Przejdź do treści
Sandra 2023-06-19

Ukąsił mnie kleszcz na wycieczce w Bieszczadach. Chciałam jak najszybciej go wyjąć, ale w ranie został fragment kleszcza. Co teraz? Czy powinnam zgłosić się do lekarza?

TropicalMed
Ekspert TropicalMed Zweryfikowana odpowiedź

Nawet poprawnie przeprowadzony zabieg usunięcia kleszcza może skończyć się oderwaniem fragmentu pajęczaka. Postępowanie w takiej sytuacji zależy od tego, jak duża część została w skórze. Jeśli jest to tylko aparat gębowy czy kawałek odnóża, najlepiej zostawić to w spokoju i poprzestać na dokładnej dezynfekcji rany. 

Pozostawienie całej głowy zwiększa ryzyko zakażenia boreliozą, toteż warto ponowić próbę wyciągnięcia pozostawionego fragmentu lub skonsultować się z lekarzem. Nie powinno się w tym celu naruszać ciągłości (nacinać/nakłuwać) skóry, gdyż krwawienie zwiększa ryzyko przeniknięcia patogenu do organizmu.

Ochrona przed kleszczami i prawidłowe postępowanie w przypadku ukąszenia są kluczowe w zapobieganiu boreliozie. Szybkie usunięcie pajęczaka zmniejsza ryzyko zakażenia. Jest jeszcze druga, groźniejsza choroba, na którą nie ma specyficznego leku – to kleszczowe zapalenie mózgu. W tym przypadku najważniejszą metodą profilaktyki są szczepienia ochronne. Immunizacja jest szczególnie ważna dla osób, które często przebywają na łonie natury i są bardziej narażone na ukąszenia.

Czy ten artykuł był pomocny?

Przykro nam, że ten artykuł nie był pomocny. Daj nam znać, co możemy poprawić.

Dziękujemy za Twoją opinię!

Masz więcej pytań?

Skontaktuj się z nami lub umów wizytę w jednej z naszych placówek