24 czerwca 2026 roku francuskie władze sanitarne zgłosiły potwierdzony przypadek zakażenia wirusem Ebola u lekarza powracającego z akcji pomocy humanitarnej w Demokratycznej Republice Konga.
Ebola to ciężka choroba wirusowa, która przenosi się przez bezpośredni kontakt z krwią, wydzielinami lub innymi płynami ustrojowymi nosiciela ludzkiego bądź zwierzęcego. W profilaktyce kluczowe jest więc:
- częste mycie i/lub dezynfekcja rąk,
- szybka izolacja i zgłaszanie podejrzeń choroby,
- bezpieczne procedury medyczne i pogrzebowe,
- unikanie kontaktu z dzikimi zwierzętami w regionach ryzyka,
- stosowanie środków ochrony osobistej w placówkach medycznych,
- unikanie kontaktu z osobami zakażonymi i ich płynami ustrojowymi,
Niestety, nie ma w Polsce szczepionki na ebolę, więc przestrzeganie wymienionych wyżej zasad ma kluczowe znaczenie. Pozwala minimalizować ryzyko choroby z objawami grypopodobnymi, bólem brzucha, biegunką oraz krwotokami zewnętrznymi i wewnętrznymi.