Zakażenie wirusem Zika ma zazwyczaj bezobjawowy lub bardzo łagodny przebieg, jednak u kobiet w ciąży może mieć katastrofalne skutki – doprowadzić do poronienia lub wystąpienia poważnych wad wrodzonych u dziecka (m.in. małogłowie). Na Karaibach ryzyko transmisji wirusa Ziki jest stałe i wysokie, dlatego musi Pani pamiętać o dwóch ważnych kwestiach.
Po pierwsze, o solidnej ochronie przed ukąszeniami komarów. Stosowanie moskitier i mocnych repelentów oraz zakładanie ubrań z długimi rękawami i nogawkami zmniejsza ryzyko ukąszeń, które mogą skutkować zakażeniem. Nie można zapominać, że niektórych środków z DEET nie można stosować u kobiet w ciąży.
Po drugie, o alternatywnej metodzie przenoszenia wirusa Zika. Mimo że główną drogą transmisji są ukąszenia komarów, to możliwe jest też zarażenie się drogą płciową. Jako że infekcja jest najczęściej skąpoobjawowa lub bezobjawowa, to mogą Państwo nie zdawać sobie sprawy, że któreś z Was jest zakażone. Warto więc wstrzymać się z powiększaniem rodziny do wykonania badań krwi lub moczu w celu ustalenia, czy jesteście Państwo zdrowi, a przyszłemu dziecku nic nie grozi.