Jak przygotować się do kempingu w 5 krokach?
Kemping jest doskonałą okazją do zacieśniania więzi rodzinnych i przyjacielskich. Dodatkowo, wypoczynek na łonie natury redukuje stres, a aktywności na świeżym powietrzu poprawiają zdrowie fizyczne. Wiele osób zastanawia się więc, jak zacząć przygodę z kempingiem.
W niniejszym artykule omówimy najważniejsze kwestie dotyczące organizacji, pakowania, savoir vivre’u i bezpieczeństwa na kempingu. Zapraszamy do lektury!
1. Co trzeba wziąć pod uwagę, planując trasę wycieczki?
Pierwszym, najprzyjemniejszym krokiem jest zaplanowanie atrakcji i terminu wyjazdu. Cel podróży (np. las, góry, jezioro czy road trip) zależy od indywidualnych preferencji. Dokonując wyboru, warto jednak wziąć pod uwagę prognozę pogody i sprawdzić dostępność danego kempingu pod kątem dojazdu i wolnych miejsc.
O tym, ile kosztuje doba na polu kempingowym, jakie udogodnienia są w cenie oraz jak dany obiekt oceniają poprzedni goście, można łatwo przekonać się, korzystając z wyszukiwarek internetowych.
Kolejne kwestie ważne pod kątem organizacyjnym to transport i zakwaterowanie. Co warto wiedzieć na ten temat?
2. Namiot, przyczepa kempingowa czy kamper – co wybrać?
Drugi krok to wybór środka transportu i obiektu noclegowego. Obie te funkcje spełnia przyczepa kempingowa czy kamper. Alternatywą dla osób chcących bliższego obcowania z naturą jest nocleg w namiocie (sprawdź: ranking namiotów) i dojazd dowolnym środkiem transportu.
Namioty glampingowe
Chcąc obcować z naturą bez rezygnacji z luksusu, można wybrać się na glamping. Tego typu obiekty oferują możliwość przespania się np. w namiocie safari albo kopułowym, w jurcie czy ekskluzywnym domku na drzewie. To dobry pierwszy krok dla osób, które nie wiedzą, jak zacząć przygodę z kempingiem.
Przyczepę kempingową można doczepiać i odczepiać od samochodu wedle potrzeby. Jest tańsza i z reguły przestronniejsza niż kamper. Idealnie sprawdzi się podczas wyjazdu na jeden kemping, będącym bazą wypadową do okolicznych atrakcji.
Kamper to po prostu auto z miejscem do spania, gotowania i mycia się. Jego moc jest ściśle dopasowana do masy, więc lepiej poradzi sobie na terenach górzystych. Łatwiej jest nim też manewrować i parkować. Dobrze sprawdza się podczas wieloprzystankowych wycieczek.
Trzeba mieć na względzie, że wybór noclegu ma duży wpływ na to, ile kosztuje doba na polu kempingowym. Osoby śpiące w namiocie (tradycyjnym) płacą średnio 40-50% mniej ci, których interesuje przyczepa kempingowa czy kamper.
Kiedy kwestia transportu i zakwaterowania jest jasna, warto przygotować odpowiednie akcesoria na kemping. W skompletowaniu rzeczy może pomóc nasza lista.
3. Jak powinna wyglądać lista rzeczy na kemping?
Trzecim krokiem jest pakowanie na camping. Biorąc pod uwagę ograniczone miejsce w plecaku czy samochodzie, warto dobrze przemyśleć listę rzeczy. O tym, co zabrać na kemping do jedzenia, ubrania i pielęgnacji, a także jakie inne akcesoria mogą się przydać, najlepiej informuje poniższa tabelka.
Sprzęt do spania (dla nocujących pod namiotem) | namiot, śpiwór, koc, karimata lub dmuchany materac |
Odzież | ubrania, najlepiej „na cebulkę”, dopasowane do pogody (np. odzież termiczna na zimę, a termoaktywna na lato), wygodne obuwie, kurtka/płaszcz przeciwdeszczowy, nakrycie głowy, okulary przeciwsłoneczne, strój kąpielowy, buty do wody, gumowe klapki pod prysznic |
Akcesoria na kemping | kuchenka gazowa (+ zapas gazu), garnki, naczynia i sztućce, otwieracz do puszek i butelek, zapalniczka/zapałki, latarka, przedłużacz, lodówka turystyczna, czajnik, scyzoryk wielofunkcyjny, termos, narzędzia do naprawy auta w razie usterki, power bank, filtr do uzdatniania wody, młotek |
Żywność | produkty o długim terminie ważności (np. konserwy), podstawowe przyprawy, kawa i herbata, bakalie, owoce i warzywa w puszkach, woda lub chemiczny środek do jej uzdatniania, przekąski |
Higiena i zdrowie | apteczka podróżna, kosmetyczka, ręczniki szybkoschnące i papierowe, chusteczki, ścierki, uniwersalny środek do czyszczenia, płyn do naczyń i gąbka |
Lista rzeczy na kemping jest dłuższa lub krótsza, w zależności od indywidualnych upodobań podróżnika oraz tego, ile miejsca ma do dyspozycji. Istotne jest też to, kto wybiera się w podróż.
Co zabrać na camping z dziećmi?
Dobra zabawa zazwyczaj oznacza bałagan, a w konsekwencji – brudne ubrania. Przyda się więc środek do prania ręcznego, żyłka i klamerki. Inne przydatne rzeczy to m.in. ulubiona zabawka, kocyk oraz lampka. Wiek dziecka determinuje też, co zabrać na kemping do jedzenia – dla młodszych dobre są gotowe kaszki i dania w słoiczkach.
Kiedy wiadomo już, co zabrać na camping z dziećmi, a co dla dorosłych, warto zapoznać się z regulaminem obowiązującego w wybranym obiekcie.
4. Jakie zasady najczęściej panują na kempingach?
Czwarty krok to przestrzeganie regulaminu danego obiektu. Warto zapoznać się z nim jeszcze przed wyjazdem, by nie natknąć się na ograniczenia dotyczące np. rozpalania ogniska/grilla czy przebywania na terenie obiektu ze zwierzętami.
Bardzo często pojawiająca się zasada dotyczy ciszy nocnej, trwającej zwykle od 22:00 do 6:00. W wielu miejscach obowiązuje też segregacja śmieci.
Czy kemping w Polsce jest legalny?
Biwakowanie „na dziko” jest z reguły nielegalne. W aplikacji mobilnego Banku Danych o Lasach można jednak znaleźć obszary, gdzie rozbicie namiotu jest dozwolone.
Na koniec została najważniejsza kwestia, czyli bezpieczeństwo. Żeby kemping nie skończył się chorobą, urazem, kradzieżą czy inną nieprzyjemnością, warto odpowiednio się do niego przygotować.
5. Jak zadbać o bezpieczeństwo podczas kempingu?
Piąty, niezwykle ważny krok, to zapoznanie się z możliwymi zagrożeniami i podjęcie odpowiednich środków zapobiegawczych. Jak przygotować się do kempingu pod kątem organizacyjnym i zdrowotnym, żeby niepotrzebnie się nie narazić?
Zabezpiecz swoje rzeczy przed kradzieżą
Zamykaj namiot/kamper/przyczepę na noc, nie zostawiaj wartościowych rzeczy na widoku i bez nadzoru, korzystaj z ukrytych schowków, nie miej przy sobie znacznych ilości gotówki. To tylko niektóre zasady, których warto przestrzegać, by nie narazić się na kradzież.
Chroń się przed poparzeniami słonecznymi
Pakowanie na camping musi uwzględniać wyposażenie apteczki m.in. w krem z filtrem UV. Do plecaka warto zabrać zakrywającą ciało odzież oraz nakrycie głowy. W godzinach największego nasłonecznienia warto schować się w cieniu (np. pod drzewem czy parasolem).
Więcej informacji na temat szkodliwego wpływu promieni UV na skórę można znaleźć we wpisie: jak uniknąć poparzenia słonecznego?
Pamiętaj o higienie osobistej i żywienia
Wypicie skażonej wody lub nieświeżej żywności albo przystąpienie do posiłku z nieumytymi rękami to łatwa recepta na jedną z wielu chorób brudnych rąk. O ile w Polsce dostęp do bezpiecznej, kranowej wody jest dobry, a choroby takie jak cholera czy dur brzuszny są praktycznie niespotykane, ryzyko zakażenia jest niższe.
Sytuacja zmienia się podczas wyjazdu za granicę. Warto odwiedzić wówczas ośrodek medycyny podróży, w którym specjalista podpowie, jak przygotować się do kempingu w danym kraju i czy konieczne jest szczepienie ochronne.
Chroń się przed groźnymi ukąszeniami
Lista rzeczy na kemping uwzględnia repelenty, których celem jest odstraszanie komarów i kleszczy. Są one wektorami, czyli organizmami mogącymi przenosić różnego rodzaju choroby, np. boreliozę.
Dla osób, które nie planują wyjeżdżać za granicę, ważna jest nie tylko kwestia, czy kemping w Polsce jest legalny, ale też jak chronić się przed kleszczowym zapaleniem mózgu. Jest to bowiem poważna choroba neurologiczna, na którą nie ma konkretnego lekarstwa.
Więcej szczegółów o chorobie można znaleźć we wpisie: kleszczowe zapalenie mózgu.
Dla osób wyjeżdżających na kemping za granicę niezbędna może okazać się konsultacja z lekarzem medycyny podróży. O ile w Polsce to kleszcze są jak na razie jedynym zagrożeniem, o tyle w innych krajach choroby roznoszą także komary.
Zaktualizuj szczepienie na tężec
Używanie ostrych narzędzi (np. noża, śledzi) czy bieganie boso/w zbyt lekkim obuwiu po lesie – wszystko to grozi skaleczeniem, następnie zabrudzeniem rany, a w ostateczności zakażeniem laseczkami tężca. To neurologiczna choroba z charakterystycznymi konwulsjami całego ciała, która nawet w 50% przypadków kończy się zgonem.
Więcej szczegółów o chorobie można znaleźć we wpisie: tężec.
Aby nie narażać swojego zdrowia i życia, przed wyjazdem na kemping warto sprawdzić poziom swojego uodpornienia na tężec. Jeśli od ostatniego szczepienia minęło więcej niż 10 lat, warto przyjść na dawkę przypominającą.
Podczas wizyty w TropicalMed można liczyć nie tylko na szczepienia dopasowane do indywidualnych potrzeb biwakowicza, ale także na jasną listę zaleceń zdrowotnych. Dzięki temu zyskujesz wiedzę na temat tego, jak przygotować się do kempingu pod kątem zdrowotnym, a co za tym idzie – jak wypoczywać bez narażania się na choroby.
Serdecznie zapraszamy na wizytę!