#choroba-tropikalna #infekcja-wirusowa #infekcja-bakteryjna

Zaszczep się przed podróżą do Turcji!

Turcja – szczepienia dla podróżnych

zdjęcie Katarzyna Ślusarz autora postu o Zaszczep się przed podróżą do Turcji! Katarzyna Ślusarz | 2022-03-28 (ostatnia aktualizacja: 2022-09-26)
Turcja jest krajem endemicznego występowania wirusa wścieklizny i HAV (odpowiedzialnego za WZW A), a także pałeczek duru brzusznego. Immunizacja przed podróżą jest więc ważna. Planując wyjazd, warto też sprawdzić swoją książeczkę szczepień i uzupełnić ją lub przyjąć zalecane dawki przypominające (np. na tężec co 10 lat).

Szczepienia Turcja – informacje dla podróżujących

Turcja jako kierunek turystyczny zyskała w ostatnich latach ogromną popularność. W szczytowym momencie (tj. w 2019 roku) odwiedziło ją ponad 50 milionów osób. To znacznie więcej niż cała populacja Polski! Turcja przyciąga pięknymi krajobrazami, piaszczystymi plażami oraz bogactwem kulturowym – arabsko-perską architekturą czy historycznymi ruinami i zabytkami.

Lot z Polski trwa stosunkowo niedługo, średnio 4-5 godzin. Różnica czasu też jest nieznaczna (tylko +2h). Oznacza to, że podróż do Turcji nie jest zbyt wyczerpująca, a co za tym idzie – nie stanowi większego wyzwania dla organizmu.

Turcja – szczepienia obowiązkowe

Immunizacja przed podróżą do Turcji jest kwestią indywidualną – do przekroczenia granicy nie potrzeba żadnych certyfikatów szczepienia. Jedynie w przypadku konieczności wykonania operacji w tamtejszym szpitalu, można spotkać się z wymogiem posiadania zaświadczenia o uodpornieniu na WZW B. Mimo że w Turcji szczepienia dla turystów nie są obowiązkowe, warto chronić się przed niektórymi chorobami. Jakimi?

Jakie choroby w Turcji?

Immunizacja przed wyjazdem do Turcji jest kwestią indywidualną. Każdy sam podejmuje decyzję o tym, czy skorzysta ze szczepień ochronnych, np. na żółtaczkę, dur brzuszny i wściekliznę. Przekroczenie granicy nie wiąże się tam z obowiązkiem przedstawiania tzw. żółtej książeczki. Poniższa lista jest wskazówką, jakie są zalecane szczepienia do Turcji:

Szczepienie na WZW do Turcji

Wirusowe zapalenie wątroby to choroba transmitowana przez kał, krew i pozostałe płyny ustrojowe nosiciela. Kontakt z taką osobą w połączeniu z niezachowaniem higieny i ostrożności (np. podczas stosunku) w większości przypadków kończy się zakażeniem.

WZW typu A, zwane też czasem żółtaczką pokarmową, łatwiej się rozprzestrzenia. Łagodniejsze objawy są podobne do infekcji układu pokarmowego (utrata apetytu, biegunka, nudności, gorączka). Choroba może wywołać niewydolność wątroby, a w skrajnych przypadkach bywa śmiertelna. Wirus HAV jest w Polsce dość rzadki, a szczepienia na WZW typu A – nieobowiązkowe. Oznacza to większe ryzyko zakażenia, szczególnie w przypadku podróży do Turcji – to kraj endemicznego występowania wirusa.

WZW typu B nie przenosi się drogą pokarmową, jego zaraźliwość jest więc mniejsza. Choroba częściej jednak wywołuje najpoważniejsze objawy, tj. niewydolność i marskość wątroby, a także zmiany nowotworowe. Szacuje się, że WZW typu B powoduje średnio 600 000 zgonów rocznie. Aby temu zapobiegać, w 1994 roku w Polsce wprowadzono obowiązek szczepień ochronnych przeciw WZW typu B. Dodatkowa immunizacja przed podróżą nie jest więc potrzebna.

Wyjeżdżasz do Turcji?

Pamiętaj o szczepieniach!

Opieka medyczna w Turcji jest niezwykle droga.
Przed operacją w tureckim szpitalu jest wymagane szczepienie na WZW B.
Przed podróżą do Turcji zaleca się szczególnie szczepienia na WZW A, tyfus i wściekliznę.
Bogata oferta szczepionek. Wiele dostępnych terminów. Wykwalifikowany personel.
kobieta po szczepieniu Zaplanuj szczepienia do Turcji.

UWAGA! Warto wiedzieć, że przed poważniejszymi zabiegami (np. operacją) w tureckim szpitalu może być wymagane zaświadczenie o szczepieniu na WZW.

Szczepienie na dur brzuszny do Turcji

Dur brzuszny, zwany dawniej tyfusem to jedna z tzw. chorób brudnych rąk, która wywołuje dokuczliwą infekcję układu pokarmowego. Objawia się bólem brzucha, wymiotami/nudnościami i zaparciami/biegunką.

Więcej na temat choroby pisaliśmy w artykule pt. „Dur brzuszny – szczepionki”.

Profilaktyka duru brzusznego obejmuje przede wszystkim zachowanie szczególnej ostrożności i higieny podczas wakacji, a także szczepienie ochronne. Jest ono ważne szczególnie przed wyjazdem do Turcji. Według CDC, Bliski Wschód jest bowiem regionem szczególnie zagrożonym transmisją drobnoustrojów chorobotwórczych. Mapa stworzona przez polski PZH potwierdza te informacje i obrazuje pozostałe obszary występowania i rozprzestrzeniania się pałeczek duru brzusznego.

Szczepienie na wściekliznę do Turcji

Wścieklizna to bardzo niebezpieczna infekcja układu nerwowego, która nieleczona odpowiednio, jest niemal w 100% śmiertelna. 

Dzięki podjętym działaniom profilaktycznym, tj. szczepieniom pupili i dzikich zwierząt, w Polsce wirus jest pod kontrolą i nie zagraża ludziom. W Turcji sytuacja wygląda inaczej – bezpańskie, chore psy i dzikie zwierzęta stanowią poważny problem dla zdrowia publicznego. Wirus wścieklizny występuje tam endemicznie, nawet wśród ludzi. Dla porównania, w Polsce ostatni śmiertelny przypadek odnotowano w 2002 roku. 

Więcej o przebiegu choroby oraz sposobach jej zapobiegania pisaliśmy w artykule pt. „Wścieklizna – szczepionka”.

Biorąc pod uwagę wysokie koszty leczenia (a więc także profilaktyki poekspozycyjnej) w Turcji, warto zaszczepić się na wściekliznę przed wyjazdem. Immunizacja jest potrzebna szczególnie osobom planującym biwakowanie, piesze wędrówki czy pobyt w obszarach wiejskich.

Podróże Turcja – szczepienia rutynowe

Przed wyjazdem warto także sprawdzić swoją książeczkę szczepień. Są w niej informacje o dacie i rodzaju przyjętych preparatów ochronnych. Pozwoli to zweryfikować ważność immunizacji oraz podjąć decyzję o ewentualnym przyjęciu dawek przypominających. Wśród najbardziej zalecanych wyróżnia się:

Szczepienie na tężec 

Jest wykonywane według obowiązującego programu; pamięć immunologiczna utrzymuje się jednak około 10 lat, po czym wymaga „odświeżenia” za pomocą dawki przypominającej. Dzięki temu można uchronić się przed poważną infekcją układu nerwowego wywołaną przez zakażenie rany/skaleczenia. To ważne szczególnie podczas wakacji w obcym kraju.

Więcej o chorobie i jej profilaktyce pisaliśmy w artykule pt. „Szczepienia na tężec”.

Za zaszczepieniem się przed wyjazdem do Turcji przemawia jeszcze bogata oferta preparatów skojarzonych, które chronią nie tylko przed tężcem, ale także przed innymi chorobami – m.in. błonicą i krztuścem, polio, durem brzusznym czy hib. Jedno szczepienie przed podróżą może więc wzmocnić organizm w walce z wieloma chorobami.

Szczepienie na odrę, świnkę i różyczkę

To kolejny zestaw chorób, którym można zapobiec dzięki jednej szczepionce MMR. Według danych Globalnego Obserwatorium Zdrowia (GHO), w Turcji najwięcej zgłoszeń (ponad 200) dotyczy zachorowań na świnkę.

Szczepienia Turcja – dlaczego warto?

Najważniejszym argumentem za zaszczepieniem się przed podróżą do Turcji jest zdrowie, a co za tym idzie – udany wypoczynek. Niektóre schorzenia są tylko dokuczliwe i odbierają wycieczce uroku, inne bywają znacznie poważniejsze w skutkach. Immunizacja pozwala chronić swój organizm przed infekcjami lub łagodzić ich przebieg.

Drugim ważnym aspektem są bardzo wysokie koszty leczenia w Turcji. Według polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, zwykła konsultacja lekarska kosztuje tam ponad 400 zł, a doba w szpitalu – od 2000 zł. Zabiegi, takie jak m.in. szczepienie na tężec czy wściekliznę po zranieniu/ugryzieniu, to także spory wydatek. Aby tego uniknąć, lepiej zadbać o swoje zdrowie jeszcze w Polsce.

Za immunizacją przed wyjazdem do Turcji przemawia także jej dostępność oraz wygoda. Oferujemy wszystkie niezbędne szczepienia ochronne dla podróżujących oraz profesjonalną obsługę. Znajdziesz nas aż w trzech oddziałach: w Krakowie, Katowicach i Warszawie.

Zapraszamy!

Podróżujesz do Turcji?

Zrealizuj zalecane szczepienia!
Umów się na szczepienia
Czytaj więcej: