Czym jest wścieklizna i dlaczego warto się na nią zaszczepić?
Wścieklizna to śmiertelna choroba układu nerwowego, która kojarzy się głównie z psami, chociaż równie dobrze może dotknąć człowieka. Jest wywołana przez wirusa, który znajduje się w ślinie zainfekowanych zwierząt i przenosi się na ludzi w wyniku pogryzienia, a czasami także polizania błon śluzowych ust i nosa czy uszkodzonej skóry.
Po przedostaniu się do krwiobiegu człowieka, wirus potrzebuje średnio 20-90 dni na dotarcie do rdzenia kręgowego i mózgu. Początkowo chory może odczuwać łagodne dolegliwości, takie jak ból głowy, utrata apetytu czy mrowienie/pieczenie w miejscu ugryzienia. Później choroba przybiera postać mózgową, która objawia się m.in. wodowstrętem, nadpobudliwością i halucynacjami oraz kończy się śmiercią w ciągu kilku dni. Jest też drugi, rzadszy wariant, występujący u około ⅕ zakażonych – wścieklizna porażenna, czyli stopniowy paraliż (od miejsca ugryzienia), śpiączka i śmierć. Więcej szczegółów w: profilaktyka wścieklizny.
Szczepionka na wściekliznę Kielce podana profilaktycznie w tzw. grupach ryzyka jest kluczowa w zapobieganiu tej chorobie. Jako że zakażenie praktycznie w 100% kończy się śmiercią i poza natychmiastowym szczepieniem poekspozycyjnym nie wynaleziono lekarstwa, warto się uodpornić.
Kiedy zalecana jest szczepionka na wściekliznę dla człowieka?
Chorobie wśród ludzi da się zapobiegać, dbając o cykliczną immunizację dzikich i domowych zwierząt. Dzięki temu wścieklizna nie stanowi większego zagrożenia w Polsce; jeśli dojdzie do pogryzienia (kilka tysięcy przypadków rocznie), podawana jest darmowa, obowiązkowa szczepionka na wściekliznę dla człowieka w schemacie pięciodawkowym.
TropicalMed – medycyna podróży, szczepienia na choroby tropikalne, grypę i HPV oferuje wyłącznie profilaktyczną, przedekspozycyjną immunizację. Jest ona przeprowadzana w schemacie trzydawkowym – składa się z dawek podanych w dniu 0, 7 oraz 21 lub 28. Dla zachowania długotrwałej ochrony w grupach ryzyka (o których za chwilę), zastrzyk uzupełniający powinien zostać zastosowany po 12 miesiącach. Przedekspozycyjna szczepionka na wściekliznę Kielce pozwala znacznie skrócić procedury poekspozycyjne i zrezygnować z podania immunoglobuliny, która w wielu zakątkach świata jest trudno dostępna.
Przed chorobą, jaką jest wścieklizna profilaktyka Kielce w postaci szczepienia przedekspozycyjnego jest zalecana reprezentantom grup ryzyka, tj. osobom podróżującym oraz podejmującym aktywności (np. zawodowe) narażające je na kontakt z potencjalnie zakażonymi zwierzętami.
Wścieklizna w podróży
Niestety, nie we wszystkich zakątkach świata profilaktyka jest na tak dobrym poziomie, dlatego podróżujący, szczególnie do Afryki, Azji i Ameryki Środkowej, powinni rozważyć profilaktyczną immunizację przed podróżą. Natychmiastowa interwencja lekarska po narażeniu na czynnik zakaźny jest kluczowa w zapobieganiu wściekliźnie, a poziom i dostęp do opieki medycznej w niektórych krajach może być niski.
Chroń się przed śmiertelnym wirusem wścieklizny
Przyjdź na szczepienie w kieleckim TropicalMed
W Azji i Afryce ryzyko wścieklizny jest największe – według WHO to tam dochodzi do 95% zgonów w wyniku tej choroby.
Co roku ponad 29 mln ludzi korzysta z profilaktyki poekspozycyjnej, jednak w niektórych miejscach dostęp do należytej opieki może być utrudniony.
Grupy wzmożonego ryzyka wścieklizny to podróżni (szczególnie dzieci), myśliwi, weterynarze, leśnicy czy speleolodzy.
Skuteczna szczepionka. Doświadczeni lekarze. Duża dostępność terminów.
Zarejestruj się na szczepienie
Wścieklizna profilaktyka Kielce a dzieci
Profilaktyczna szczepionka na wściekliznę Kielce jest ważna szczególnie wśród dzieci, które są bardzo ufne wobec zwierząt, przez co częściej padają ofiarą pogryzień.
Podróżni to pierwsza z grup ryzyka, czyli osób, u których prawdopodobieństwo zakażenia wścieklizny jest wyższe niż u pozostałych.
Wścieklizna wśród pracowników
Profilaktyczna szczepionka na wściekliznę dla człowieka jest także wskazana w wśród osób, które z racji wykonywanego zawodu mają częstszy kontakt z domowymi i dzikimi zwierzętami (potencjalnie zakażonymi). Są to m.in. myśliwi, leśnicy, speleolodzy czy weterynarze i ich asystenci.
Kiedy wiadomo już, kto powinien się uodpornić oraz jak przebiega szczepienie przedekspozycyjne, warto sprawdzić, ile to kosztuje i jak się zapisać.
Wścieklizna profilaktyka Kielce – jakie są pozostałe zasady zapobiegania chorobie?
Jako że wektorem, tj. organizmem przenoszącym śmiertelnego wirusa wścieklizny, są ssaki (głównie mięsożerne), to pierwszą zasadą profilaktyki jest ich unikanie. Zakażone mogą być nie tylko psy i koty, ale także dzikie zwierzęta, takie jak lisy, nietoperze czy szopy. Szczególnie alarmujące powinno być nietypowe zachowanie, takie jak nadwrażliwość na hałas/światło u pupila czy brak naturalnego strachu przed człowiekiem u zwierząt dzikich. Bezwzględnie odradza się głaskanie, karmienie czy nawet zbliżanie się do wektorów.
Drugim ważnym elementem jest higiena podczas kontaktu z płynami ustrojowymi zwierząt. Stosowanie środków ochrony takich jak gumowe rękawiczki oraz dokładne mycie rąk zmniejsza ryzyko wniknięcia wirusa do organizmu człowieka. Najważniejszym środkiem profilaktyki jest jednak szczepionka na wściekliznę dla człowieka, podawana przed- i/lub poekspozycyjnie. Dzięki temu od ponad 20 lat nikt w Polsce nie umarł z powodu tej choroby, mimo że cechuje się ona ogromną śmiertelnością.
Szczepionka na wściekliznę Kielce – dlaczego warto uodpornić się w TropicalMed?
TropicalMed to miejsce, w którym można szybko (bez kolejek) i wygodnie wykonać profilaktyczne (przedekspozycyjne) szczepienia na wściekliznę. Wystarczy umówić się na wizytę w dogodnym terminie za pośrednictwem wygodnego systemu rezerwacji online.
Nie trzeba samodzielnie dokonywać zakupu preparatu, gdyż jest on dostępny na miejscu w cenie 399 zł/dawka. Na każdej kolejnej wizycie odbywa się szczegółowa kwalifikacja lekarska, której celem jest maksymalizacja bezpieczeństwa pacjenta. Koszt badania wynosi 70 zł.
Szczepionka na wściekliznę Kielce czeka w ośrodku TropicalMed. Chcesz się uodpornić? Serdecznie zapraszamy na wizytę!