Data aktualizacji: 2024-01-22
W Nigrze wybuchła epidemia błonicy. Aktualne szczepienie przeciwko błonicy jest niezbędne w celu ochrony przed chorobą. Jeśli podróżujesz do dotkniętego obszaru, minimum miesiąc przed wyjazdem powinieneś wykonać dawkę przypominającą przeciw błonicy. Jak uniknąć zakażenia?
- Unikaj kontaktu z osobami z objawami błonicy, takimi jak gorączka, ból gardła, trudności w połykaniu, zmiany głosu, duszność, osłabienie lub zmęczenie.
- Unikaj dotykania ran innych osób.
- Zakrywaj nos i usta chusteczką, gdy kaszlesz lub kichasz.
- Często myj ręce wodą i mydłem.
- Jeśli podczas podróży poczujesz się źle, natychmiast zasięgnij porady lekarza. Jeśli nie jesteś zaszczepiony przeciwko błonicy i zachorujesz w wyniku możliwego kontaktu z osobą chorą, ważne jest, aby rozpocząć leczenie tak szybko, jak to możliwe.
- Jeśli po powrocie z podróży poczujesz się źle, natychmiast zasięgnij porady lekarza. Poinformuj swojego pracownika służby zdrowia o dacie ostatniego szczepienia przeciwko błonicy oraz o podróży do kraju zagrożonego chorobą
Co to jest błonica i jak się przenosi
Błonica, znana również jako dyfteryt, to bakteryjna choroba zakaźna wywołana przez maczugowce, które przenoszą się drogą kropelkową oraz kontakt z nosicielem (bezpośredni lub pośredni, tj. przez powierzchnie skażone bakteriami. Szeroka gama szczepionek przypominających na błonicę czeka w TropicalMed.
Wszyscy podróżni do Nigru w wieku 2 miesięcy i starsi udający się na obszary ogniska choroby powinni otrzymać odpowiednią do wieku dawkę szczepionki zawierającej toksoid błoniczy, jeśli nie zostali w pełni zaszczepieni lub nie otrzymali dawki przypominającej w ciągu 5 lat przed wyjazdem.