Istnieją trzy schematy szczepień przeciw tężcowi u dorosłych – dla osób, które wcale nie przeszły immunizacji, mają za sobą niepełny cykl lub tak jak w Pańskim przypadku, są po szczepieniu podstawowym i potrzebują tylko pojedynczej dawki przypominającej dla utrzymania ciągłości ochrony.
Najszybszym i najrzetelniejszym źródłem wiedzy w tym temacie powinna być karta uodpornienia/książeczka szczepień ochronnych. W niej znajdują się wszelkie informacje dotyczące historii immunizacji.
Jeśli nie może Pan znaleźć tego dokumentu, powinien Pan skontaktować się z lekarzem. Wszystkie szczepionki są bowiem wydawane na receptę, a żeby ją zdobyć, musiał Pan zgłosić się na specjalistyczną kwalifikację. Data wywiadu i badania jest wskazówką, kiedy podano ostatnią dawkę oraz jaki rodzaj preparatu przeciw tężcowi zastosowano – dostępne są pojedyncze oraz skojarzone, tj. chroniące dodatkowo przed błonicą lub błonicą i krztuścem. Podaniem szczepionki także zajmuje się lekarz, który powinien mieć odnotowany termin tego typu wizyty. Jeśli odbyła się ona w ciągu ostatnich 10 lat, to jest Pan chroniony.
Mimo że przypominające dawki przeciw tężcowi zaleca się podawać co dekadę, to w uzasadnionych przypadkach, takich jak wzmożone ryzyko zachorowania i ograniczony dostęp do szczepień poekspozycyjnych w razie ewentualnego zranienia, można przyjąć dawkę przypominającą z minimum 5-letnim odstępem. Warto też zachować wzmożoną ostrożność, a wszelkie skaleczenia dezynfekować, opatrywać i konsultować z najbliższym lekarzem.
Aby na przyszłość znać swoją historię immunizacji, powinien Pan wyrobić żółtą książeczkę i odnotowywać tam wszystkie wykonywane szczepienia. Dobrze jest też zanotować sobie (np. w telefonie) nazwę i adres ośrodka medycyny podróży/tropikalnej, który wystawi taki certyfikat. Łatwiej będzie wówczas skontaktować się z odpowiednią kliniką w razie konieczności wyrobienia duplikatu, jeśli oryginalna żółta książeczka ulegnie zniszczeniu lub zgubieniu. Koszt kopii zazwyczaj nie jest zbyt wysoki, a dokument jest naprawdę przydatny dla osób podróżujących.