Kobieta w ciąży a podróże tropikalne – co warto wiedzieć?
Kobiety w ciąży, które chcą spożytkować ten wyjątkowy okres swojego życia na podróże, miewają obawy dotyczące wyjazdu – szczególnie jeśli chodzi o egzotyczne wakacje. Zagrożenia zdrowotne w miejscu docelowym, ograniczenia związane np. z transportem czy gorsze samopoczucie to tylko niektóre elementy, które mogą zrujnować podróż.
Każdy dalszy wyjazd w ciąży powinien być poprzedzony konsultacją z ginekologiem i lekarzem medycyny podróży. Specjaliści wydadzą odpowiednie zalecenia dotyczące profilaktyki poinformują o zagrożeniach zdrowotnych na wakacjach, takich jak:
- Wysokość nad poziomem morza – powyżej 2500 m n.p.m. zachodzi ryzyko wystąpienia objawów choroby wysokościowej, szczególnie u przyszłych mam. Odradza się nie tylko podróż w ciąży typowo w góry; jest sporo innych miejsc położonych na dużych wysokościach, np. miasto Cuzco w Peru.
- Ogniska zakażeń – sytuacja epidemiologiczna w danym regionie może być przeciwwskazaniem do podróżowania w ciąży. Przykładowo, japońskie zapalenie mózgu w północnej Tajlandii zagraża przez cały rok, ze szczytem zachorowań od maja do października.
- Występowanie groźnych chorób – niektóre choroby są szczególnie groźne dla przyszłych mam; można wśród nich wyróżnić zikę i różyczkę. Podróżowanie w ciąży do krajów, gdzie zachodzi ryzyko zakażenia tymi wirusami, może być niebezpieczne i bywa odradzane przez lekarzy.
- Brak możliwości szczepień/chemioprofilaktyki – ciąża jest przeciwwskazaniem do stosowania wielu szczepionek, szczególnie tych zawierających żywe wirusy (np. na różyczkę, żółtą febrę). Jeśli w jakimś kraju wymagana jest tzw. żółta książeczka, to podróż w ciąży jest niemożliwa. Podobnie jest z lekami na malarię – nie wszystkie są bezpieczne dla przyszłych mam.
Świadomość zagrożeń i odpowiednie przygotowanie pozwalają jednak na bezpieczne wyjazdy w ciąży, o ile jest ona zdrowa i przebiega bez komplikacji.
Kiedy podróżowanie w ciąży nie jest wskazane?
Kobietom, które mają historię poronień, nieprawidłowości łożyska, zakrzepów krwi czy problemów z płodnością raczej odradza się turystykę. Rezygnację z podróży zazwyczaj zaleca się też, jeśli obecna ciąża jest mnoga lub jest pierwsza w wieku powyżej 35 lat.
Kiedy najlepiej zaplanować wyjazd, spodziewając się dziecka?
Najbezpieczniejsze i najbardziej komfortowe jest podróżowanie w ciąży pomiędzy 14. a 28. tygodniem (w drugim trymestrze). W pierwszym trymestrze rozwijają się najważniejsze organy dziecka, a przyszłej mamie dokuczają mdłości, osłabienie i huśtawka nastrojów. W trzecim zachodzi natomiast ryzyko przedwczesnego porodu, a zaokrąglony brzuch utrudnia poruszanie się. Dlatego najlepiej wyjazdy w ciąży najlepiej planować na drugi trymestr. Jak wygląda kwestia transportu?
Czy podróż w ciąży samolotem zagraża mamie i dziecku?
Jeśli ciąża przebiega bez komplikacji, nie ma przeciwwskazań do podróżowania samolotem. Warto pamiętać o kilku przydatnych wskazówkach, które zwiększą komfort i bezpieczeństwo przyszłej mamy i małego pasażera w jej łonie.
- Zarezerwuj miejsce przy przejściu – częste wyjścia do toalety nie będą wówczas przeszkadzały pozostałym pasażerom w rzędzie.
- Odpowiednio zapnij pas – powinien znaleźć się między piersiami i pod brzuchem na wysokości miednicy.
- Wybierz wygodne miejsce – dobrym pomysłem jest zdecydowanie się na wybór wyższej klasy rezerwacyjnej (np. biznesowej zamiast ekonomicznej) lub zwrócenie się do personelu pokładowego z prośbą o przydzielenie komfortowego siedzenia w samolocie.
- Regularnie się ruszaj – rozciąganie i przechadzki po samolocie co 30 minut (jeśli lot jest płynny) zapobiegają problemom z krążeniem; dobrym rozwiązaniem dla kobiet planujących podróż w ciąży są też pończochy uciskowe.
- Dbaj o odpowiednie nawodnienie.
Przed wykupieniem biletu należy skontaktować się z przewoźnikiem w celu uzyskania informacji na temat zasad przewozu przyszłych mam. Niektóre linie mogą odmówić przelotu kobietom w zaawansowanej ciąży lub wymagać zaświadczenia lekarskiego o braku przeciwwskazań do podróży.