Małgorzata, 2023-01-03

Wyjeżdżam z rocznym synkiem do Egiptu – jak powinnam chronić go przed chorobami?

Należy pamiętać, że układ odpornościowy małych dzieci jest zdecydowanie słabszy (słabiej rozwinięty) niż u dorosłego człowieka. Bardzo ważne jest więc przestrzeganie zasad profilaktyki.

Po pierwsze, należy dbać o higienę osobistą i żywienia dziecka, gdyż wiele chorób (np. dur brzuszny czy żółtaczka typu A) rozprzestrzenia się drogą pokarmową – brudnymi rękami, po spożyciu zanieczyszczonej żywności lub wypiciu skażonej wody.

Po drugie, trzeba chronić dziecko przed jakimkolwiek kontaktem ze zwierzętami, które w Egipcie mogą być zainfekowane wirusem wścieklizny.

Po trzecie, ważne są szczepienia ochronne. Poza obowiązkową immunizacją realizowaną w ramach Programu Szczepień Ochronnych (PSO), warto pamiętać o szczepieniach na:

  • Żółtaczkę typu A – Havrix 720 Junior można stosować od ukończonego 1. roku życia.
  • Wściekliznę – Verorab może być stosowany we wszystkich grupach wiekowych; dzieci są szczególnie ufne wobec zwierząt, co zwiększa ryzyko ugryzienia i śmiertelnej infekcji.
  • Meningokoki – Nimenrix, Bexsero czy NeisVac-C to szczepionki, które mogą być stosowane już w wieku niemowlęcym. Meningokoki przenoszą się drogą kropelkową, a nosiciele są często bezobjawowi; nie sposób uchronić malucha przed zakażeniem w inny sposób niż poprzez szczepienie, szczególnie w obłożonych hotelach czy tłumach ludzi przy największych atrakcjach Egiptu.

Należy pamiętać o zagrożeniu durem brzusznym w Egipcie, na które można szczepić dopiero od 2. roku życia. Brak możliwości immunizacji sprawia, że trzeba szczególnie uważać na dur u dziecka.

ikona pacjenta