Przejdź do treści
Arleta 2023-11-20

Od 5 lat choruję na padaczkę i jestem leczona medyczną marihuaną. Moim marzeniem jest podróż do Indonezji, jednak według MSZ, marihuana jest tam zabroniona. Czy muszę zrezygnować z kuracji, jeśli chcę legalnie polecieć na Bali?

TropicalMed
Ekspert TropicalMed Zweryfikowana odpowiedź

Nie ma potrzeby rezygnować z medycznej marihuany w przypadku podróży na Bali w Indonezji. Aby uniknąć nieprzyjemnych sytuacji i odpowiedzialności karnej, trzeba jednak bezwzględnie przestrzegać zasad przewożenia leków. Można je znaleźć na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych w zakładce „Informacje dla podróżujących”.

  • Po pierwsze, przepisy określają dokładną ilość przewożonych lekarstw, która powinna wynosić liczbę dawek na tyle czasu, ile trwa pobyt (nie więcej!). Ponadto, medykamenty powinny znajdować się w oryginalnych opakowaniach.
  • Po drugie, trzeba pamiętać o dokumentacji medycznej – listu od lekarza wraz z wykazem i dawkowaniem leków oraz kopii oryginalnych recept. Należy pamiętać, że dokumenty muszą być w języku indonezyjskim lub angielskim; trzeba je mieć przy sobie w razie kontroli.
  • Po trzecie, konieczne jest zadeklarowanie swoich leków w formularzu celnym, który jest też dostępny w formie online. 

Przestrzegając przepisów i udowadniając, że marihuana jest wyłącznie do użytku osobistego i medycznego, nie trzeba obawiać się podróży.

Czy ten artykuł był pomocny?

Przykro nam, że ten artykuł nie był pomocny. Daj nam znać, co możemy poprawić.

Dziękujemy za Twoją opinię!

Masz więcej pytań?

Skontaktuj się z nami lub umów wizytę w jednej z naszych placówek