#choroba-tropikalna #infekcja-wirusowa #infekcja-bakteryjna

Zaplanuj zdrowe wakacje na Mauritiusie krok po kroku!

Mauritius szczepienia – 6 wskazówek dla podróżnych

zdjęcie Katarzyna Ślusarz autora postu o Zaplanuj zdrowe wakacje na Mauritiusie krok po kroku! Katarzyna Ślusarz | 2022-09-09 (ostatnia aktualizacja: 2022-09-26)
Wybierając się na Mauritius, należy pamiętać o wizycie u lekarza medycyny podróży, szczepieniach obowiązkowych i zalecanych oraz przestrzeganiu zasad profilaktyki chorób zakaźnych. Po powrocie z wakacji należy monitorować swój stan zdrowia, a wszelkie niepokojące objawy zgłosić lekarzowi.

Zdrowe wakacje na Mauritiusie w 6 krokach

Mauritius to maleńkie państwo wyspiarskie leżące na wschód od Madagaskaru, na Morzu Indyjskim. Jest niewątpliwie atrakcyjny turystycznie – posiada rajskie plaże, urokliwe ogrody i parki, jaskinie, góry i wulkany oraz wodospady. Nie sposób wymienić wszystkich cudów natury czekających na podróżujących na Mauritius.

Aby skorzystać ze wszystkich uroków tego kraju, warto zadbać o swoje zdrowie i bezpieczeństwo. Według MSZ, poziom opieki zdrowotnej jest tam zadowalający, jednak płatny – publiczne kliniki są bowiem niedostępne dla obcokrajowców. Aby nie narażać swojego zdrowia i portfela, warto skorzystać z poniższych wskazówek 

1. Wizyta u lekarza medycyny podróży

4-6 tygodni przed planowanym wyjazdem warto odwiedzić ośrodek medycyny podróży. Na podstawie indywidualnego wywiadu z pacjentem, lekarz ustala zestaw niezbędnych szczepień ochronnych (+ harmonogram) oraz wydaje zalecenia dotyczące zdrowia podczas wakacji. Zawierają one m.in. wykaz rzeczy, które warto spakować do apteczki podróżnej.

2. Mauritius – szczepienia obowiązkowe

W ośrodku medycyny podróży są wykonywane szczepienia umożliwiające swobodne przekraczanie granic. Bez nich można spotkać się z odmową wjazdu do kraju lub przymusowym szczepieniem/kwarantanną.

Polacy nie muszą martwić się o ograniczenia związane z wyjazdem na Mauritius – szczepienia obowiązkowe na żółtą febrę dotyczą wyłącznie osób przybywających z regionów zagrożonych transmisją tej choroby.

W przypadku wieloprzystankowej podróży lub przesiadki w kraju występowania żółtej gorączki, np. w Kenii (Nairobi), konieczny może być certyfikat szczepienia. Sprawdź, jak zdobyć żółtą książeczkę.

3. Jakie choroby na Mauritiusie – szczepienia zalecane

W pozostałych przypadkach immunizacja ma charakter opcjonalny. Jest jednak bardzo zalecana przed podróżą na Mauritius – szczepienia zalecane zapewniają skuteczną ochronę przed chorobami takimi jak:

Chcesz cieszyć się zdrowiem na Mauritiusie?

Zgłoś się na szczepienia przed wyjazdem!

Powikłania żółtaczki obejmują m.in. marskość wątroby i zmiany nowotworowe w obrębie tego narządu.
Niewyleczona na czas wścieklizna niemal w 100% kończy się zgonem pacjenta.
Dur brzuszny jest na Mauritiusie zdecydowanie częstszy niż w Polsce; grozi to infekcją o cięższym przebiegu.
Skuteczne szczepionki. Wygodna rejestracja online. Szczepimy też w soboty.
kobieta po szczepieniu Zaplanuj szczepienia przed podróżą

Dur brzuszny (tyfus)

W przeciwieństwie do Polski, Mauritius jest jednym z krajów występowania duru brzusznego. Oznacza to, że turyści mają zerową/znikomą odporność na bakterie Salmonella Typhi, które wywołują tę chorobę. Przenosi się ona drogą pokarmową, o co bardzo łatwo szczególnie na wakacjach.

Szczepionki na tyfus są najskuteczniejszym sposobem ochrony. Jedną z nich jest Typhim Vi – jednodawkowy preparat, który najlepiej przyjąć 3 tygodnie przed wyjazdem.

Poza immunizacją, ważne jest m.in. zachowanie higieny, jadanie dobrze ugotowanych potraw, mycie i/lub obieranie owoców i warzyw oraz uzdatnianie wody do picia. 

Wirusowe zapalenie wątroby

Podobnie jak w przypadku tyfusu, wirusowe zapalenie wątroby jest powszechniejsze na Mauritiusie niż w Polsce. Oznacza to większą podatność na infekcję.

WZW typu A także przenosi się drogą fekalno-oralną, toteż profilaktyka jest podobna jak przy durze brzusznym. Przed wirusowym zapaleniem wątroby typu A chronią jednak inne preparaty. Sprawdź: szczepionki na żółtaczkę pokarmową

WZW B jest transmitowane drogą krwi, płciową lub wertykalną (z matki na płód). Aby uniknąć zakażenia, zaleca się m.in. używanie prezerwatyw podczas stosunku i używanie własnych rzeczy osobistych (np. żyletek, strzykawek). Najlepszą ochronę dają szczepionki na żółtaczkę typu B – są one w Polsce obowiązkowe od 1994 roku. Osoby urodzone wcześniej muszą samodzielnie zadbać o immunizację.

Wścieklizna

Według CDC, wściekłe zwierzęta (głównie psy) są powszechnie spotykane na Mauritiusie. W ich ślinie znajduje się śmiercionośny wirus, dlatego każde ugryzienie stanowi bezpośrednie zagrożenie życia. 

Profilaktyczne szczepienia na wściekliznę są dla podróżujących są zalecane szczególnie dzieciom, biwakowiczom i osobom odwiedzającym obszary wiejskie.  

Tężec, błonica i krztusiec

To trzy choroby, którym można skutecznie zapobiegać za pomocą jednego, wieloskładnikowego preparatu. Poza tym, zasady profilaktyki obejmują:

  • odpowiednie opatrywanie i pielęgnacja ran (tężec),
  • ograniczanie kontaktu z nosicielami chorób, stosowanie maseczek i rękawiczek ochronnych (błonica i krztusiec).

Szczepionki na błonicę, tężec i krztusiec dają około 10-letnią ochronę, więc z czasem nawet osoby zaszczepione według obowiązującego w Polsce harmonogramu potrzebują dawki przypominającej. To ważne szczególnie przed podróżą, np. na Mauritius.

Odra, świnka i różyczka

To kolejny zestaw chorób, przed którymi chroni jedna szczepionka skojarzona. Wirusy wywołujące każdą z tych chorób rozprzestrzeniają się drogą kropelkową, dlatego kontakt z nosicielem grozi infekcją.

O przebiegu infekcji oraz dostępnych preparatach ochronnych można przeczytać w artykule: szczepienia na odrę, świnkę i różyczkę.

4. Świadomość zagrożenia chorobami, na które nie ma szczepionek

Podróż na Mauritius może być naprawdę niezapomniana. Aby była taka w pozytywnym tego słowa znaczeniu, warto wystrzegać się dolegliwości i chorób, na które szczepień nie ma:

  • transmitowanych przez komary – denga i chikungunya;
  • pasożytniczych – glistnica, giardioza czy dżuma;
  • układu pokarmowego – zaparcia i biegunki podróżnych;
  • przenoszonych przez płyny ustrojowe – HIV i AIDS.

Aby skutecznie unikać chorób zakaźnych, należy wiedzieć, jakich zachowań unikać, a o czym pamiętać podczas wakacji na Mauritiusie.

5. Zasady profilaktyki

Pchły i komary przenoszą drobnoustroje chorobotwórcze, a więc należy się przed nimi chronić. Pomocne są w tym przypadku repelenty, moskitiery, zakrywająca odzież (m.in. kapelusze z siatką na twarz) czy ekrany na okna i drzwi. Warto też unikać kontaktu z zapchlonymi zwierzętami oraz zrezygnować z wychodzenia z domu, kiedy komary są najbardziej aktywne.

Bardzo ważną zasadą profilaktyki chorób zakaźnych jest higiena. Obejmuje ona częste mycie i/lub dezynfekowanie rąk, obieranie i/lub opłukiwanie owoców i warzyw przed zjedzeniem czy uzdatnianie wody do picia. Dzięki temu można uniknąć wielu infekcji.

Dbanie o dobre nawodnienie i dieta bogata w składniki odżywcze także sprzyjają zdrowiu na wakacjach. Należy pamiętać, że mikroflora jelitowa mieszkańców poszczególnych zakątków świata jest różna, dlatego należy stopniowo przyzwyczajać się do nowych smaków.

Stosowanie zabezpieczeń podczas stosunków płciowych, używanie własnych rzeczy osobistych (np. igieł, żyletek) czy ostrożne udzielanie pierwszej pomocy w przypadku krwawienia – wszystko to zapobiega z kolei chorobom takim jak AIDS czy WZW B.

To tylko niektóre zasady, o których warto pamiętać, wybierając się na Mauritius. Po więcej zaleceń warto zgłosić się do ośrodka medycyny podróży.

6. A po wakacjach…

Szczepienia przed podróżą, stosowanie się do zaleceń lekarza w trakcie wakacji… i tyle? Niekoniecznie – po przyjeździe do Polski należy zwracać uwagę na swoje samopoczucie i obserwować swoje ciało. W przypadku jakichkolwiek niepokojących objawów, należy zgłosić się do przychodni i wspomnieć lekarzowi o podróży na Mauritius. Pozwoli to na szybką diagnozę i skuteczniejsze leczenie, a także zapobiegnie rozprzestrzenianiu się chorób wśród najbliższych.

TropicalMed – dobry wybór przed podróżą na Mauritius

Serdecznie zapraszamy podróżnych wybierających się na Mauritius – szczepienia obowiązkowe i zalecane oraz profesjonalna konsultacja lekarska umożliwią Ci spokojny i bezpieczny wyjazd. Rejestracja na wizytę jest wygodna i bez kolejek, a wybór skutecznych i bezpiecznych preparatów – duży.

Odwiedź nas!

Nie wiesz, jak przygotować się do wycieczki na Mauritius?

Zapisz się na konsultację i wykonaj niezbędne szczepienia!
Zarezerwuj termin i zaszczep się
Czytaj więcej: