11 czerwca w hrabstwie Santa Fe (Nowy Meksyk) odnotowano pierwszy śmiertelny przypadek dżumy u ludzi w 2026 roku.
Dżuma to choroba zakaźna wywoływana przez bakterie Yersinia pestis. Do zakażenia dochodzi najczęściej przez ukąszenie zakażonej pchły, kontakt z chorymi zwierzętami lub drogą kropelkową (postać płucna). W profilaktyce ważne jest więc:
- zwalczanie gryzoni,
- przestrzeganie zasad higieny,
- unikanie kontaktu z chorymi zwierzętami,
- ochrona przed pchłami i ich ukąszeniami,
- szybki kontakt z lekarzem po kontakcie z potencjalnym źródłem zakażenia.
Wszystko to pozwala zminimalizować ryzyko dżumy, której pierwsze objawy przypominają grypę, a w kolejnych stadiach choroby może dojść do sepsy, zapalenia płuc, niewydolności narządów wewnętrznych lub nawet zgonu.