Czym spowodowana jest choroba nurków?
Choroba nurków, zwana też chorobą ciśnieniową, dekompresacyjną, głębinową lub kesonową, to zespół dolegliwości będący wynikiem ekspozycji na gwałtowny spadek ciśnienia. Najczęściej dochodzi do tego po zbyt szybkim wynurzeniu się z głębokiej wody (stąd nazwa choroba nurków) lub podczas wzbijania się na duże wysokości samolotem bez kabiny ciśnieniowej.
Podczas wymiany gazowej w normalnych warunkach, organizm człowieka pobiera mieszankę powietrza, która składa się głównie z azotu (~78%) oraz tlenu (~21%). Ciało zużywa tlen, lecz azotu jest więcej, więc jego część rozpuszcza się we krwi – szczególnie gdy ciśnienie zewnętrzne jest duże. Kiedy ulega ono zbyt gwałtownemu obniżeniu (np. podczas wynurzania z głębokiej wody), azot wytrąca się z krwi w postaci pęcherzyków, które uszkadzają naczynia krwionośne i tkanki. Czym się to objawia?
Choroba dekompresyjna skutki – jakie są objawy i powikłania choroby nurków?
Choroba głębinowa została podzielona przez ekspertów na dwa typy (I i II), które różnią się stopniem zaawansowania dolegliwości związanych z dekompresją.
Choroba ciśnieniowa typu I obejmuje skórę, układ mięśniowo-szkieletowy oraz limfatyczny. W ciągu 24 godzin pojawiają się objawy takie jak:
- ból stawów,
- zmiany skórne (wysypka),
- skurcze mięśni.
Choroba ciśnieniowa typu II obejmuje głównie ośrodkowy układ nerwowy oraz rzadziej płuca. Objawy neurologiczne są najcięższe i występują bardzo szybko, średnio w ciągu godziny. Są to:
- zaburzenia widzenia,
- ból głowy,
- parestezje (drętwienie, mrowienie),
- osłabienie mięśni.
W postaci płucnej mogą pojawić się duszności, napady kaszlu oraz szybki i płytki oddech. Jest ona jednak dość rzadka.
Choroba dekompresyjna skutki: bez szybkiej i skutecznej interwencji lekarskiej może dojść do niewydolności oddechowej, uszkodzenia rdzenia kręgowego i paraliżu.
Jak wygląda udzielanie pierwszej pomocy i profesjonalne leczenie osoby z objawami choroby nurków?
Choroba dekompresyjna leczenie – jak udziela się pomocy choremu?
Pierwsza pomoc: polega na natychmiastowym wezwaniu pomocy oraz udrożnieniu dróg oddechowych i w razie konieczności przeprowadzenia resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Jeśli poszkodowany jest przytomny, a w pobliżu jest dostępny aparat tlenowy i osoba przeszkolona w zakresie używania tego urządzenia, podaje się tlen.
Choroba dekompresyjna leczenie: niezbędna jest szybka rekompresja lecznicza przeprowadzana za pomocą hiperbarycznej komory tlenowej. Pozwala to na odwrócenie zmian ciśnienia, a w konsekwencji – stopniową eliminację azotu z organizmu.
W przypadku każdej choroby obowiązuje zasada, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Należy zacząć od tego, że niektórym osobom nie zaleca się nurkowania, gdyż są szczególnie podatne na opisane wyżej dolegliwości. Jakie są przeciwwskazania zdrowotne do nurkowania?
Nurkowanie przeciwwskazania – komu nie zaleca się tego sportu?
Istnieją powszechnie znane przeciwwskazania zdrowotne do nurkowania, które zwiększają ryzyko związane z uprawianiem tego sportu. Jakie?
Nurkowanie przeciwwskazania:
- choroby układu oddechowego: astma, rozedma, odma;
- choroby układu nerwowego, np. epilepsja;
- choroby układu krążenia: choroba wieńcowa, nadciśnienie;
- patologie laryngologiczne: np. perforacja błony bębenkowej.
Ostatecznej oceny predyspozycji człowieka do nurkowania powinien jednak dokonać lekarz na podstawie specjalistycznego wywiadu i badania.
Okazuje się, że na bezpieczeństwo nurkowania wpływają nie tylko czynniki zdrowotne, ale i podejmowane (lub zaniechane) działania. Jakie są zasady profilaktyki choroby nurków?
Nurkowanie a zdrowie – jak chronić się przed chorobą głębinową?
Nie tylko stan zdrowia ma wpływ na bezpieczeństwo uprawiania nurkowania. Według niektórych źródeł, częstość występowania choroby dekompresyjnej jest niższa (3 przypadki na 10 000 zanurzeń) u sportowców, niż u komercyjnych nurków (nawet do 10 przypadków na 10 000 zanurzeń). Częstość choroby jest 2.5x wyższa u mężczyzn niż u kobiet.[1]
Przyczyną takiego stanu rzeczy może być właśnie nieznajomość zasad profilaktyki i/lub lekceważenie ich. Jak zwiększyć swoje bezpieczeństwo podczas uprawiania sportów wodnych?
Nurkowanie a zdrowie – 5 zasad profilaktyki:
- Używaj tabel nurkowych, które wskazują, jak długo można przebywać na danej głębokości.
- Zadbaj o dobre nawodnienie oraz odpoczynek przed nurkowaniem.
- Zrezygnuj ze spożycia alkoholu i palenia papierosów przed nurkowaniem.
- Unikaj gorących kąpieli i korzystania z sauny po nurkowaniu.
- Nie lataj samolotem w ciągu 24 godzin po nurkowaniu.[2]
Sport to zdrowie, o ile stosuje się do zaleceń lekarza oraz wymienionych wyżej zasad profilaktyki. Choroba nurków to schorzenie, któremu można bowiem skutecznie zapobiegać.
Jak przygotować przed podróżą w TropicalMed?
Nurkowanie to aktywność popularna na wakacjach. Choroba głębinowa to nie jedyne zagrożenie zdrowia podróżnych, dlatego 6-8 tygodni przed każdym wyjazdem zaleca się wizytę w punkcie szczepień i poradni chorób zakaźnych TropialMed. Wykwalifikowany personel pomaga upodpornić się na drobnoustroje chorobotwórcze występujące w danej destynacji turystycznej. Dzięki temu można cieszyć się zdrowym i spokojnym wyjazdem.
Serdecznie zapraszamy na wizytę!