Kleszcze Wrocław – gdzie i kiedy jest ich najwięcej?
Kleszcze potrzebują temperatury w okolicach 5-7°C, by móc rozpocząć żerowanie. Zważywszy na to, że mroźne zimy są coraz większą rzadkością, pajęczaki te z roku na rok coraz krócej zapadają w letarg. Mają w ten sposób mnóstwo czasu na żerowanie i rozmnażanie się, więc na kleszcze Wrocław i inne duże miasta są narażone w tym samym stopniu co mniejsze miejscowości i wsie. Gdzie ryzyko ukąszeń jest największe według internetowych zgłoszeń?
- Las Kuźnicki
- Las Rędziński
- Park Maślicki
- Park Wojszycki
- Las Osobowicki
- Las Mokrzański
- Wyspa Opatowicka
- Park Leśnicki i Złotnicki
- Park Lesława Węgrzynowskiego
- Wyspa Słodowa i okoliczne wysepki miejskie
- okolice stawu południowego przy Grobli Łaniewskiej
Należy pamiętać, że nie wszystkie przypadki ukąszeń są zgłaszane, a więc każdy miejski kawałek zieleni należy traktować jak potencjalne siedlisko kleszczy. Pajęczaki te są wektorami, czyli organizmami roznoszącymi drobnoustroje chorobotwórcze. Jakie sposoby na choroby takie jak kleszczowe zapalenie mózgu czy borelioza Wrocław może podjąć?
Jak uniknąć chorób odkleszczowych we Wrocławiu?
Przed chorobami przenoszonymi przez kleszcze Wrocław i okolice mogą się chronić, przestrzegając kilku zasad profilaktyki przed, w trakcie i po wypoczynku na łonie natury:
- Przed: załóż odzież z długimi rękawami i nogawkami, w jednolitym i jasnym kolorze oraz spryskaj się repelentami.
- W trakcie: pamiętaj o ponownym nakładaniu repelentu według wskazań producenta; oglądaj też swoje ubranie i jeśli zauważysz kleszcza, strąć go.
- Po: dokładnie obejrzyj swoje ciało; jeśli zauważyłeś/aś wkłutego kleszcza, umiejętnie wyciągnij go za pomocą pęsety, a miejsce ukąszenia zdezynfekuj.
Niestety, ostatnie z wymienionych działań nie zawsze zapewnia skuteczną ochronę, dlatego warto podjąć dodatkowe zabezpieczenie w postaci immunizacji. Czy szczepienia na boreliozę Wrocław są dostępne?
Borelioza Wrocław
To bakteryjna choroba, która nawet w 80% przypadków objawia się pierścieniowatym rumieniem wędrującym[1]. To dość charakterystyczny objaw, dlatego borelioza jest jedną z najczęściej diagnozowanych chorób odkleszczowych. W województwie dolnośląskim odnotowuje się stały wzrost zakażeń[2], co jest jasnym sygnałem, że pajęczaki mają się świetnie i stanowią coraz większe zagrożenie dla człowieka.
Niestety, nie ma szczepienia na boreliozę Wrocław i w walce z chorobą musi wystarczyć opisana wyżej profilaktyka ukąszeń. Wyjmując kleszcza do 36 godzin od wkłucia w skórę, można znacznie obniżyć ryzyko zakażenia, a co za tym idzie – przewlekłego zapalenia stawów, zaburzeń czucia czy innych powikłań pochorobowych. Ta zasada nie tyczy się drugiej, groźniejszej infekcji odkleszczowej. Jakiej?
Kleszczowe zapalenie mózgu Wrocław
To wirusowa choroba układu nerwowego, która w początkowym stadium może zostać pomylona z grupą. Wraz z rozwojem infekcji pojawiają się dodatkowe objawy, jak nudności, intensywne bóle i zawroty głowy czy światłowstręt. Jak sama nazwa wskazuje, choroba może doprowadzić do zapalenia mózgu, a w konsekwencji do uszkodzeń nerwów, zaburzeń psychicznych czy zmian behawioralnych.