22 marca 2024 r. rząd Timoru Wschodniego zgłosił WHO pierwszy potwierdzony śmiertelny przypadek wścieklizny u ludzi. Kraj ten do tej pory klasyfikowano jako wolny od wścieklizny. Mieszkanka podregionu Pasabe w stanie Oecusse, z historią ugryzienia przez psa 26 grudnia 2023 r., trafiła do lokalnego ośrodka zdrowia 20 marca i zmarła 22 marca 2024 r. Na dzień 26 marca łącznie wykryto 29 domniemanych przypadków wścieklizny u ludzi w wyniku narażenia na czynnik zakaźny.
Szczepionki przeciwko wściekliźnie i immunoglobulina służą do uodporniania osób po podejrzeniu narażenia na wściekliznę (PEP: profilaktyka poekspozycyjna). Odpowiednie zaopatrzenie ran i szybki dostęp do PEP o gwarantowanej jakości są prawie w 100% skuteczne w zapobieganiu śmierci ludzi z powodu wścieklizny.
Profilaktykę przedekspozycyjną (PrEP) obejmującą samo szczepienie zaleca się osobom wykonującym określone zawody wysokiego ryzyka (np. pracownikom laboratoriów zajmujących się wścieklizną i wirusami pokrewnymi) oraz osobom, których działalność zawodowa lub osobista może prowadzić do bezpośredniego kontaktu z nietoperzami lub innymi ssakami zarażonymi wścieklizną (np. pracownicy kontroli chorób zwierząt i strażnicy dzikiej przyrody). PrEP może być również wskazana dla osób podróżujących, przebywających na świeżym powietrzu i zakwaterowanych na odległych, wysoce endemicznych obszarach wścieklizny, z ograniczonym lokalnym dostępem do leków i szczepionek.
Kraje objęte ostrzeżeniem: