Mapa kleszczy Warszawa – gdzie ryzyko ukąszeń jest największe?
Jeśli chodzi o ukąszenia przez kleszcze Warszawa i inne duże miasta wcale nie są wolne od ryzyka. Pajęczaki te występują bowiem nie tylko w lasach i na terenach wiejskich, ale także na błoniach, parkach miejskich, placach zabaw czy siłowniach zewnętrznych. Potwierdziły to chociażby badania przeprowadzone przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH[1], według których:
- Łazienki Królewskie są obszarem o bardzo dużym ryzyku ukąszeń (schwytano tam ponad 50 kleszczy),
- Lasek Bielański jest terenem o dużym występowaniu kleszczy (zauważono 26-50 osobników),
- Las Kabacki jest zagrożony na poziomie średnio-niskim (zbierano od kilku do 25 kleszczy).
Bardzo dobrym narzędziem w lokalizowaniu niebezpiecznych miejsc na terenie stolicy jest mapa kleszczy Warszawa. Według zgłoszeń użytkowników, najwięcej osobników można znaleźć w następujących lokalizacjach:
- Park Praski
- Park Arkadia
- Kępa Wieloryb
- Pole Mokotowskie
- Cmentarz Bródnowski
- teren leśny naprzeciwko Parafii PNKK p.w. Dobrego Pasterza
- zielone okolice Stadionu Narodowego (m.in. Park Skaryszewski)
Na kleszcze powinni też uważać mieszkańcy pobliskich miejscowości (jak Zielonka, Góra Kalwaria czy Sulejówek) oraz osoby wybierające się do Kampinoskiego Parku Narodowego. Kiedy chronić się najsolidniej?
Kiedy ryzyko ukąszeń kleszczy w Warszawie jest największe?
Na choroby przenoszone przez kleszcze Warszawa i okolice muszą uważać przez większość roku. Pajęczaki te zaczynają być bowiem aktywne, kiedy tylko termometr wskaże 5-7°C. Wspomniane już badania NIZP PZH pokazały, że największe ryzyko ukąszeń występuje w okresie wiosennym (szczególnie w kwietniu) oraz latem, kiedy chętniej spędza się czas na zewnątrz, wśród zieleni.
Jakie są choroby przenoszone przez kleszcze Warszawa?
Chorobom takim jak kleszczowe zapalenie mózgu czy borelioza Warszawa i okolice mogą zapobiegać, stosując się do kilku prostych zasad profilaktyki. Każdy spacer z psem po parku, wypad do lasu czy zabawa na placu zabaw otoczonym zielenią grozi bowiem ukąszeniem, a co za tym idzie – zakażeniem jedną z groźnych chorób. Co warto o nich wiedzieć?
Borelioza Warszawa – jak zmniejszyć ryzyko zakażenia?
Nawet w wielkim mieście, jakim jest Warszawa borelioza stanowi zagrożenie dla zdrowia. Jest to jedna z najczęściej diagnozowanych chorób odkleszczowych, wywołana przez bakterie (tzw. krętki Borrelia). Dzieje się tak, bo owalny lub okrągły rumień w formie pierścienia zwiastujący boreliozę jest dość łatwy do rozpoznania. Aby uniknąć komplikacji pochorobowych, najczęściej w formie uciążliwego zapalenia stawów, warto stosować się do poniższych zasad:
- stosuj repelenty (kliknij, by dowiedzieć się więcej o środkach odtraszających);
- noś ubrania z długimi rękawami i nogawkami, chroniącymi przed ukąszeniami;
- wybieraj odzież w jasnym i jednolitym kolorze, ułatwiającym namierzenie i strącenie kleszcza, zanim się wkłuje;
- szybko usuń kleszcza, jeśli wbije się w skórę – badania sugerują, że najlepiej zrobić to w ciągu 36 godzin; po 72 godzinach ryzyko zakażenia sięga już 100%[2].
Warszawa borelioza: w województwie mazowieckim odnotowuje się stały wzrost przypadków boreliozy[3].