Choroba lokomocyjna sposoby:- Unikaj czytania i/lub patrzenia w ekran w trakcie podróży
- Wybierz odpowiednie miejsce
- Patrz na horyzont w trakcie podróży
- Uważaj na to, co jesz i pijesz
- Oddychaj głęboko i powoli
- Zastosuj techniki relaksacyjne
- Sprawdź, czy działa opaska na chorobę lokomocyjną
- Przyjmij lek na chorobę lokomocyjną
Choroba lokomocyjna u dzieci i dorosłych – jaka jest jej przyczyna?
Utrzymanie równowagi ciała zależy nie tylko od prawidłowego działania aparatu przedsionkowego, ale także od tego, jakie bodźce odbierają pozostałe zmysły – m.in. wzroku. Jeśli oczy rejestrują ruch, a właściwy narząd równowagi zlokalizowany w uchu wewnętrznym nie, to występuje choroba lokomocyjna lub choroba morska.
To fizjologiczna reakcja organizmu na sprzeczne sygnały, która objawia się nudnościami i wymiotami, zawrotami głowy, zwiększoną potliwością oraz ogólnym złym samopoczuciem.
Choroba lokomocyjna u dziecka
Choroba lokomocyjna u dzieci w wieku 2-12 lat występuje zdecydowanie częściej niż u dorosłych. Dzieje się tak, ponieważ niektóre narządy (np. błędnik) nie są jeszcze dostatecznie rozwinięte. Maluchy poniżej 2. roku życia są natomiast sadzane w fotelikach w pozycji leżącej, co zmniejsza ryzyko wystąpienia uciążliwych dolegliwości.
Jak poradzić sobie z chorobą morską i/lub lokomocyjną?
Aby choroba lokomocyjna u dziecka lub (rzadziej) u dorosłego nie odebrała całego uroku podróży, warto przestrzegać kilku ważnych zasad.
1. Unikaj czytania i/lub patrzenia w ekran w trakcie podróży
Gdy człowiek pokonuje jakąś odległość np. pieszo, pracują mięśnie i narząd równowagi, a oczy rejestrują ruch. Przemieszczając się samochodem, statkiem czy samolotem, „odpada” praca mięśni. Podczas czytania lub używania urządzeń elektronicznych człowiek skupia się na tekście/ekranie, przez co dodatkowo zamyka się na wizualne bodźce z zewnątrz. Wzmaga to objawy choroby lokomocyjnej; aby je powstrzymać, należy patrzeć przez okno.
2. Wybierz odpowiednie miejsce
Siedzenia/miejsca w połowie długości pojazdu/pokładu są najmniej narażone na drgania i turbulencje. Płynna jazda zmniejsza uczucie dyskomfortu. Ważne jest też, by podróżować twarzą do kierunku jazdy. Aby choroba morska nie dała się we znaki, lepiej jest wyjść na pokład, niż siedzieć w zamkniętej kwaterze.
Nie wiesz, jak zapobiegać chorobie lokomocyjnej?
Skonsultuj się z lekarzem TropicalMed
Choroba lokomocyjna negatywnie odbija się na samopoczuciu turysty, co zwiększa jego podatność na infekcje w podróży.
Podróżując samolotem na dalekie dystanse (wschód-zachód), do choroby lokomocyjnej dochodzi dodatkowo jet lag.
Aby nie tracić czasu i pieniędzy (często niemałych) na chorowanie za granicą, przed wyjazdem warto zgłosić się do lekarza medycyny podróży.
Wykwalifikowany personel. Duża dostępność terminów. Wygodna rejestracja online.
Zarezerwuj termin wizyty
3. Patrz na horyzont w trakcie podróży
Podczas jazdy/rejsu/lotu należy skierować wzrok na stały punkt, np. horyzont. Patrzenie na szybko poruszające się obiekty, takie jak mijane samochody czy morskie fale, wzmaga ryzyko wystąpienia choroby lokomocyjnej lub morskiej.
4. Uważaj na to, co jesz i pijesz
Lekkostrawny posiłek oraz produkty spożywcze z imbirem (np. cukierki do ssania) pozwalają zapobiegać chorobie lokomocyjnej. Ważne jest też odpowiednie nawodnienie; najlepiej sprawdzi się woda, ale można spróbować też soków o niskiej kwasowości (np. marchwiowego). Unikać należy natomiast pikantnych potraw, alkoholu, napojów gazowanych, kawy i mleka.
5. Oddychaj głęboko i powoli
Ćwiczenia oddechowe nie tylko dobrze dotlenią organizm, ale także odwrócą uwagę od dyskomfortu związanego z podróżą. Dobrze jest zapewnić sobie dostęp do świeżego powietrza – uchylić okno w pociągu, wyjść na pokład statku czy włączyć nawiew w samolocie. Jeśli to możliwe, wskazane są przerwy w długich podróżach na zaczerpnięcie oddechu i krótki spacer.
6. Zastosuj techniki relaksacyjne
Medytacja czy słuchanie spokojnej muzyki minimalizuje napięcie, co może pozytywnie wpływać na komfort podróży. Aby nie wystąpiła choroba lokomocyjna u dziecka, warto zająć je ciekawą rozmową czy śpiewaniem piosenek.
7. Sprawdź, czy działa opaska na chorobę lokomocyjną
O ile lek na chorobę lokomocyjną (o którym za chwilę) może wywoływać niepożądane skutki uboczne, takie jak wzmożona senność, znużenie czy zaburzenia koncentracji, o tyle akupresura jest pozbawiona tego ryzyka. Uciskowa opaska na chorobę lokomocyjną jest zakładana na nadgarstki. Niestety, nie działa na każdego, więc należy sprawdzić skuteczność akupresury na własnej skórze.
8. Przyjmij lek na chorobę lokomocyjną
Krople przeciwwymiotne, tabletki czy plastry – leki lub suplementy warto rozważyć wtedy, gdy żadne inne sposoby nie pomagają. Lekarz najlepiej doradzi, jaki preparat wybrać oraz jak go stosować. Należy pamiętać, że lek na chorobę lokomocyjną zazwyczaj należy podać przed, a nie w trakcie podróży (zazwyczaj 30 minut wcześniej).
Jak przygotować się do podróży z TropicalMed?
Osoby cierpiące na chorobę lokomocyjną są szczególnie zmęczeni podróżą, a w konsekwencji – podatniejsi na infekcje podczas pobytu za granicą. Dlatego powinni skonsultować się z lekarzem w celu otrzymania wytycznych dotyczących profilaktyki oraz zaszczepienia się na choroby zagrażające w danym regionie.
Ośrodek medycyny podróży TropicalMed to najodpowiedniejsze miejsce, aby zadbać o swoje zdrowie przed wyjazdem. Serdecznie zapraszamy na wizytę!