Podróż w ciąży – czy to dobry pomysł?

Czy podróż w ciąży jest bezpieczna dla przyszłej mamy?

Klaudia Gierlicka | 2023-04-17 (ostatnia aktualizacja: 2025-03-25)
Podróżowanie w ciąży może być relaksujące i bezpieczne, o ile jest ono skonsultowane z lekarzem medycyny podróży i ginekologiem/położnym prowadzącym ciążę.

Kobieta w ciąży a podróże tropikalne – co warto wiedzieć?

Kobiety w ciąży, które chcą spożytkować ten wyjątkowy okres swojego życia na podróże, miewają obawy dotyczące wyjazdu – szczególnie jeśli chodzi o egzotyczne wakacje. Zagrożenia zdrowotne w miejscu docelowym, ograniczenia związane np. z transportem czy gorsze samopoczucie to tylko niektóre elementy, które mogą zrujnować podróż.

Każdy dalszy wyjazd w ciąży powinien być poprzedzony konsultacją z ginekologiem i lekarzem medycyny podróży. Specjaliści wydadzą odpowiednie zalecenia dotyczące profilaktyki poinformują o zagrożeniach zdrowotnych na wakacjach, takich jak:

  • Wysokość nad poziomem morza – powyżej 2500 m n.p.m. zachodzi ryzyko wystąpienia objawów choroby wysokościowej, szczególnie u przyszłych mam. Odradza się nie tylko podróż w ciąży typowo w góry; jest sporo innych miejsc położonych na dużych wysokościach, np. miasto Cuzco w Peru.
  • Ogniska zakażeń – sytuacja epidemiologiczna w danym regionie może być przeciwwskazaniem do podróżowania w ciąży. Przykładowo, japońskie zapalenie mózgu w północnej Tajlandii zagraża przez cały rok, ze szczytem zachorowań od maja do października.
  • Występowanie groźnych chorób – niektóre choroby są szczególnie groźne dla przyszłych mam; można wśród nich wyróżnić zikę i różyczkę. Podróżowanie w ciąży do krajów, gdzie zachodzi ryzyko zakażenia tymi wirusami, może być niebezpieczne i bywa odradzane przez lekarzy.
  • Brak możliwości szczepień/chemioprofilaktyki – ciąża jest przeciwwskazaniem do stosowania wielu szczepionek, szczególnie tych zawierających żywe wirusy (np. na różyczkę, żółtą febrę). Jeśli w jakimś kraju wymagana jest tzw. żółta książeczka, to podróż w ciąży jest niemożliwa. Podobnie jest z lekami na malarię – nie wszystkie są bezpieczne dla przyszłych mam.

Świadomość zagrożeń i odpowiednie przygotowanie pozwalają jednak na bezpieczne wyjazdy w ciąży, o ile jest ona zdrowa i przebiega bez komplikacji. 

Kiedy podróżowanie w ciąży nie jest wskazane?

Kobietom, które mają historię poronień, nieprawidłowości łożyska, zakrzepów krwi czy problemów z płodnością raczej odradza się turystykę. Rezygnację z podróży zazwyczaj zaleca się też, jeśli obecna ciąża jest mnoga lub jest pierwsza w wieku powyżej 35 lat.

Kiedy najlepiej zaplanować wyjazd, spodziewając się dziecka?

Najbezpieczniejsze i najbardziej komfortowe jest podróżowanie w ciąży pomiędzy 14. a 28. tygodniem (w drugim trymestrze). W pierwszym trymestrze rozwijają się najważniejsze organy dziecka, a przyszłej mamie dokuczają mdłości, osłabienie i huśtawka nastrojów. W trzecim zachodzi natomiast ryzyko przedwczesnego porodu, a zaokrąglony brzuch utrudnia poruszanie się. Dlatego najlepiej wyjazdy w ciąży najlepiej planować na drugi trymestr. Jak wygląda kwestia transportu?

Czy podróż w ciąży samolotem zagraża mamie i dziecku?

Jeśli ciąża przebiega bez komplikacji, nie ma przeciwwskazań do podróżowania samolotem. Warto pamiętać o kilku przydatnych wskazówkach, które zwiększą komfort i bezpieczeństwo przyszłej mamy i małego pasażera w jej łonie.

  1. Zarezerwuj miejsce przy przejściu – częste wyjścia do toalety nie będą wówczas przeszkadzały pozostałym pasażerom w rzędzie.
  2. Odpowiednio zapnij pas – powinien znaleźć się między piersiami i pod brzuchem na wysokości miednicy.
  3. Wybierz wygodne miejsce – dobrym pomysłem jest zdecydowanie się na wybór wyższej klasy rezerwacyjnej (np. biznesowej zamiast ekonomicznej) lub zwrócenie się do personelu pokładowego z prośbą o przydzielenie komfortowego siedzenia w samolocie.
  4. Regularnie się ruszaj – rozciąganie i przechadzki po samolocie co 30 minut (jeśli lot jest płynny) zapobiegają problemom z krążeniem; dobrym rozwiązaniem dla kobiet planujących podróż w ciąży są też pończochy uciskowe.
  5. Dbaj o odpowiednie nawodnienie.

Przed wykupieniem biletu należy skontaktować się z przewoźnikiem w celu uzyskania informacji na temat zasad przewozu przyszłych mam. Niektóre linie mogą odmówić przelotu kobietom w zaawansowanej ciąży lub wymagać zaświadczenia lekarskiego o braku przeciwwskazań do podróży.

Nie wiesz, czy podróżowanie w ciąży to dobry pomysł?

Zapytaj lekarza w TropicalMed!

Ameryka Łacińska, Azja Południowo-Wschodnia czy Afryka Subsaharyjska to regiony zagrożone transmisją wirusa Zika.
Zakażenie różyczką w ciąży jest bardzo groźne, dlatego ważna jest konsultacja z lekarzem medycyny podróży w sprawie sytuacji epidemiologicznej na świecie.
Podróż w ciąży w regiony malaryczne może być niebezpieczna; warto zapytać o leki odpowiednie dla kobiet w ciąży.
Wykwalifikowany personel. Duża dostępność terminów. Brak kolejek.
kobieta po szczepieniu. nurkowanie w ciąży Zarezerwuj termin wizyty

Zasady podróżowania w ciąży u różnych przewoźników
W Ryanairze zaświadczenie lekarskie jest wymagane od kobiet po 28. tygodniu ciąży, a po 36. tygodniu podróż jest zabroniona. W Lufthansie wytyczne są podobne, jednak posiadanie dokumentu od lekarza jest zalecane, a nie obligatoryjne. W liniach LOT bez zaświadczenia można latać do 32. tygodnia ciąży; po tym terminie trzeba zgłosić się po dokument do ginekologa lub położnej maksymalnie 14 dni przed wylotem, a w przypadku wykupienia biletu w dwie strony z pobytem >2 tygodnie, należy mieć też zaświadczenie na podróż powrotną.

Jakie aktywności na wakacjach są bezpieczne w ciąży?

Wyjazdy w ciąży służą celom rekreacyjnym, jednak wypoczynek dla każdego jest czymś innym. Jest wiele kobiet, które uwielbiają spędzać czas aktywnie. Ruch to oczywiście zdrowie, jednak przyszłe mamy powinny najpierw upewnić się, że dana czynność jest bezpieczna dla maluszka. Oto trzy aktywności popularne na wakacjach:

Nurkowanie w ciąży

Wypoczynek w wodzie to idealna opcja dla przyszłych mam – wyporność wody sprawia, że można nieco odetchnąć od ciężaru rosnącego brzucha. O ile kąpiel w morzu czy basenie jest z reguły bezpieczna, o tyle nurkowanie w ciąży może być groźne. Zmiany gazometrii i ciśnienia związane ze wstrzymywaniem oddechu i naporem mas wody są szkodliwe dla dziecka. 

Miłośniczki tego typu aktywności nie muszą jednak całkowicie rezygnować z tej formy wypoczynku. Bezpieczniejszą alternatywą jest nurkowanie w ciąży z rurką na niewielkich głębokościach

Jacuzzi w ciąży

Korzystanie z jacuzzi w ciąży może być obarczone ryzykiem dla przyszłych mam z trzech powodów. Pierwszą ważną kwestią jest temperatura wody. Zazwyczaj jest ona gorąca, co może prowadzić do zaburzeń krążenia, a w konsekwencji – krwotoku czy odklejenia się łożyska. 

Po drugie, w publicznym jacuzzi mogą występować bakterie wywołujące różnego rodzaju infekcje. To z kolei grozi powikłaniami stanowiącymi zagrożenie dla płodu.

Po trzecie, ważna jest też siła hydromasażu – zbyt duża może być szkodliwa dla maluszka w brzuchu. W publicznym jacuzzi zazwyczaj nie ma możliwości modyfikowania tego typu ustawień. 

Jeśli woda nie jest zbyt gorąca (do 37 stopni Celsjusza), obiekt czysty i zadbany, a kąpiel trwa do około 15 minut, jacuzzi w ciąży nie powinno być zagrożeniem ani dla mamy, ani dla dziecka. 

Jazda konna w ciąży

To aktywność zazwyczaj odradzana przyszłym mamom. Ruchy wykonywane podczas jazdy grożą odklejeniem łożyska, a upadek z konia niesie ogromne ryzyko urazu lub śmierci nienarodzonego dziecka. Tak samo jest w przypadku przejażdżek na innych zwierzętach – wielbłądach, osłach czy słoniach. 

Wyjazdy w ciąży z TropicalMed – kiedy zgłosić się do ośrodka?

Wyjazdy w ciąży są bezpieczne i udane, jeśli są poprzedzone profesjonalną konsultacją lekarską. Do ośrodka medycyny podróży TropicalMed najlepiej zgłosić się 6-8 tygodni przed planowaną datą wylotu. Przyszłe mamy powinny dodatkowo udać się do swojego lekarza lub położnej, którzy wydają indywidualne zalecenia lub przeciwwskazania związane z celem podróży i planowanymi aktywnościami.