Jak słusznie Pan zauważył, ospa wietrzna to choroba samoograniczająca się, co oznacza, że z reguły zapada się na nią raz w życiu; powtórne infekcje są naprawdę bardzo rzadkie. Informacja na temat tego, czy miał Pan ospę wietrzną jest więc cenną wskazówką, czy jest Pan narażony na zakażenie w przyszłości. Są trzy sprawdzone sposoby weryfikację:
Jeśli któraś z metod zadziała i okaże się, że nie chorował Pan na ospę wietrzną w przeszłości, warto rozważyć szczepienie ochronne. Jeśli Pańskie prywatne śledztwo potwierdzi, że chorobę ma Pan za sobą, musi Pan pamiętać o ryzyku wystąpienia półpaśca. Pojawia się on wskutek reaktywacji wirusów ospy wietrznej i półpaśca w organizmie – te drobnoustroje odpowiadają bowiem za oba schorzenia i są w stanie przetrwać w postaci utajonej przez długie lata.
Jak na razie szczepionka zapobiegająca półpaścowi, przeznaczona dla osób, które nigdy wcześniej nie zetknęły się z wirusem ospy wietrznej i półpaśca, jest dostępna wyłącznie dla osób od 60. roku życia. Chcąc uniknąć drugiej choroby, może Pan rozważyć szczepienie, gdy osiągnie odpowiedni wiek.