Malaria Karaiby i Ameryka Łacińska: sprawdź, gdzie możesz się zarazić!

Czy malaria w Ameryce zagraża podróżującym?

zdjęcie Katarzyna Ślusarz, malaria w Ameryce Południowej Katarzyna Ślusarz | 2023-12-14
Malaria stanowi istotne zagrożenie dla turystów w Ameryce Południowej i Środkowej, zwłaszcza w obszarach nizinnych, wiejskich i leśnych. Warto podkreślić, że nie wszystkie regiony są równie narażone, dlatego przed wyjazdem warto skonsultować się z lekarzem, który oceni ryzyko w miejscu docelowym i dopasuje odpowiednie środki profilaktyki.

Czy malaria w Ameryce Południowej i Środkowej zagraża turystom?

Malaria, tropikalna choroba wywołana przez pasożyty zwane zarodźcami, jest przenoszona przez niektóre gatunki komarów. O ile nie stanowią one zagrożenia w Stanach Zjednoczonych i w Kanadzie, to w Ameryce Łacińskiej już tak. Odwiedzanie obszarów wiejskich i leśnych (szczególnie nizinnych) podróż w wilgotniejszych porach roku oraz nieprzestrzeganie zasad profilaktyki to czynniki zwiększające ryzyko zakażenia. Aby malaria w Ameryce Środkowej i Południowej nie zrujnowała wyjazdu i zdrowia, trzeba znać zasady profilaktyki i ich przestrzegać.

Malaria w Ameryce Północnej
O ile w Kanadzie malaria zniknęła bez podejmowania specjalnych środków, o tyle w USA potrzeba było strategii eliminacji choroby. Certyfikat kraju wolnego od malarii Stany Zjednoczone uzyskały w 1970 roku.

Pierwszym krokiem jest zyskanie świadomości zagrożenia. Od ukąszenia komara do wystąpienia objawów takich jak napadowe ataki zimna z drgawkami, zaburzenia świadomości czy skrajne zmęczenie, upływa średnio 10-15 dni. Malaria ma lżejszy lub cięższy przebieg, w zależności od rodzaju zarodźców oraz indywidualnych predyspozycji człowieka – zazwyczaj dzieci (do 5. roku życia), kobiety w ciąży czy osoby cierpiąca na niedobory odporności najgorzej przechodzą zakażenie. Więcej informacji o tym, jak przebiega choroba, można znaleźć tutaj: malaria co to takiego?

Świadomość zagrożenia to nie tylko wiedza na temat tego, czym może skończyć się zakażenie, ale także gdzie można się go nabawić. Taką wiedzą dysponuje lekarz medycyny podróży, a po lekturze niniejszego artykułu – także Ty!

Malaria w Ameryce Południowej – w których krajach występuje?

Podróż do Chile i Urugwaju, a od stosunkowo niedawna także do Argentyny (rok 2019) i Paragwaju (2018) jest pozbawiona ryzyka zakażenia się zarodźcami. Malaria w Ameryce Południowej występuje we wszystkich pozostałych krajach, jednak zagrożenie stanowi w większym lub mniejszym stopniu.

Według najnowszych raportów Światowej Organizacji Zdrowia, w Wenezueli, Kolumbii i Brazylii odnotowuje się ponad 79% przypadków malarii dla regionu Ameryk WHO. Należy pamiętać, że chorobą nie zawsze objęty jest cały kraj. Przykładowo, najpopularniejsze miasta Brazylii (stolica + Rio de Janeiro i São Paulo) są bezpieczne i profilaktyka obejmuje wyłącznie solidną ochronę przed komarami – bez chemioprofilaktyki.

W pozostałych krajach należy zachować większe lub mniejsze środki ostrożności; o tym, jak uniknąć zakażenia malarią w Ameryce Południowej, warto zapytać lekarza przy okazji konsultacji przed podróżą. Na podstawie wiedzy o trasie i terminie wycieczki, specjalista oceni ryzyko i doradzi w sprawie profilaktyki.

Wybierasz się w podróż do Ameryki?

Sprawdź zagrożenie malarią i przyjdź po leki

Podróż do Brazylii, Kolumbii i Wenezueli wiąże się z dużym ryzykiem zachorowania na malarię.
W niektórych krajach malaria występuje tylko w wybranych regionach; podróż takie miejsca grozi zakażeniem.
Popularne destynacje turystyczne (np. Dominikana czy Meksyk) są w większym lub mniejszym stopniu zagrożone malarią.
Specjalizacja w medycynie tropikalnej. Zalecenia dopasowane do podróży. Brak kolejek.
kobieta po szczepieniu. malaria w Ameryce Środkowej Zapisz się na wizytę

Malaria w Ameryce Środkowej – gdzie trzeba chronić swoje zdrowie?

Kraje Ameryki Środkowej mają wprost idealne warunki dla komarów malarycznych; tropikalny klimat to coś, co im sprzyja. Mimo to wymienionym niżej krajom udało się wyeliminować malarię, podejmując odpowiednie środki profilaktyczne:

  • Belize (2023), 
  • Kuba (1973), 
  • Dominika (1966) ,
  • Salwador (2021),
  • Grenada (1962),
  • Jamajka (1966),
  • Saint Lucia (1962),
  • Trynidad i Tobago (1965).

W nawiasach podano rok, w którym dany kraj uzyskał status wolnego od malarii. Jak widać, niektórym udało się to całkiem niedawno (np. Belize), a inne wyeliminowały problem wiele lat temu. 

Nie licząc wymienionych wyżej dwóch wyjątków, malaria w Ameryce Środkowej (w kontynentalnej części) jest rozpowszechniona. I w tym przypadku zagrożenie jest większe lub mniejsze, w zależności od kraju. Podejmują one różne działania mające na calu wyeliminować ten problem, jednak nie zawsze się to udaje. Według raportu WHO, znaczne pogorszenie sytuacji nastąpiło m.in. w Hondurasie i Panamie.

Jako że kraje zlokalizowane nad Morzem Karaibskim są bardzo popularne wśród turystów, poświęciliśmy im dodatkowy fragment tekstu malarii w tym regionie.

Malaria Karaiby

Co ciekawe, wiele karaibskich krajów nie musiało podejmować żadnych specjalnych działań, żeby pozbyć się malarii. Należą do nich:

  • Antigua i Barbuda, 
  • Bahamy, 
  • Barbados, 
  • Saint Kitts i Nevis,
  • Saint Vincent i Grenadyny.

Malaria Karaiby: państwa kontynentalne leżące nad Morzem Karaibskim są w mniejszym lub większym stopniu zagrożone zarodźcami malarii. Po zalecenia dotyczące profilaktyki warto więc zgłosić się do specjalistycznego ośrodka medycyny tropikalnej.

Więcej informacji na temat przygotowania wyjazdu do tego regionu można przeczytać we wpisie: Karaiby szczepienia

Dlaczego warto skonsultować się w sprawie malarii z TropicalMed?

Wiadomo już, czy malaria w Ameryce Południowej i Środkowej stanowi zagrożenie oraz jak przebiega choroba. Pierwszy krok, tj. zdobycie wiedzy na temat zagrożenia, jest zatem wykonany. Kolejnym jest poznanie zasad profilaktyki. Obejmuje ona dwa ważne działania:

  • Ochrona przed ukąszeniami – spanie pod moskitierą, stosowanie środków odstraszających owady (sprawdź: repelenty) czy ubieranie zakrywającej ciało odzieży utrudnia komarom wkłucia, a co za tym idzie, przenoszenie malarii.
  • Chemioprofilaktyka – czyli przyjmowanie odpowiednich środków farmakologicznych (sprawdź: leki na malarię). Są one wydawane wyłącznie na receptę, więc wizyta w ośrodku medycyny podróży jest konieczna.

TropicalMed specjalizuje się w medycynie tropikalnej i oferuje kompleksowe porady dotyczące profilaktyki antymalarycznej oraz informacje o aktualnej sytuacji epidemicznej w danym regionie. Konsultacja w TropicalMed umożliwia dostosowanie środków zaradczych do konkretnych warunków podróży, co minimalizuje ryzyko zakażenia malarią i zapewnia spokojny pobyt.

Serdecznie zapraszamy na wizytę!

Wiele krajów Ameryki Łacińskiej zmaga się z malarią

Chroń swoje zdrowie – zgłoś się na konsultację lekarską
Zapisz się na wizytę
Czytaj więcej: