Przejdź do treści
Dagmara 2023-02-07

Lubię próbować lokalnych przysmaków na ulicznych straganach. Do tej pory nic mi nie było, ale podróżowałam tylko po Europie. Choroby pokarmowe w Azji są ponoć gorsze – czy muszę rezygnować z jedzenia na wakacjach w Indonezji?

TropicalMed
Ekspert TropicalMed Zweryfikowana odpowiedź

Obawa przed chorobami przenoszonymi drogą pokarmową jest częsta u miłośników ulicznego jedzenia. Dobrze jest mieć świadomość zagrożeń oraz wiedzę na temat ich zapobiegania/minimalizowania. Jadąc do Azji i chcąc bez obaw próbować lokalnych przysmaków, trzeba:

Po pierwsze, wykonać szczepienia ochronne przed wyjazdem z odpowiednim wyprzedzeniem: 3-tygodniowym na dur brzuszny (Typhim Vi), 2-tygodniowym na żółtaczkę typu A oraz 7-dniowym na cholerę.

Po drugie, wzmocnić swoją florę bakteryjną za pomocą odpowiednich probiotyków. Lepiej wybrać lek a nie suplement diety, chyba że produkt jest sprawdzony.

Już na miejscu należy stopniowo wprowadzać nowe smaki do codziennej diety i pamiętać o regularnych porach posiłków – zapewni to lepszą pracę układu pokarmowego. Dodatkowo, trzeba zwracać uwagę na warunki higieniczne na danym stoisku oraz sposób przygotowywania posiłków – najlepiej na bieżąco, żeby nie były przechowywane w nieodpowiednich warunkach. Zamiast zimnych przekąsek lepiej jest wybierać dania gotowane/smażone/grillowane, gdyż obróbka termiczna zabija drobnoustroje. Na koniec warto pamiętać, by do posiłku pić napoje butelkowane lub gorące.

Czy ten artykuł był pomocny?

Przykro nam, że ten artykuł nie był pomocny. Daj nam znać, co możemy poprawić.

Dziękujemy za Twoją opinię!

Masz więcej pytań?

Skontaktuj się z nami lub umów wizytę w jednej z naszych placówek