Szczepienia w trakcie ciąży chronią nie tylko przyszłą mamę – przeciwciała wytworzone w wyniku immunizacji mogą też przenikać przez łożysko i wzmacniać układ odpornościowy malucha. W ten sposób można chronić dziecko m.in. przed krztuścem, tężcem czy grypą.
Niestety, ciąża bywa przeciwwskazaniem do zastosowania niektórych szczepionek – głównie tych, które zawierają żywe, osłabione (atenuowane) drobnoustroje w swoim składzie. Są to np. szczepionki MMR na odrę, świnkę i różyczkę czy Stamaril na żółtą febrę.
Typowo „podróżne” szczepionki, np. Ixiaro na japońskie zapalenie mózgu, Typhim Vi na dur brzuszny czy Havrix Adult na żółtaczkę typu A zazwyczaj nie są wystarczająco przebadane pod kątem wpływu na przebieg ciąży. Dlatego z reguły nie są zalecane kobietom spodziewającym się dziecka.
Z pytania nie wynika, jaki jest cel Pani podróży. O ile np. w krajach europejskich ryzyko poważnych infekcji jest stosunkowo niskie, o tyle kraje tropikalne, np. Bahamy czy Tajlandia, są bardziej obciążone chorobami groźnymi dla przyszłych mam (jak np. zika). Po indywidualne zalecenia polecam zgłosić się do lekarza medycyny podróży.