#choroba-tropikalna #infekcja-wirusowa #infekcja-bakteryjna

Jakie szczepionki przed podróżą do Tajlandii?

Jakie szczepienia do Tajlandii 2022

zdjęcie Katarzyna Ślusarz autora postu o Jakie szczepionki przed podróżą do Tajlandii? Katarzyna Ślusarz | 2022-03-28 (ostatnia aktualizacja: 2022-09-26)
Tajlandia to kraj, w którym można nabawić się chorób tropikalnych, takich jak japońskie zapalenie mózgu, dur brzuszny czy malaria. Przeciw dwóm pierwszym chronią szczepienia. Planując podróż z przystankiem w Afryce, należy posiadać tzw. żółtą książeczkę. Warto też sprawdzić terminowe wykonanie szczepień rutynowych.

Wyjazd do Tajlandii – porady 

Tajlandia to bardzo popularny kierunek turystyczny. Przyciąga m.in. mnóstwem atrakcji, egzotyczną kuchnią i zadowalającym dostępem do opieki lekarskiej. Prywatne placówki oferują usługi medyczne na naprawdę bardzo dobrym poziomie, instytucje publiczne – na nieco gorszym. Ceny wizyt lekarskich są jednak dość wysokie – zaczynają się od około 120 zł. Szczepionki przed wyjazdem do Tajlandii pozwolą zminimalizować ryzyko zachorowania, a co za tym idzie – narażania się na niepotrzebne koszty. 

Tajlandia – jakie szczepienia?

Wakacje w Tajlandii powinny być poprzedzone wizytą u lekarza medycyny podróży (4-8 tygodni przed wylotem). W kraju tym występują bowiem choroby typowo tropikalne (jak dur brzuszny czy JZM), które zagrażają nieuodpornionym turystom.

Konsultacja ze specjalistą pozwoli też dowiedzieć się, jakie szczepienia przed wyjazdem do Tajlandii są obowiązkowe, a jakie zalecane. Wszystko zależy od stanu zdrowia pacjenta, a także od specyfiki i celu podróży. Lekarz to osoba, którą można też zapytać o to, co zabrać do apteczki podróżnej.

Polska – Tajlandia szczepienia obowiązkowe

Podróż do Tajlandii bezpośrednio z Polski zwalnia z obowiązku szczepienia. Immunizacja ma wówczas charakter dobrowolny i jest skierowana do osób, którym zależy na profilaktyce chorób i bezpiecznym pobycie. Biorąc pod uwagę obciążenie Tajlandii różnymi infekcjami, warto skorzystać z tej możliwości przed podróżą.

Wymagane szczepienia do Tajlandii

Wyjątek stanowi sytuacja, kiedy podróżuje się z kraju występowania żółtej gorączki. Są to regiony Afryki Subsaharyjskiej i Ameryki Południowej. Szczepienia obowiązkowe w Tajlandii dotyczą wówczas każdego powyżej 9. miesiąca życia. Przekraczając granicę, trzeba mieć przy sobie zaświadczenie szczepienia przeciwko żółtej febrze – tzw. żółtą książeczkę. Taki dokument należy okazać nie tylko w przypadku dłuższego pobytu w kraju podwyższonego ryzyka, ale także przy tranzytach lotniczych trwających dłużej niż 12 godzin. 

Jedynym zarejestrowanym w Polsce preparatem na żółtą febrę jest Stamaril

Jakie choroby w Tajlandii?

O tym, jakie szczepienia do Tajlandii warto wykonać, najlepiej dowiedzieć się u lekarza medycyny podróży. Taką wizytę najlepiej zaplanować 4-6 tygodni przed datą wyjazdu.

Wyjeżdżasz do Tajlandii?

Odwiedź lekarza medycyny podróży!

W Tajlandii zagrażają choroby tropikalne, np. japońskie zapalenie mózgu czy tyfus.
MSZ zwraca uwagę na zagrożenie dengą i ziką.
Seksturystyka w Tajlandii generuje ryzyko WZW B, na które istnieje skuteczna szczepionka.
Wiele dostępnych terminów. Skuteczne szczepionki. Wykwalifikowany personel.
kobieta po szczepieniu Umów się na wizytę u lekarza.

Najczęściej zalecana jest ochrona przed chorobami tropikalnymi: tyfusem, japońskim zapaleniem mózgu i żółtą gorączką (nie dotyczy podróży bezpośrednich) oraz malarią, ziką i dengą, na które nie ma szczepień ochronnych. Poza infekcjami typowymi dla ciepłych krajów, w Tajlandii można dużo łatwiej nabawić się wścieklizny i żółtaczki.

Oto szczegółowe informacje na temat profilaktyki chorób zakaźnych na wakacjach:

Dur brzuszny

Dur brzuszny to choroba układu pokarmowego przenoszona z człowieka na człowieka. Jej profilaktyka podczas podróży obejmuje ostrożne dobieranie posiłków i wody, higienę oraz szczepienia ochronne. Szczególnie narażeni na infekcję są podróżni przybywający do rodziny/przyjaciół oraz ci, którzy planują pobyt w obszarach wiejskich. Wśród zalecanych szczepionek przed wyjazdem do Tajlandii często znajduje się więc Typhim Vi, chroniący przed durem brzusznym podczas wakacji.

Więcej na temat choroby można dowiedzieć się z tego artykułu: "Szczepienia na dur brzuszny". 

Japońskie zapalenie mózgu

Japońskie zapalenie mózgu (JZM) to choroba przenoszona przez komary, występująca w Azji Południowo-Wschodniej. Wśród państw szczególnie zagrożonych JZM znajduje się m.in. Tajlandia. To, że na terenie Tajlandii występuje JZM, nie oznacza jednak jeszcze stuprocentowego zagrożenia. Na transmisję wirusa wpływa przede wszystkim ekspozycja na ukąszenia komarów. Im lepsza ochrona przed owadami, tym mniejsze ryzyko zachorowania na japońskie zapalenie mózgu. Szczepienia na JZM do Tajlandii są zalecane szczególnie osobom, które:

 • planują dłuższy pobyt,
 • chcą spędzać dużo czasu na świeżym powietrzu,
 • podróżują do Tajlandii od czerwca do października (w gorącej porze deszczowej, kiedy aktywność komarów jest wzmożona).

Pełna ochrona przed komarami nie jest możliwa, a przeciętny organizm nie zna tropikalnego wirusa JE. Dlatego też wśród zalecanych szczepionek przed wyjazdem do Tajlandii często znajduje się Ixiaro – jedyny preparat w Polsce przeciwko japońskiemu zapaleniu mózgu.

Malaria – Tajlandia

Malaria to choroba przenoszona przez komary, m.in. na południu Azji. Ludzie zamieszkujący obszary wolne od malarii (czyli m.in. Polacy) są szczególnie narażeni na zachorowanie podczas podróży do regionów podwyższonego ryzyka. Ich organizmy nie wykształciły bowiem odporności na pasożyty.

Na rozprzestrzenianie malarii wpływa kilka czynników, takich jak:

 • wysokość nad poziomem morza – im wyżej, tym mniejsze ryzyko zakażenia;
 • pora roku – im chłodniej, tym rozprzestrzenianie malarii jest mniejsze;
 • profilaktyka – im skuteczniejsze programy eliminacji choroby w danym kraju, tym lepiej dla przyjezdnego (i mieszkańców).

W Tanzanii zagrożenie występuje przy granicach z Birmą, Kambodżą, Malezją i Laosem oraz w prowincji Surat Thani.

Malaria to choroba, na którą nie ma szczepionki, dlatego zaleca się szczególną ostrożność i ochronę przed ukąszeniami komarów. Leki przeciwmalaryczne to kolejny sojusznik w walce z infekcją. O szczegółach na temat choroby i jej zapobiegania można przeczytać tu: profilaktyka malarii.

Tajlandia szczepienia rutynowe

Poza chorobami tropikalnymi w Tajlandii, warto wykonać szczepienia przypominające na tężec, błonicę i krztusiec (co 10 lat) oraz uzupełnić/wykonać immunizację na odrę, świnkę i różyczkę (MMR).

Nie można też zapominać o uodpornieniu się na żółtaczkę i wściekliznę. W pierwszym przypadku zagrożenie wynika z powszechnego występowania wirusów (HBV i HAV) w tym kraju, w drugim dodatkowo zaniedbano profilaktykę i choroba rozprzestrzenia się bardziej niż powinna.

Wścieklizna

Poza chorobami charakterystycznymi dla tropików, w Tajlandii powszechny problem stanowi wścieklizna. Zaniedbanie profilaktyki wśród zwierząt doprowadziło do wzmożonego rozprzestrzeniania się śmiertelnego wirusa, a co za tym idzie – zwiększenia ryzyka niebezpiecznej choroby wśród ludzi. Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj: szczepienia na wściekliznę.

Immunizacja zapobiega tej infekcji zarówno przed jak i po ekspozycji. Preparat Verorab zastosowany przed podróżą do Tajlandii zmniejszy ryzyko śmierci wskutek wścieklizny w przypadku ugryzienia przez bezpańskie/dzikie, chore zwierzę (które występują tam powszechnie).   

WZW 

Turyści wyruszają do Azji nie tylko dla zabytków, orientalnej kuchni czy plażowania. Równie powszechnym skojarzeniem jest Tajlandia – seksturystyka. Wśród chorób przenoszonych drogą płciową, którym zapobiegają szczepienia ochronne, jest WZW typu B. To jedna z poważniejszych infekcji, atakująca jeden z ważniejszych organów w ciele człowieka – wątrobę.

Najwięcej zakażeń wirusem HBV odnotowuje się w Afryce Subsaharyjskiej i Azji Południowo-Wschodniej; Tajlandia leży więc na terenie, gdzie ryzyko zakażenia jest stosunkowo wysokie. Aby zapobiegać niebezpiecznej infekcji wątroby, stosuje się szczepionkę Engerix B.

Przed podróżą warto także zaszczepić się przeciwko wirusowemu zapaleniu typu A. Wirus HAV występuje tam bowiem endemicznie i rozprzestrzenia się dużo łatwiej, niż HBV (wywołujący WZW B). Przebieg tej choroby i powikłania są jednak łagodniejsze. Mimo to warto chronić się preparatami takimi jak Avaxim 160 U, Havrix 720 Junior lub Havrix Adult.

Przed dwoma typami wirusów (HAV i HBV) chroni szczepionka skojarzona – Twinrix Adult. Więcej na ten temat można znaleźć w tym artykule: szczepienia na żółtaczkę.

Tajlandia – szczepić się czy nie?

Dzięki szczepieniom do Tajlandii można uniknąć wielu tamtejszych chorób. To ważne, biorąc pod uwagę bezpieczeństwo i komfort podróży. U osób zaszczepionych obserwuje się także łagodniejszy przebieg choroby, jeśli dojdzie już do zakażenia. Pozwala to uniknąć najpoważniejszych dolegliwości, niejednokrotnie zagrażających zdrowiu i życiu.

Wszystko to przemawia na korzyść szczepień przed wyjazdem do Tajlandii. Jak stosuje się preparaty u dorosłych i najmłodszych pacjentów?

Tajlandia – szczepienia dzieci i dorosłych

 1. Stamaril (żółta febra) – stosowana już od 9. miesiąca życia; jednodawkowa (bez względu na wiek), podawana minimum 10 dni przed wyjazdem do kraju zagrożonego transmisją wirusa żółtej gorączki.
 2. Typhim Vi (dur brzuszny) – przeznaczona dla osób powyżej 2. roku życia; jednodawkowa i zapewniająca około 3 lata ochrony (stosowana tak samo u dzieci, młodzieży i dorosłych).
 3. Ixiaro (JE) – może być podawana już od 2. miesiąca życia; szczepienie podstawowe obejmuje dwie dawki, jednak ilość preparatu różni się w zależności od wieku pacjenta.
 4. Verorab (wścieklizna) – dawkowanie jest różne, w zależności od przeznaczenia szczepionki (ochrona przed/po ekspozycji), jednak u dzieci i dorosłych stosuje się ją w podobny sposób.
 5. Engerix B (WZW B) – może być stosowana nawet u noworodków; 0,5 ml w schemacie 0-1-6 miesięcy dla najmłodszych i osób do 15. roku życia (włącznie) oraz 1 ml dla pozostałych (dawkowane tak samo).
 6. Avaxim 160 U (WZW A) – jednodawkowa, tylko dla dorosłych i młodzieży powyżej 16. roku życia.
 7. Havrix 720 Junior (WZW A) – jednodawkowa, dla dzieci i młodzieży w wieku 1-19 lat.
 8. Havrix Adult (WZW A) – jednodawkowa, dla osób powyżej 19. roku życia.
 9. Twinrix Adult (WZW A + B) – jak sama nazwa wskazuje, przeznaczona dla dorosłych i młodzieży od 16. roku życia; trzydawkowa, podawana w schemacie 0-1-6 miesięcy.

Wizyta u lekarza medycyny podróży pozwala dostosować zestaw niezbędnych preparatów do potrzeb pacjenta. W określonych grupach ryzyko niektórych infekcji jest wyższe.

Przykładowo, dzieci są ufniejsze wobec zwierząt, co naraża je na zakażenie wirusem wścieklizny. Jeśli chodzi o WZW B, to dorośli podejmują więcej czynności mogących skutkować infekcją – robią tatuaże, piercing, zażywają narkotyki itd.

Tajlandia szczepienia – ceny 2022

Ceny poszczególnych preparatów, zarówno rutynowych jak i tropikalnych, można znaleźć tutaj: Tajlandia szczepienia cena.

Pozostałe zalecenia przed podróżą do Tajlandii i po powrocie

Niektórym schorzeniom nie da się zapobiegać za pomocą szczepionek, dlatego ważna jest świadomość zagrożeń i wiedza na temat profilaktyki chorób.

Po pierwsze, ze względu na nawyki żywieniowe, flora bakteryjna jelit Azjatów i Europejczyków znacznie się różni. Stopniowe przyzwyczajanie swojego układu trawiennego do nowych potraw pozwala zapobiegać zaparciom i biegunkom podróżnych.

Po drugie, niezmiernie ważna jest higiena i unikanie picia wody z kranu w Tajlandii. Pozwoli to uniknąć chorób brudnych rąk, infekcji pasożytniczych i innych zatruć pokarmowych.

Po trzecie, bardzo ważna jest ochrona przed ukąszeniami komarów. W tropikalnym klimacie Tajlandii spotyka się bowiem komary będące wektorami ("roznosicielami") chorób takich jak zika, denga czy chikungunya. Repelenty, moskitiery, długie rękawy/nogawki, nakrycia głowy, wentylatory/klimatyzacja w pomieszczeniach... wszystko to zmniejsza ryzyko ukąszeń mogących skutkować groźnymi infekcjami.

Po powrocie należy zwrócić uwagę na swój stan zdrowia. Jeśli pojawią się jakiekolwiek niepokojące objawy, należy je zgłosić lekarzowi. 

Wizyta w ośrodku medycyny tropikalnej przed podróżą oraz stosowanie się do zaleceń specjalistów gwarantują zdrowe i bezpieczne wakacje w Tajlandii.

Serdecznie zapraszamy na wizytę!

FAQ - często zadawane pytania

Jakie szczepienia warto wykonać przed wyjazdem do Tajlandii?

Przed wyjazdem do Tajlandii warto rozważyć szczepienia zalecane przeciwko: durowi brzusznemu, WZW A i B, wściekliźnie, japońskiemu zapaleniu mózgu czy żółtej febrze. Nie powinno się także zapominać o profilaktyce przeciwko malarii, której można nabawić się na wyjeździe do Tajlandii. Warto stosować środki ochrony osobistej jak ubrania z długim rękawem oraz repelenty.

Czy w Tajlandii występuje malaria?

Malaria to choroba, której można się nabawić podczas wyjazdu do Tajlandii. Warto mieć to w pamięci i starać się minimalizować ryzyko ukąszenia przez komara. W tym celu należy stosować różne środki ochrony osobistej, między innymi odzież z długim rękawem, moskitiery oraz repelenty, czyli preparaty odstraszające te owady. Zmniejszy to ryzyko kontaktu i przeniesienia infekcji.

Czy warto iść do lekarza przed wyjazdem?

Przed wyjazdem do Tajlandii warto zasięgnąć konsultacji z lekarzem medycyny tropikalnej. Taka wizyta pomoże Ci zrozumieć ewentualne zagrożenia, które niesie ze sobą podróż. Ponadto lekarz doradzi Ci jak najlepiej chronić się przed najczęściej występującymi w Tajlandii wirusami, bakteriami i pasożytami. Taka wiedza może okazać się niezwykle pomocna i ułatwi organizację.

Jakie są ceny szczepień przed wyjazdem do Tajlandii?

Ceny szczepień wahają się w zależności od ich rodzaju. Szczepionka Stamaril chroni przed zachorowaniem na żółtą febrę i daje długoletnią odporność. Jest ona konieczna do przekroczenia granicy wielu krajów i stanowi swego rodzaju paszport zdrowotny dla osób, które podróżują. Po zaszczepieniu wystawiona zostaje tzw. żółta książeczka, honorowana na całym świecie.

Wyjeżdżasz do Tajlandii?

Zaszczep się na żółtaczkę i choroby tropikalne!
Zarezerwuj termin szczepienia
Czytaj więcej: