na chorobę, jaką jest odra szczepienie obowiązkowe od kiedy zostało wprowadzone (a więc w drugiej połowie XX wieku), nie objęło osób dorosłych. Dlatego, nawet jeśli są oni zaszczepieni jedną dawką preparatu, nie pozostają w pełni uchronieni przed zachorowaniem.
Odra to choroba wysoce zakaźna, która atakuje układ oddechowy zarówno u dzieci, jak i dorosłych. Statystycznie jeden chory zaraża do 18 osób w najbliższym otoczeniu[3], a ryzyko zakażenia po kontakcie z chorym wynosi niemal 100%. Zachorować może każdy, jednak zdecydowaną większość stanowią osoby niezaszczepione w pełni lub wcale.
Szczepienie na odrę w TropicalMed jest dostępne dla dzieci od 3. roku życia oraz dla dorosłych i osób starszych.
Szczepionka MMR Katowice jest zalecana osobom podróżującym do regionów najbardziej dotkniętych chorobą. Są to m.in. Indie, Tajlandia, Rumunia czy Irak[4]. Wirus odry występuje powszechnie na świecie, więc przed wyjazdem warto skonsultować się z lekarzem medycyny podróży, który zna bieżącą sytuację epidemiologiczną w danym regionie.
Jak można uniknąć zachorowania na odrę?
Odra szczepienie Śląsk to jedyna skuteczna metoda zapobiegania zarażeniu. W przypadku tego wirusa nie ma specyficznej metody leczenia. Dlatego najlepszym środkiem jest immunizacja. Warto wiedzieć, że im więcej osób zaszczepionych, tym mniejsze ryzyko rozprzestrzeniania się choroby.
Aby można było mówić o maksymalnym możliwym bezpieczeństwie przed zarażeniem, minimum 95% populacji musi być zaszczepiona[5]. Wówczas stanowi to także ochronę dla tych, którzy nie mogą przyjąć szczepionki przeciw odrze, m.in. z powodu ciąży, zaburzeń odporności czy uczulenia na składniki preparatu.
Priorix czy szczepionka MMR Katowice?
Zaszczepienie dwoma dawkami daje ochronę przed zachorowaniem do końca życia w 99%. Polski Instytut Zdrowia Publicznego wyklucza także jakikolwiek związek szczepionki na odrę z występowaniem autyzmu. Ryzyko pojawienia się niepożądanych odczynów poszczepiennych zazwyczaj wiąże się z bólem w miejscu podania preparatu, zaczerwienieniem lub obrzękiem. W porównaniu do możliwych poważnych powikłań po odrze i dużego prawdopodobieństwa zarażenia po kontakcie z chorym, nie ulega wątpliwości, że odra szczepienie Śląsk jest warte rozważenia.
TropicalMed – medycyna podróży, szczepienia na choroby tropikalne, grypę i HPV oferuje możliwość bezpiecznej immunizacji. W naszym ośrodku stosujemy skojarzony preparat Priorix. Jest on znacznie bezpieczniejszy i w większym stopniu chroni przed niepożądanymi odczynami, niż szczepionka MMR Katowice. W równym stopniu pozwala natomiast organizmowi w pełni chronić się przed zarażeniem.
Szczepionka MMR Katowice jest używana do darmowej immunizacji dzieci, natomiast odra szczepienie Śląsk dla dorosłych jest zalecane z wykorzystaniem Priorix. Kliknij w odnośnik, by dowiedzieć się więcej na temat preparatu.
Odra szczepienie Śląsk – ile kosztuje i jak się zapisać?
W TropicalMed zarówno kwalifikację lekarską (70 zł), jak i szczepienie (199 zł/dawka) można przyjąć jednego dnia, co pozwala zaoszczędzić mnóstwo czasu. Harmonogram immunizacji jest ustalany indywidualnie, w zależności od historii szczepień danego pacjenta.
Szczepionka MMR Katowice, Bytom czy Chorzów: przychodnia TropicalMed zlokalizowana jest pod adresem Strzelców Bytomskich 5, 41-500 Chorzów. Można z łatwością do nas dotrzeć ze wszystkich okolicznych miast wchodzących w skład aglomeracji śląskiej.
Dzięki wygodnej rejestracji online, można szybko znaleźć najbardziej dogodny dla siebie termin wizyty. Wystarczy kliknąć przycisk "Zapisz się na szczepienie" znajdujący się na stronie i postępować zgodnie z pojawiającą się instrukcją.
Odra szczepienie Śląsk – jak się przygotować?Przystępne ceny, dogodna lokalizacja i intuicyjny system rejestracji online to nie jedyne nasze atuty. Dużym udogodnieniem jest brak konieczności zdobywania recept czy skierowań oraz samodzielnego zakupu szczepionki. Nasi pacjenci nie muszą się o nic martwić, bo o wszystko dba doświadczony personel TropicalMed.
Serdecznie zapraszamy!