Podróże na Bliski Wschód – 5 rzeczy, o których musisz pamiętać

Jak zaplanować podróże na Bliski Wschód w 5 krokach?

zdjęcie Katarzyna Ślusarz, wycieczki na Bliski Wschód Katarzyna Ślusarz | 2023-09-27
Podróż na Bliski Wschód to niezwykła przygoda pełna fascynujących miejsc i atrakcji turystycznych. Przygotowanie do niej obejmuje wybór miejsca docelowego, aktywności i odpowiedniego terminu, spakowanie niezbędnych rzeczy oraz dbanie o zdrowie i bezpieczeństwo. Sprawdź szczegóły!

Jak wygląda przygotowanie do wycieczki na Bliski Wschód? [lista]

Bliski Wschód to obszar na styku Europy, Azji i Afryki, obejmujący swoim zasięgiem kilkanaście krajów. Najpopularniejsze wśród turystów są Arabia Saudyjska, Zjednoczone Emiraty Arabskie (ZEA) oraz Egipt – m.in. ze względu na przebogatą ofertę turystyczną. Czy są to jednak jedyne miejsca warte odwiedzenia i z czego słynie Bliski Wschód?

1. Bliski Wschód atrakcje turystyczne – co warto zobaczyć w tym regionie?

Architektura sakralna: Bliski Wschód to kolebka islamu, dlatego można znaleźć tam mnóstwo zabytków religijnych – m.in. największy na świecie Święty Meczet w Mekce czy Sanktuarium Imama Husajna w Karbali (miejsce pochówku wnuka Mahometa). Popularnym kierunkiem wycieczki na Bliski Wschód wśród wyznawców chrześcijaństwa i judaizmu jest też Jerozolima.

Starożytne miasta: tym, z czego słynie Bliski Wschód, jest przede wszystkim bogata historia i kultura – głównie arabska, choć nie tylko. Da się to odczuć, odwiedzając słynne starożytne miasta, takie jak Petra w Jordanii, Damaszek w Syrii czy ruiny Persepolis w Iranie. Zwiedzanie takich miejsc to prawdziwa podróż w czasie i gratka nie tylko dla miłośników historii.

Pustynne safari: z uwagi na to, jaki jest klimat na Bliskim Schodzie, to odpowiednie miejsce dla poszukiwaczy przygód, takich jak surfowanie na desce po piaszczystych wydmach lub przemierzanie ich jeepami. Najbogatszą ofertę tego typu aktywności ma Dubaj w ZEA, chociaż równie dobrze można wybrać alternatywy, takie jak Katar czy Kuwejt.

Niesamowite krajobrazy: podróże na Bliski Wschód kojarzą się przede wszystkim z piaskiem i wielbłądami, podczas gry region ma do zaoferowania o wiele więcej. Jest to m.in. Morze Martwe –  największa depresja i najbardziej zasolone jezioro na świecie czy wyspa Sokotra należąca do Jemenu, będąca nazywana sanktuarium natury. 

Bliski Wschód atrakcje turystyczne a zdrowie: przygotowanie pod kątem zdrowia w podróży w dużej mierze zależy od harmonogramu wycieczki – podejmowanych aktywności i odwiedzanych miejsc. Po indywidualne zalecenia profilaktyczne i szczepienia ochronne najlepiej zgłosić się do TropicalMed 6-8 tygodni przed planowaną datą wyjazdu.

2. Kiedy lecieć na Bliski Wschód, by cieszyć się zdrowiem i dobrą pogodą?

Planując wycieczki na Bliski Wschód, trzeba wziąć pod uwagę warunki atmosferyczne i ważne wydarzenia. To dwa ważne czynniki mające duży wpływ na sytuację sanitarno-epidemiologiczną w danym miejscu, a w konsekwencji – bezpieczeństwo podróżnych. Kiedy lecieć na Bliski Wschód, by uniknąć zagrożeń?

Zadbaj o swoje zdrowie na Bliskim Wschodzie

Odwiedź TropicalMed przed wylotem

Zatrucia pokarmowe i infekcje przenoszące się brudnymi rękami lub przez skażoną żywność/wodę to najczęstsza dolegliwość osób podróżujących na Bliski Wschód.
Wysokie temperatury i suchy klimat osłabiają organizm, zwiększając jego podatność na działanie drobnoustrojów chorobotwórczych.
Koszty leczenia na Bliskim Wschodzie mogą być naprawdę wysokie; by nie narażać swojego zdrowia i portfela, lepiej wykonać szczepienia przed wyjazdem.
Skuteczne szczepionki. Jasne zalecenia dotyczące profilaktyki. Ośrodek czynny od poniedziałku do soboty.
kobieta po szczepieniu. Bliski Wschód atrakcje turystyczne Umów się na wizytę szczpienną

Po pierwsze, trzeba mieć na uwadze, jaki jest klimat na Bliskim Wschodzie. Większość tego terenu leży w strefie gorących pustyń, a więc odwiedzanie ich w miesiącach letnich to raczej nienajlepszy pomysł. Suche powietrze, a niekiedy nawet burze piaskowe/pyłowe wywołują podrażnienia dróg oddechowych i oczu, ułatwiając różnego rodzaju drobnoustrojom chorobotwórczym „wtargnięcie” do organizmu. Latem w wielu regionach następuje też wzrost zakażeń chorobami przenoszącymi się drogą pokarmową. Podróże na Bliski Wschód z reguły najlepiej planować na zimę/wczesną wiosnę.

Po drugie, niektóre wydarzenia organizowane w krajach islamskich przyciągają rzesze podróżnych, a w zatłoczonych miejscach bardzo łatwo rozprzestrzeniają się drobnoustroje chorobotwórcze. O ile Umra czy Zijara nie mają określonego czasu, o tyle Hadżdż to coroczne wydarzenie o ustalonej dacie. Wybierając się wówczas do Arabii Saudyjskiej, może być konieczne okazanie certyfikatu szczepienia na meningokoki.

Po trzecie, planując podróże na Bliski Wschód, trzeba wziąć pod uwagę Ramadan (święty miesiąc, czas postu) podczas którego zabawa, jedzenie i picie oraz palenie papierosów w miejscach publicznych może być źle odbierane, a w niektórych krajach (np. w Katarze) wręcz zabronione.

3. Co warto spakować, planując podróże na Bliski Wschód?

Wiadomo już, gdzie i kiedy lecieć na Bliski Wschód, pora więc przystąpić do pakowania się. W bagażu nie może zabraknąć najważniejszych rzeczy, czyli:

Dokumenty

  • Dowód tożsamości – rodzaj dokumentu zależy od wymagań wjazdowych do danego kraju; przykładowo, do Kataru na pobyt do 90 dni czy do Omanu do 14 dni wystarczy paszport, natomiast do Jordanii czy Jemenu trzeba wyrobić wizę.
  • Ubezpieczenie – może być zalecane lub wręcz obowiązkowe (np. w Iranie); jako że koszty leczenia mogą być naprawdę wysokie, warto wykupić odpowiednią polisę.
  • Żółta książeczka – certyfikat szczepienia na żółtą febrę wymagany jest m.in. wobec przyjezdnych do Bahrajnu, Egiptu czy Iraku, którzy przybywają z kraju zagrożonego tą chorobą. W Arabii Saudyjskiej może być konieczne okazanie dokumentu potwierdzającego szczepienie na meningokoki.

Odpowiedni ubiór

Odpowiedni pod kątem obyczajów i zdrowia w podróży. W każdym razie najlepiej sprawdzi się przewiewna, zakrywająca ciało odzież, która chroni przed szkodliwym promieniowaniem UV i ukąszeniami komarów, a jednocześnie odpowiada normom dotyczącym ubioru w krajach arabskich.

Więcej informacji o zapobieganiu poparzeniom słonecznym można przeczytać na naszym blogu.

Niezbędnym elementem jest też chusta, którą można wykorzystać do okrycia się, kiedy jest to konieczne (np. przed wejściem do meczetu). Nakrycie głowy jest też ważne pod kątem zapobiegania udarowi cieplnemu.

Apteczka

O tym, co powinna zawierać apteczka podróżna, można dowiedzieć się, klikając w odnośnik. Pakując się, trzeba mieć na względzie, jaki jest klimat na Bliskim Wschodzie i zabrać krem z solidnym filtrem UV. W profilaktyce chorób brudnych rąk przydatny jest żel antyseptyczny, a w utrzymaniu równowagi wodno-elektrolitowej w ekstremalnie suchym i gorącym klimacie Bliskiego Wschodu pomogą elektrolity. To najważniejsze elementy wyposażenia, których nie może zabraknąć.

W Jemenie i obszarach Arabii Saudyjskiej graniczących z tym krajem mogą przydać się dodatkowo leki przeciwmalaryczne

Wykaz niezbędnych rzeczy podczas wycieczki na Bliski Wschód jest w dużej mierze kwestią indywidualną – zależy od stylu życia konkretnego podróżnego oraz aktywności, które planuje podejmować. Więcej ogólnych informacji na temat bagażu można znaleźć tutaj: lista rzeczy na wyjazd

4. Jak zadbać o swoje bezpieczeństwo na Bliskim Wschodzie?

Po pierwsze, wycieczki na Bliski Wschód warto rejestrować w aplikacji Odyseusz. To system powiadamiania o zagrożeniach, umożliwiający otrzymanie szybszej pomocy w razie, gdyby wystąpiła taka potrzeba. Przykładowo, wiele tamtejszych krajów leży w strefie aktywnej sejsmicznie, przez co występuje ryzyko trzęsień ziemi – warto mieć świadomość zagrożeń, by lepiej im przeciwdziałać.

Po drugie, trzeba bezwzględnie przestrzegać prawa i szanować obyczaje panujące na Bliskim Wschodzie. W wielu krajach muzułmańskich homoseksualizm jest nielegalny, za stosunki pozamałżeńskie grozi nawet pozbawienie wolności, a za nieodpowiedni ubiór – kara pieniężna. Aby nie narażać się na nieprzyjemne, a czasem niebezpieczne sytuacje, lepiej zapoznać się z miejscowym prawem i normami społecznymi.

Po trzecie, trzeba mieć świadomość zagrożeń dla zdrowia i przestrzegać zasad profilaktyki chorób. To, z czego słynie Bliski Wschód to niestety nie tylko ogrom atrakcji i znakomita kuchnia, ale także typowe dla tego regionu zakażenia wirusem MERS-CoV, prowadzące do infekcji układu oddechowego. Zagrożenie stanowią też inne choroby, takie jak m.in. dur brzuszny czy wirusowe zapalenie wątroby. 

5. Kiedy zgłosić się do lekarza medycyny podróży?

Aby uniknąć chorób podczas wycieczki na Bliski Wschód, warto zadbać o aktualne szczepienia obowiązkowe i zalecane dla podróżujących do tego regionu i podejmujących określone aktywności. Po indywidualne wytyczne w sprawie zasad profilaktyki (w tym szczepień) najlepiej zgłosić się do TropicalMed 6-8 tygodni wcześniej, jednak jeśli to niemożliwe, można przyjść z mniejszym zapasem czasu.

Nasz wykwalifikowany personel dysponuje wiedzą na temat aktualnej sytuacji epidemiologicznej w poszczególnych krajach, dzięki czemu najlepiej doradzi, jak zapobiegać chorobom w danej podróży.

Serdecznie zapraszamy na wizytę szczepienną!

Nie wiesz, jak przygotować się do podróży na Bliski Wschód?

Odwiedź TropicalMed i przygotuj się pod kątem zdrowia
Umów się na wizytę szczpienną
Czytaj więcej: