Przejdź do treści
Arek 2025-01-22

Przedwczoraj zaszczepiłem się na grypę, a dzisiaj mam objawy choroby, czyli gorączkę 37,5 stopnia Celsjusza, ból mięśni i głowy. Czy to możliwe, że szczepionka wywołała chorobę i jestem teraz narażony na powikłania? Czy zgłosić się do lekarza, a jeśli tak, to po jakim czasie?

TropicalMed
Ekspert TropicalMed Zweryfikowana odpowiedź

Niepożądane odczyny poszczepienne (NOP) takie jak łagodna
gorączka, ból głowy i mięśni to normalne zjawisko, pojawiające się zazwyczaj
1-3 dni po zaaplikowaniu preparatu. NOP nie pojawiają się u każdego, ale nie są
powodem do niepokoju. Wymienione przez Pana objawy są oznaką tego, że układ
odpornościowy zareagował na szczepionkę i jest w trakcie wytwarzania ochronnych
przeciwciał.

Wszystkie preparaty dostępne w bieżącym sezonie epidemicznym
zawierają zabite (inaktywowane) wirusy grypy, które nie są w stanie wywołać
pełnoobjawowej infekcji. Nie można jednak wykluczyć, że miał Pan styczność z
wirusem grypy przed szczepieniem lub niedługo po nim, a organizm potrzebuje
około 3 tygodni na wytworzenie ochronnego poziomu przeciwciał. Możliwe jest też
zakażenie innym patogenem (np. koronawirusem czy RSV), przed którym nie chroni
szczepienie na grypę.





Przez najbliższe 2-3 dni powinien Pan zapewnić sobie
odpowiednią dawkę odpoczynku i dbać o odpowiednie nawodnienie. Objawy powinny
ustąpić samoistnie; jeśli tak się nie stanie lub dojdzie nawet do zaostrzenia
symptomów (np. skok gorączki do ponad 38°C), powinien Pan zgłosić się do
lekarza.

Czy ten artykuł był pomocny?

Przykro nam, że ten artykuł nie był pomocny. Daj nam znać, co możemy poprawić.

Dziękujemy za Twoją opinię!

Masz więcej pytań?

Skontaktuj się z nami lub umów wizytę w jednej z naszych placówek