Igor, 2023-12-07

Jadę na przeszczep włosów do Turcji. To zabieg chirurgiczny więc w obawie przed zakażeniem podczas przeszczepu zastanawiam się, jak sprawdzić czy byłam szczepiona na żółtaczkę typu B?

Należy pamiętać, że w niektórych tureckich klinikach przedzabiegowe szczepienia na wirusowe zapalenie wątroby typu B są nie tylko zalecane, ale i obowiązkowe. Dlatego pierwszym krokiem jest sprawdzenie zasad panujących w danej placówce. Jeśli immunizacja okaże się konieczna, trzeba będzie wyrobić Międzynarodową Książeczkę Szczepień (zwaną też żółtą książeczką).

Informacji na temat przebytej immunizacji należy szukać w karcie szczepień/uodpornienia. Jeśli dokument uległ zniszczeniu lub zgubieniu, to można skorzystać ze strony PZH, która zawiera historyczne Programy Szczepień Ochronnych (PSO). Po zaznaczeniu swojego roku urodzenia należy sprawdzić, czy w tamtym okresie immunizacja na wirusowe zapalenie wątroby typu B (WZW B) była obowiązkowa. Jeśli tak, to prawdopodobnie jest Pan uodporniony. 

Drugim sposobem jest samodzielne porównanie swojej daty urodzenia z historycznymi PSO. Powszechna (tj. obowiązkowa) immunizacja była wprowadzana w latach 1994-96 kolejno w poszczególnych województwach, począwszy od 13 w 1994 roku, przez 14 kolejnych w 1995 roku, skończywszy na ostatnich 22 w 1996 roku (w tamtym czasie Polska dzieliła się na 49 województw).

Refundacja na szczepienie przysługiwała jeszcze wcześniej (już od 1989 roku), jeśli dziecko urodziło się przez matkę zakażoną wirusem HBV lub kiedy ktoś wykonywał zawód obciążony ryzykiem zakażenia. Rok później dofinansowaniem objęto też personel medyczny oraz studentów medycyny.

Jako że w pytaniu nie ma daty urodzin, to będzie Pan musiał skorzystać z zamieszczonych wyżej rad i samodzielnie zweryfikować, czy jest Pan uodporniony na wirusowe zapalenie wątroby typu B. Innym sposobem jest zgłoszenie się do swojej przychodni, gdzie powinna być przechowywana dokumentacja medyczna każdego pacjenta – prawdopodobnie tam odnotowano podanie preparatu ochronnego przeciw WZW B.

Należy pamiętać, że pamięć immunologiczna po tym szczepieniu z reguły utrzymuje się do końca życia, więc jeśli przeszedł je Pan w przeszłości, to raczej nie ma potrzeby przyjmowania dawek przypominających.

ikona pacjenta