#choroba-tropikalna #infekcja-wirusowa #infekcja-bakteryjna

Szczepienia do Chin – informacje dla turystów

Jakie szczepienia rozważyć przed wyjazdem do Chin? [2022]

zdjęcie Katarzyna Ślusarz autora postu o Szczepienia do Chin – informacje dla turystów Katarzyna Ślusarz | 2022-06-21 (ostatnia aktualizacja: 2022-09-26)
Osłabienie wynikające z długiej podróży, nieznane drobnoustroje i jet lag – oto, z czym musi mierzyć się organizm przeciętnego turysty w Chinach. Warto zaszczepić się na choroby lokalne, takie jak m.in. japońskie zapalenie mózgu czy dur brzuszny, aby cieszyć się zdrowymi wakacjami.

Chiny – szczepienia dla turystów

Jednym z chętniej odwiedzanych krajów Dalekiego Wschodu są Chiny – turystycznie atrakcyjne, jednak grożące turystom nieuodpornionym na choroby zakaźne. Wyczerpujący, długi lot, gwałtowna zmiana strefy czasowej, odmienny klimat i nieznane drobnoustroje chorobotwórcze… wszystko to przekłada się na wzmożone ryzyko infekcji w podczas wakacji. Immunizacja przed podróżą pozwala bezpiecznie zwiedzać Chiny – szczepienia uczą organizm rozpoznawać i zwalczać patogeny.

Uodpornienie przed wyjazdem jest ważne nie tylko ze względów zdrowotnych. W określonych przypadkach wpływa na komfort podróżowania – obowiązkowe szczepienia do Chin są niezbędne, aby móc przekraczać granice kraju. Kolejnym argumentem przemawiającym za immunizacją są koszty. Według danych MSZ, dostępność i poziom usług medycznych w Chinach są wysokie… niestety, ceny również. Zwykła wizyta lekarska może wiązać się z wydatkiem ponad 800 zł! Dodatkowo, należności reguluje się na bieżąco, jeszcze przed rozpoczęciem leczenia.

Jakie szczepienia do Chin warto wykonać, aby chronić swoje zdrowie i portfel, a także swobodnie się przemieszczać?

Obowiązkowe szczepienia Chiny

Przybywając do Chin bezpośrednio z Polski, nie trzeba mieć żadnych certyfikatów szczepienia, jednak są one bardzo zalecane. Sytuacja zmienia się w przypadku podróży z miejsc zagrożonych transmisją żółtej gorączki – dotyczy to każdego pobytu kraju w endemicznym, nawet jeśli był to tylko tranzyt lotniskowy. 

Żółta książeczka jest wówczas wymagana od wszystkich przyjezdnych powyżej 9. miesiąca życia. Otrzymuje się ją bezpośrednio po immunizacji, jednak dokument zaczyna być ważny dopiero po 10 dniach. Należy więc odpowiednio wcześniej zaplanować swoje szczepienie na żółtą febrę. Jedynym zarejestrowanym w Polsce preparatem ochronnym jest jednodawkowy Stamaril.

Jakie choroby w Chinach? Zalecane szczepienia

Chiny wschodnie i zachodnie różnią się od siebie klimatem, a co za tym idzie – występowaniem drobnoustrojów chorobotwórczych. W przypadku niektórych chorób (np. przenoszonych przez komary) ważna jest też m.in. wysokość nad poziomem morza – południowe Chiny to głównie góry i wyżyny, toteż prawdopodobieństwo tego typu infekcji jest mniejsze.

Jakie choroby zagrażają w poszczególnych częściach tego kraju oraz jakie są zalecane szczepienia do Chin?

Podróżujesz do Chin?

Zaszczep się przed wyjazdem!

W określonych przypadkach szczepienie na żółtą febrę jest w Chinach wymagane.
Profilaktyka wścieklizny jest w Chinach zaniedbana – ryzyko infekcji jest znaczne.
Azjatycki podtyp KZM ma cięższy przebieg i wyższą śmiertelność.
Skuteczne szczepionki. Wiele dostępnych terminów. Wykwalifikowany personel.
kobieta po szczepieniu Umów się na szczepienia.

Chiny – szczepienia na WZW

Szczepienia na WZW są zalecane każdemu nieuodpornionemu turyście, wybierającemu się do Chin. MSZ podaje, że odnotowuje się tam zwiększoną liczbę przypadków żółtaczki pokarmowej (typ A), toteż ryzyko zakażenia jest szczególnie wysokie. Ponadto, większość populacji Polski (osoby urodzone przed 1994 r.) nie przebyła obowiązkowego szczepienia na WZW B. Szczepienie skojarzone Twinrix Adult od 16. roku życia pozwala nabyć odporność na oba typy żółtaczki.

Więcej na ten temat można znaleźć w artykule: „Szczepienia WZW”.

Osoby, które zostały poddane obowiązkowej immunizacji w wieku niemowlęcym, powinny skorzystać z preparatów chroniących wyłącznie przed WZW A (sprawdź szczepienia na WZW A).

Chiny – szczepienia na dur brzuszny

Chiny słyną z orientalnej kuchni, której aż żal nie spróbować. Turyści często stołują się na ulicznych targach, gdzie jedzenie przygotowywane jest szybko i nie zawsze w higienicznych warunkach. To prosta droga do infekcji pokarmowych. Według MSZ, są one jedną z częstszych dolegliwości podróżnych. Warto więc wykonać szczepienie na tyfus – tym bardziej, że pałeczki duru brzusznego występują w Chinach endemicznie.

Chiny – szczepienia na KZM

KZM to choroba przenoszona przez kleszcze, która zagraża także w Polsce. Dalekowschodni (azjatycki) podtyp wirusa wywołuje jednak infekcję o cięższym przebiegu, charakteryzującą się wyższym wskaźnikiem śmiertelności. Podróżni wybierający się w północno-wschodnią część kraju (np. Wielki Chingan) są najbardziej narażeni, jednak na zachodzie (np. w regionie Sinciang) także odnotowuje się przypadki KZM. 

Ryzykiem transmisji wirusa kleszczowego zapalenia mózgu są objęte Chiny wschodnie i zachodnie. To niebezpieczna i nieuleczalna choroba układu nerwowego, dlatego przed wyjazdem warto wykonać zalecane szczepienia na KZM (np. FSME Immun). 

Chiny – szczepienia na japońskie zapalenie mózgu

Japońskie zapalenie mózgu to choroba transmitowana przez zainfekowane komary, typowa dla Dalekiego Wschodu. Znaczna część kraju, szczególnie południowe i wschodnie Chiny (m.in. Wielki Chingan) to obszary endemicznego występowania wirusa.

Profilaktyka choroby obejmuje przede wszystkim ochronę przed ukąszeniami komarów oraz szczepienie ochronne. Jedynym dostępnym w Polsce preparatem ochronnym jest dwudawkowe Ixiaro. Więcej o objawach i zapobiegania chorobie należy szukać we wpisie: „Szczepionka na japońskie zapalenie mózgu”.

Chiny – szczepienia na wściekliznę

Wścieklizna wśród ludzi to efekt zaniedbywania profilaktyki, czyli szczepień psów i dzikich zwierząt. Są one bowiem głównymi rezerwuarami wścieklizny i mogą przenosić śmiertelne wirusy na człowieka. W Polsce problem ten został wyeliminowany – ostatni śmiertelny przypadek u człowieka odnotowano w 2002 roku.

W Chinach wścieklizna występuje endemicznie nawet wśród ludzi – ryzyko niebezpiecznego zakażenia jest więc szczególnie wysokie. Rozwojowi choroby i śmierci w wyniku powikłań można wprawdzie zapobiegać podając szczepionkę nawet po ugryzieniu/polizaniu, jednak zważywszy na wysokie koszty pomocy lekarskiej w Chinach, lepiej zastosować tzw. profilaktykę przedekspozycyjną.

Szczegóły dotyczące wścieklizny, jej rozpoznawania i zapobiegania, znajdują się na naszym blogu: sprawdź „Szczepionka na wściekliznę – zapobiega i leczy”.

Chiny turystycznie i bezpiecznie

Chcąc uodpornić się na wszystkie choroby zagrażające podczas podróży do Chin, warto skorzystać z usług TropicalMed. To ośrodek medycyny podróży i szczepień profilaktycznych, w którym można liczyć nie tylko na wygodną i bezpieczną immunizację, ale także na profesjonalną poradę lekarską. Zafunduj sobie zdrowe bezpieczne w Chinach i ciesz się urokami tego wspaniałego kraju – umów się na szczepienia ochronne.

Serdecznie zapraszamy!

Wyjeżdżasz do Chin?

Chroń swoje zdrowie - zaszczep się na WZW A, wściekliznę, KZM
Zarezerwuj termin szczepienia
Czytaj więcej: